Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Moderator: ModTeam

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-17, 22:27

W ostatni piątek, 14-go założyłam akwarium, a dziś po południu zmuszona byłam w trybie przyśpieszonym wpuścić do niego rybki. Akwarium ma 52l i w tej chwili pływają w nim 2 welonki. Proszę biegłych o powiedzenie, kiedy po raz pierwszy powinnam podmienić wodę i w jakiej ilości.
Od piątku do akwarium dałam raz pełną porcję Nitrivecu i 1 raz połowę (zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Jeśli wszystkie rybki są już w akwarium, to czy powinnam Nitrivec podawać dłużej, czy wystarczy, że jeszcze tylko jutro podam? Pytam, bo na opakowaniu napisane jest, że powinno się go dostarczać codziennie przez 10 dni.
Pomoże ktoś? Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Sil » 2007-09-18, 00:22

Hmm... pomijając obsadę - zgadnij kiedy stężenie NO2 będzie największe w zbiorniku :-/ ?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-18, 00:32

Chyba nie załapałam o co Ci chodzi. Wiem, że normalnie, to co tydzień, ale nie wiem, czy ta sama reguła stosuje się do nowo założonego zbiornika. Jeśli chciałeś zabrzmieć intrygująco/ironicznie, to Ci się nie udało.

O obsadzie rozpisywać się nie będę, bo już na temat tej sytuacji było.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: maol » 2007-09-18, 08:55

Zasada podmiany wody co tydzień stosuje się do wszystkich zbiorników, również tych nowo założonych. Nitrivec możesz dalej podawać, w wypadku welonek wręcz bez końca.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Sil » 2007-09-18, 08:56

Mata_Hari pisze:Chyba nie załapałam o co Ci chodzi.
Nie "chyba", a "na pewno"... Wiesz co to jest cykl azotowy? Kojarzysz, że zanim w akwarium ukształtuje się równowaga biologiczna okresowo następuje wzrost jonów amonowych, a potem azotynów (NO2)... i akurat w przypadku NO2 IMHO kumulacja jest jeszcze przed Tobą... a właściwie welonkami...
Mata_Hari pisze:Jeśli chciałeś zabrzmieć intrygująco/ironicznie, to Ci się nie udało.
Doprawdy? Ironia losu polega na tym, że nie masz podstawowych wiadomości na temat akwarystyki i wkrótce zamęczysz ryby... i co to w ogóle znaczy "zostałam zmuszona" :evil: ? Tata Ci kazał :lol: ?
Pozdrawiam,
Krzysiek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: maol » 2007-09-18, 09:11

Sil pisze: Wiesz co to jest cykl azotowy? Kojarzysz, że zanim w akwarium ukształtuje się równowaga biologiczna okresowo następuje wzrost jonów amonowych, a potem azotynów (NO2)... i akurat w przypadku NO2 IMHO kumulacja jest jeszcze przed Tobą... a właściwie welonkami...
Dlatego właśnie okres dojrzewania akwarium jest niezbędny. Jakby się jeszcze jakiś początkujący akwarysta pytał.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-18, 11:11

SIL - Po pierwsze, wyobraź sobie, że wiem, co to jest cykl azotowy, co nie zmienia faktu, że na moje pytanie nie odpowiedziałeś. To, że jestem początkującą w temacie nie oznacza, że jestem ignorantką.
A po drugie:
Sil pisze:... i co to w ogóle znaczy "zostałam zmuszona" :evil: ? Tata Ci kazał :lol: ?
Daruj sobie takie teksty, bo nie jestem szczeniarą (no, chyba, że sam się uważasz za szczeniaka ;-) ).
Rybki MUSIAŁAM przenieść, bo do tej pory były w kuli i widziałam już, że zaczynają się z nimi dziać niedobre rzeczy. Planowałam proces ten rozciągnąć w czasie najdłużej jak się da i rybki przenosić pojedynczo, za jakiś czas, ale niestety rzeczywistość wymusiła na mnie przeniesienie jednocześnie obydwu rybek już teraz. Gdybym tego nie zrobiła, pewnie nie miałabym już dwóch, a jedną rybkę.
Tak więc zamiast wypisywać "mądrości" lepiej doradź mi, co zrobić i jak postępować, aby pomimo takiego wprowadzenia, rybki miały się dobrze.

