Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: D4ni3l » 2007-05-08, 13:14

koki pisze:na jakiej zasadzie chodzi ten filtr bo jestem zielony i nie mam pojecia jak on chodzi co wykorzystuje itp. Moze jakas stronka z foteczkami itd.
^darek, pisze: 1. przeplukiwanie dna (zwiru).
siatki podzwirowe montuje sie na wylocie filtra. wyplywajaca z filtra, oczyszczona juz woda unosi zanieczyszczenia, ktore zostaja zasysane przez filtr.

2. zasysynie.
dzialanie odwrotne do pierwszego. woda zostaje zasysana do filtre przeplywajac najpierw przez warstwe zwiru. tworzy to dodatkowa filtracje. Stosuje sie to rozwiazanie w akwariach bez roslin lub akwariach morskich
ps: http://www.czerwonolicy.waw.pl/krist5.htm
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Awatar użytkownika
darek
Stały bywalec
Posty: 177
Rejestracja: 2007-02-09, 14:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bremerhaven/Niemcy
Kontakt:

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: darek » 2007-05-08, 13:34

.
W artykule opisana jest tylko jedna z zasad dzialania filtra ( zasysania ), ale za to dosc ciekawie i dokladnie ... fajny pomysl budowy siatki podzwirowej
otwarty na porady innych, chetnie podziele sie wlasnym doswiadczeniem

Hanys
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-05-17, 19:17
Pojemność akwarium: 70
Imię: arek
Lokalizacja: OBERSCHLASEN

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Hanys » 2007-09-25, 20:08

jeśli sie chce mieć akwarium roślinne to zakładanie filtra podżwirowego niema sensu a więcej szkód niż pożytku z niego lecz w innych akwariach jest skuteczny zmniejsza ryzyko tworzenia sie stref beztlenowych w których wytwarzają sie substancje szkodliwe siarkowodór amoniak azotyny itp
Historia wiecznie żywa...
KS GÓRNIK ZABRZE

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-26, 00:18

Ja stosuję pod żwirówkę od długiego czasu, obecnie w akwa 240 litrów na prawie całej powierzchni dna mam kratkę, która podłączona jest kominem do turbiny aquaszut typ 600. Działa dobrze. Ale to co piszecie to dziwna sprawa, spróbuj wtłoczyć wodę do kratki pod żwir, chwila moment i całe akwarium zamieni się w szambo ;p znaczy się osady ze żwiru zanieczyszczą wodę optycznie. Kryptokoryny dobrze rosną w pod żwirówce bo zbiera się tam osad i korzenie mają duże złoże organiczne. A i sam żwir jest dobrym substratem filtracyjnym. Minusy widoczne zanieczyszczenia w żwirze na szybie, podczas prac w żwirze osady wzbijają się do wody. dodatkowa turbina. plusy - czyste dno zbiornika ładnie rosnące roślinki. Nie narzekam i mogę polecić to rozwiązanie. Osobiście nie czyszczę kratki. Jest to rewelacyjny sposób na oczyszczanie wody. Chyba że robił bym restart zbiornika.
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

Hanys
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-05-17, 19:17
Pojemność akwarium: 70
Imię: arek
Lokalizacja: OBERSCHLASEN

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Hanys » 2007-09-26, 15:56

Potamotrygon pisze:plusy - czyste dno zbiornika ładnie rosnące roślinki

rośliny w akwarium z filtrem podżwirowym rosną źle filtr ten powoduje natlenienie podłoża mikroelementy takie jak żelazo przekształca sie w tlenki których rośliny niepotrafią wykorzystać można wtedy nadrabiać to specjalnym nawożeniem ale wtedy moga pojawić sie problemy z glonami więc niepolecam tego filtra do akwariów roślinnych jednak w innych jaknajbardziej polecam filtr taki utrzymuje warunki tlenowe w podłożu i staje sie również filtrem biologicznym eliminuje substancje trujące dobry do początkujących którzy zapominają systematycznie podmieniać wode
Historia wiecznie żywa...
KS GÓRNIK ZABRZE

