Akwarium dla Welonek

Moderator: ModTeam

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Akwarium dla Welonek

Post autor: babel » 2007-08-31, 19:43

Witam! Dziś kupiłem akwarium 126l proste o wymiarach 80x35x45. Prosiłbym aby ktoś mi podpowiedział jak urządzić to akwarium. Mam zamiar trzymać tam dwie welonki (jedna złota druga lekko złota w białe i czarne plamki) więcej rybek raczej nie wchodzi w grę. I teraz mam pytanie na jaki styl najlepiej urządzić akwarium welonkom tak aby było im najprzytulniej? Niestety nie znam się na urządzaniu akwa za bardzo, moje dotychczasowe akwa zawsze wyglądało ubogo i chce to zmienić w nowym zbiorniku. Planuję kupić jakiś zestaw roślin z allegro ale też dobrze by było wiedzieć jakie roślyny będą najlepsze, jaki żwir itd, a niestety nie wiem... Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: WOJTEK » 2007-09-02, 14:18

po pierwsze to zaopatrz się w bardzo dobry filtr, bo welonki mają szybką przemianę materii.
jeśli chodzi o rośliny to jeśli masz standardową obudowę ze standardowym oświetleniem to zapomnij o zestawach z allegro, bo będą żyły u ciebie góra miesiąc, do ładnych roślinek potrzebne jest również CO2, twoje akwarium jest już spore więc bimbrownia może być niewystarczająca, żwirek najlepiej jakiś ciemny, bo na jasnym będzie wdać wszystkie nie czystości, co do roślin to najlepiej jakiś zimnolubne, a rybki to jedynie zimnolubne do twoich welonek, żebyś nie zrobiła tego co niektórzy neony razem z welonkami.
pozdro

P.S.
Nie zapomnij, że zbiornik musi dojrzewać przynajmniej przez dwa tygodnie, bez rybek, z samym wyposażeniem i roślinkami

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: KrZyWy » 2007-09-03, 12:50

Nie musi dojrzewać to kompletna głupota. Sam wpuściłem odrazu a inni polecają TetraAqua Easy Balance. pisałem posat długiego na 1 strone ale extra i sie usunęło:/
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: dzidek1983 » 2007-09-03, 14:28

KrZyWy pisze:Nie musi dojrzewać to kompletna głupota.
Ja bym polemizował z tą głupotą, to twoja postawa jest raczej "olewająca", bo brak ci cierpliwości.

Do welonek bym dał stado kardynałków, dobrze się czują w temp 18-22*C.

Z roślin, jezeli nie chcesz inwestowac w swiatlo, CO2 itp. polecam moczarke (egeria densa), anubiasy, trawy (valisineria), wgłębka (ricca fluitans, ale w formie pływającej)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: maol » 2007-09-03, 14:38

Zbiornik zdecydowanie musi dojrzewać. Co prawda da się wystartować akwarium bez tego - ale potem pojawia sie mnówstwo problemów typu glony, zakwity pierwotniaków, dziwne choroby, śmierć rybek itp. Brak odpowiedno zasiedlonej i wyhodowanej flory bakteryjnej powoduje mnóstwo problemów, zwykle wychodzących po czasie i niewidocznych gołym okiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: babel » 2007-09-04, 11:37

Akwarium będzie dojrzewać conajmniej tydzień. Rośliny planuję kupić z tej aukcji http://allegro.pl/item231453721_wielka_ ... 0_gat.html jest tam wiele ciekawych roślin i większość znosi temp. do 20°C. Jeżeli chodzi o kardynałki to wiem, że to są rybki stadne ale nie wiem ile mógłbym ich umieścić z 2 welonkami w 126l akwarium. Na wszystkich stronach jakie znalazłem piszą "rybki stadne" ale ile w tym stadzie powinno być :?: ;-)

A, i planuję zrobić bimbrownię ale we własnym zakresie, domowym sposobem.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: maol » 2007-09-04, 11:56

Optymalna temperatura dla kardynałka 18-22 stopnie, czyli nadają się na towarzystwo dla welona. W stadzie powinno być ich minimum 5. Co do roślin - w wypadku welonów będziesz musiał je naprawdę dobrze ukorzenic i zamocować - bo ryby te przekopują dno w poszukiwaniu pokarmu niszcząc wszelkie nasadzenia- dlatego zwykle hoduje się je w zbiornikach bez roślinności -co bym sugerował. Co do zestawu roślin który zamierzasz kupić - one wytrzymają takie temperatury, ale szczęśliwe i dobrze rosnące nie będą, to rośliny z ciepłych wód tylko aklimatyzowane do chłodnieszych warunków.Jeżeli,zgodnie z tym co piszesz, chcesz mieć ładne, kolorowe, "gęste" akwarium, proponuję jednak zrezygnować z tych welonek...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

babel
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2007-07-12, 02:58
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: babel » 2007-09-04, 16:41