maol:

Proszę prywatne sprzeczki i wycieczki osobiste załatwiać na PW. Jeżeli ktoś kogoś wyjątkowo uraża, kierować wniosek o ostrzeżenie. Proszę o kontynuowanie tylko merytorycznej dyskusji w dalszym ciągu wątku.
Ostatnio zmieniony 2007-09-18, 15:43 przez Mata_Hari, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Sil » 2007-09-18, 12:50

Mata_Hari pisze:To, że jestem początkującą w temacie nie oznacza, że jestem ignorantką.
A jednak niestety zachowałaś się jak ignorantka... Welony w kuli, teraz w 52l :-? ... Przecież są inne rybki, które z powodzeniem można hodować w 52l.
Mata_Hari pisze:doradź mi, co zrobić i jak postępować, aby pomimo takiego wprowadzenia, rybki miały się dobrze
Biostartery generalnie dodaje się w okresie stabilizacji akwarium, przy czym zwiększone dawki w momencie wpuszczania kolejnych rybek. Potem profilaktycznie przy podmianach wody i/lub czyszczeniu filtra.
A podsumowując, oddałbym welonki, ustabilizował akwarium i wówczas wpuścił do niego bardziej odpowiednie rybki.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Mata_Hari » 2007-09-18, 14:45

Tematu zmiany obsady ciągnąć dalej nie będę, bo już na ten temat kilkakrotnie pisałam. W tej chwili nie wchodzi w rachubę. A tak, poza tym, to nie ja je w kuli kupiłam, ale to ja je przeniosłam do 52l, pomimo, że bliscy sugerowali mi olanie tematu i zostawienie ryb w 13l więzieniu. I co, nadal uważasz, że jestem ignorantką?

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: D4ni3l » 2007-09-18, 15:44

Sil pisze:
Mata_Hari pisze:Chyba nie załapałam o co Ci chodzi.
Nie "chyba", a "na pewno"... Wiesz co to jest cykl azotowy? Kojarzysz, że zanim w akwarium ukształtuje się równowaga biologiczna okresowo następuje wzrost jonów amonowych, a potem azotynów (NO2)... i akurat w przypadku NO2 IMHO kumulacja jest jeszcze przed Tobą... a właściwie welonkami...
Mata_Hari pisze:Jeśli chciałeś zabrzmieć intrygująco/ironicznie, to Ci się nie udało.
Doprawdy? Ironia losu polega na tym, że nie masz podstawowych wiadomości na temat akwarystyki i wkrótce zamęczysz ryby... i co to w ogóle znaczy "zostałam zmuszona" :evil: ? Tata Ci kazał :lol: ?


SIL, po to jest forum, zeby sie czegos dowiedziec.
Nie musisz od razu tak niegrzecznie zwracac sie do kolezanki.

A sprzeczki prosze na PW, tak jak maol napisal.

Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: Nowe akwa - kiedy pierwsza podmiana wody?

Post autor: Sil » 2007-09-18, 18:12

D4ni3l, może wskażesz mi, w którym momencie byłem niegrzeczny :-? Gdybym miał się tak zachować to po tekście typu:
Mata_Hari pisze:chyba, że sam się uważasz za szczeniaka ;-)
nie zauważyłbym oczka i pojechał po bandzie :roll: ...
Odpowiedziałem na pytanie, przy okazji pogodziłem sie z tym, że nie zawsze wszystko może być tak jak powinno (bo mojej akceptacji dla trzymania ryb w zbyt małym zbiorniku nie będzie i osobiście oddałbym je i zakupił inne)... a sprzeczki żadnej nie zauważyłem...
Wystarczyło zamknąć temat, a nie doktoryzować się po fakcie - Marcin poprosił w odpowiednim momencie o spokój, chociaż w zasadzie nie musiał...


maol:

... i w celu wprowadzenia ponownie błogiego spokoju sprawę zamykam. Jeżeli macie jakieś wzajemne pretensje, proszę rozwiązywać je poprzez PW, nie na forum.
Ostatnio zmieniony 2007-09-18, 18:14 przez Sil, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Zablokowany