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Kazio » 2007-09-26, 18:09

WIe ktos czy to mozna wsadzic podpiasek kwarcowy??
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Potamotrygon » 2007-09-26, 18:29

pasek kwarcowy przeleci przez ruszt filtra, jest za drobnej granulacji.
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

JohnyMo
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2007-06-25, 01:06
Pojemność akwarium: 126
Imię: Johny
Lokalizacja: Sz-n

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: JohnyMo » 2007-10-14, 21:31

to trzeba odmulać czy nie?
126L, 3x18W,
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 7 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007

Awatar użytkownika
Potamotrygon
Stały bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 2007-01-24, 21:22
Pojemność akwarium: 240
Imię: Marcin
Lokalizacja: Gorzów

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: Potamotrygon » 2007-10-14, 21:33

ale filtr podżwirowy nie domula zwiru jak odmulacz ;D
bardziej uzywa żwiru jako wkładu filtracyjnego.
Pterophyllum scalare, Platydoras costatus, Ancistrus dolichopterus, Glyptoperichthys gibbiceps

arksta
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-06-02, 15:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Arek
Lokalizacja: TBG

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: arksta » 2008-01-19, 20:51

Stosowałem krateczki na prawie całej powieszchni dna akwa przez prawie 3 lata połaczone z filtrem kaskadowym przykryte warstwaa żwirku w sam raz. Efekt odulania i odsysania z dna resztek różnego rodzaju super, co było widac w wkładach przy czyszczeniu filtra. Co do roślin lipa, robiłem co mogłem ekesperynetowałem z oswietleniem i naowżoenie i nic wszystkie po jakims czasie padały. 2 miecy temu kratki wyciągnąłem założyłem kubełek unimaxa 150 plus. Prz tym samym oswietleniu i reszcie rewelacja, woda klarowna a roślinki rosną jak na drożdżach.
112L profil. Duch amazoński, 2 molinezje żaglopłetwe, 2 kiryski, 4 świetliki kongolańskie, 2 wielkopłetwy, bocja, glonojad, kosiarka, motylkowiec.Filtr unimax 150 plus.

JohnyMo
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 2007-06-25, 01:06
Pojemność akwarium: 126
Imię: Johny
Lokalizacja: Sz-n

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: JohnyMo » 2008-01-20, 03:03

pewnie woda wymywała ze żwiru wszystkie sobstancje potrzebne roślinom.
Skoro miałes efekt odmulania to woda musiała być wtłaczana pod żwir. Próbowałeś zrobić odwrotnie? Jestem ciekawy czy wtedy też rosliny by tak zle rosły.
A w ogóle to nawoziłeś czymć?
126L, 3x18W,
2+1 pielęgniczki kakadu,
2 kiryski, 7 danio czerwone, kiełbik, 5 gupików, uklejka, 3 glonojady syjamskie, 2 kosiarki
start 2 lipca 2007

arksta
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-06-02, 15:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Arek
Lokalizacja: TBG

Re: Co sadzicie na temat filtrów podżwirowych

Post autor: arksta » 2008-01-20, 14:17

Nie nie próbowałem odwrotnie poniewż tak sie zlozylo, że akurat wyminieałem filtr i zmieniałem dekoracje i część dna postanowiłem wyciągnąć kraktki. Teraz wszystko si ma jak najlepiej być może gdybym spróbował odwrotnie też by tak było ale już się nie dowiem.Nawoże cały czas nawozem w kulkach umiszczanym w żwirze w pobliżu roślin co 2 miesiące.Pozdrawiam
112L profil. Duch amazoński, 2 molinezje żaglopłetwe, 2 kiryski, 4 świetliki kongolańskie, 2 wielkopłetwy, bocja, glonojad, kosiarka, motylkowiec.Filtr unimax 150 plus.

ODPOWIEDZ