Z welonek nie zrezygnuje ponieważ już je posiadam ;) Dostałem je na urodziny wraz z akarium 60l, troche już podrosły i zamierzam im zapewnić lepsze warunki. Rzeczywiście przekopują dno ale nie jest tak najgorzej... Każdą roślinkę prawdopodobnie przymocuję żyłką do jakiegoś kamienia, troche będzie roboty ale trudno. Moje welonki lubia grzebać sobie w żwirze i odkopują trochę rośliny ale tragedii nie ma, przy cotygodniowej podmianie wody przysypuję rośliny żwirem i jest dobrze :) Spodobałe mi się propozycja umieszenia również karynałków, chyba kupię 7 sztuk, nie będzie im z welonami za ciasno w 126l :?:

cattipo
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-24, 19:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iza
Lokalizacja: Olkusz

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: cattipo » 2007-09-05, 14:35

Witam! nigdy nie maiłam akwarium, dostałam welonke na urodziny w kuli. Chce jej stworzyc dobre warunki na początek kupilam akwarium 60L. Bardzo chce jej stworzyc fajne i korzystne warunki. Zgłaaszam sie z zapytaniem jakie roślinki mogę jej wstawić, zeby było bardziej naturalne?
Cattipo

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: maol » 2007-09-05, 14:43

Proponuję uważną lekturę tego właśnie wątku od początku - są tu wszystkie informacje które są Ci potrzebne. Oprócz tego sporo informacji znajdziesz na forum - wystarczy poszukać :-)

Jedna mała uwaga na początek. 60l to _nie_ jest wymarzone przez welonkę mieszkanie... To minimum, w którym może żyć 1 sztuka.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: pavelek » 2007-09-05, 17:01

maol, ale jeżeli chce mieć tą jedną sztukę to w pożądku to minimum wystarczy.

cattipo
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2007-05-24, 19:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iza
Lokalizacja: Olkusz

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: cattipo » 2007-09-06, 06:52

No własnie wiem, że to mieszkanko dla jednej rybki i narazie wiecej rybek nie chce. Wzbogacam sie powoli i chce zakupic 300l. ale to może za jakieś 2 lata jak wprawie sie w tym temacie. Dzieki za informacje. Pozdrawiam.
Cattipo

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: maol » 2007-09-06, 17:43

I właśnie o to chodziło :-) O wiedzę, że to dla 1 ryby, i chęć posiadania większego zbiornika - oby tak dalej, Cattipo ;-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-08, 20:52

Witam.
To mój pierwszy post na tym forum i od razu pozwalam sobie podłączyć się pod ten wątek ;)
Chciałabym zapytać, ile żwirku (i czy jakiegoś konkretnego rodzaju) powinnam zakupić do akwarium 60l? Jak gruba warstwa żwiru powinna być na spodzie, by roślinki ładnie się ukorzeniły, a welonka mogła sobie bezpiecznie kopać, bez obawy dokopania się do szkła?

Kolejne pytanie - odnośnie wystroju. Czy poza roślinnością (odpowiednio przymocowaną) rybce takiej szczególnie przypadają do gustu jakieś inne rzeczy, typu kamyki, czy korzenie? W otoczeniu czego będzie się dobrze czuła?

Czy filtry którejś firmy szczególnie dobrze sprawują się przy tych rybkach, czy jest to w zasadzie bez znaczenia, jaki filtr zakupię? (Oczywiście pamiętając o przeliczniku litrów na pojemność akwarium.)

Jeśli znowu będę mieć jakieś pytania, to pozwolę sobie Was trochę nimi ponękać ;)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
Teqila
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-09-06, 15:35
Pojemność akwarium: 100
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Głogów/Poznań

Re: Akwarium dla Welonek

Post autor: Teqila » 2007-09-08, 21:17

Jak gruba warstwa żwiru powinna być na spodzie
Myślę że około 3 cm z przodu i z tyłu trochę więcej w miarę potrzeb. Żwirek nie powinien być za gruby bo może utkwić w pysku rybki ale także nie może być za drobny ponieważ słyszałam że welonki go połykają a potem jest problem.
zakupić do akwarium 60l?
Osobiście uważam że akwa 60 l jest za małe dla nawet 1 welonki ponieważ tu nie tylko o litry chodzi ale także o powierzchnię. Te ryby rosną naprawde duże, sama się o tym przekonałam moja welonka urosła do 27 cm. Wyoraź sobie gdzie ona będzie pływać jak urośnie!
Czy filtry którejś firmy szczególnie dobrze sprawują się przy tych rybkach, czy jest to w zasadzie bez znaczenia, jaki filtr zakupię?
Filtr musi być wydajniejszy niż odpowiedni do akwa 60 l poprostu kup o model wyższy bo welony strasznie brudzą
Czy poza roślinnością (odpowiednio przymocowaną) rybce takiej szczególnie przypadają do gustu jakieś inne rzeczy, typu kamyki, czy korzenie? W otoczeniu czego będzie się dobrze czuła?
Moje lubią wszystkie kryjówki, bardzo lubią kokosy. Różne kamyki i inne dekoracje przestawiają sobie według własnego uznania:-)

Mam nadzieję że pomogłam
Pozdrawiam

Zablokowany