problem z welonkami

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

hunter8989
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-09-02, 18:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: hunter
Lokalizacja: Poznań

problem z welonkami

Post autor: hunter8989 » 2007-09-02, 19:14

Moja kolezanka ma ok 80l akwarium, w ktorym trzyma trzy welony, bedąc u niej ostatnio zauwazyłam ze dwie z nich mają jakies większe niz naturalnie oczy, przynajmniej tak mi sie wydaje... nie umiem stwierdzic czy to wytrzeszcz oczu bo nigdy tego nie widziałam na własne oczy... rybki nie mają jakichs bardzo wielkich oczu, jednakze wydaje mi sie ze sa one powiekszone... Ponadto, dowiedziałam sie od niej ze ostatnio staly sie jakies smetne, a czasami nawet zdarza im się pływac bokiem po wodzie... czy one zdychają? czy to przez te oczy? i czy mogą zarazic tą trzecią welonkę?
Chciałam jeszcze dodac ze dowiedziałam się od kolezanki ze welonki mają apetyt, zauwazylam jednak ze te dwie z powiekszonymi oczami, pływają z nastroszoną górną płetwą... Czytałam opisy roznych chorob, jednak sama nie potrafie pomoc kolezance, a to dlatego, ze takie powiekszenie oczu wystepuje w kilku chorobach :(

norbi
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 2007-08-14, 13:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Norbert
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: problem z welonkami

Post autor: norbi » 2007-09-03, 00:09

nie wiem czy to to, ale słyszałem o chorobie zwanej przyducha - to stan polegający na niedotlenieniu organizmów ryb. choroba ta występuje w nadmiernie zbrudzonych akwariach, przyczyną tego może być silnie zabrudzony i dawno nieczyszczony filtr. zjawisko to jest zródłem różnego rodzaju zatruć min. zatrucia związkami azotowymi, może to objawiać się wysadzeniem gałek ocznych a w skrajnych wypadkach przekrwiniem oczu. Jedyną radą jest przede wszystkim częściowa podmiana wody oraz jak najszybsze przywrócenie stanu higienicznego zbiornika do właściwych proporcji przez jego czyszczenie

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: problem z welonkami

Post autor: maol » 2007-09-03, 12:51

Sprawawygląda na bakteriozę... Łatwo sie przenosi na inne ryby, leczenie - proponuję Bactopur w tym wypadku kąpiel indywidualna + leczenie w zbiorniku ogólnym. No i dobra filtracja, a przede wszystkim zwiększenie zbiornika do ok. 150l lub pozbycie się chociaż jednej sztuki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

hunter8989
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2007-09-02, 18:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: hunter
Lokalizacja: Poznań

Re: problem z welonkami

Post autor: hunter8989 » 2007-09-04, 18:18

Dziekuje za pomoc :) wszystkie informacje przekaze mojej kolezance :-D

ODPOWIEDZ