dobre włoskie wina

Ile ma działać lampa UV?

Moderator: ModTeam

Maniek2506
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2007-10-03, 19:18
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maniek
Lokalizacja: Wałcz

Ile ma działać lampa UV?

Post autor: Maniek2506 » 2007-10-03, 19:30

Witam posiadam akwarium 200L i mam strasznie zieloną wodę. Oświtlenie to 100 wat + odblaski i filtr fluval 305 zewnętrzny. Zakupiłem do tego o to taką lampę UV

AQUA-SZUT EUV009 - eliminator glonów do stawu o poj. 7000L
Obrazek
"daje efekt krystalicznie czystej wody we wszystkich stawach ogrodowych, ale także i w akwariach, wszędzie tam gdzie istnieje problem brudnej, zielonej wody
• niszczy glony unoszące się w wodzie, zwalcza bakterie i pasożyty niebezpieczne dla ryb hodowlanych i roślin, eliminując przy tym przyczyny powstawania większości chorób
działa na zasadzie wystawiania komórek glonów, bakterii czy pasożytów na działanie światła ultrafioletowego o bardzo wysokim natężeniu. "

Pytanie mam takie czy taka lampa UV ma chodzić 24H czy jakiś okres. Jeśli jakiś to może ktoś poda ile godzin albo czy może chodzić wtedy kiedy zapalone jest światło.
Czekam na wyczerpującą odpowiedź oraz z góry serdecznie dziękuję za okazałą mi pomoc.
Z Wyrazami Szacunku
Maniek

maol:

zmieniłem tytuł wątku i treść posta - tak aby nie prowadzała w błąd.
Ostatnio zmieniony 2007-10-04, 12:06 przez Maniek2506, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: Kazio » 2007-10-03, 19:34

To zależy tylko od ciebie. Sa ludzie którzy używaja filtra Uv 24H na dobe i po prostu nigdy go niewylanczaja. Jest stalym elementem akwa. A jesli ci chodzi o zlikwidowanie glonów. To go podłączasz i on chodzi 24h dzien i noc póki woda sie nie wykrystalizuje. Lecz pamietaj ze to niszczy tylko skutki a nie przyczyny
Ostatnio zmieniony 2007-10-03, 21:46 przez Kazio, łącznie zmieniany 1 raz.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: Morter » 2007-10-03, 21:30

powiem szczerze, ze bałbym się to podłączyć do akwa, to ma taki przerób, że Ci wessie ryby razem ze żwirkiem... Przykro mi mówić, ale moim zdaniem, to pieniądze wyrzucone w błoto... A zastanowiłeś się skąd problemy?
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

KANCLERZ
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 2007-09-30, 21:43
Pojemność akwarium: 63
Imię: Jerzy Marek
Lokalizacja: Ścinawa

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: KANCLERZ » 2007-10-04, 07:41

7000l na godzine!!? To jak straz pozarna:P hehe zartuje. Daj na najmniejszy przepływ bo ci akwarium do środka wessie. Moze masz akwa przy oknie i do tego 100 w i moze przez to masz glony, albo po prostu przedawkowałęś nawozy..
Jeśli pomogłem kliknij pomógł

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: maol » 2007-10-04, 10:13

Czytać, sprawdzać, doradzać - zawsze w tej kolejności.... Kupiony przez Mańka sprzęt to lampa UV o mocy 9W, przystosowana do pracy przy przepływach do ok. 3500 l/h - czyli do oczek 7-8 tys. litrów. Sama żadnego przepływu nie wywołuje, bo nie ma jak. Samo światło wody nie popchnie :-) Oczywiście można tego używać w akwarium, podłączasz ten sterylizator za filtrem, na rurze doprowadzającej wodę do akwarium. I może chodzić 24h, ale nie musi, możesz uruchamiać go np. tylko razem z oświetleniem - nic sie złego nie stanie.

No i podzielam zdanie Kazia - to jest usuwanie skutku, a nie przyczyny. Lampa zabija glony, ale jeżeli w zbiorniku istnieją warunki do ich rozwoju, sama ich nie usunie. Trzeba przyczynę znaleźć i wyeliminować, a wtedy sama lampa przestanie być potrzebna.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: Morter » 2007-10-04, 11:51

łoj mój błąd :/ źle coś mi się ubzdurało, że to ma taki przepływ :D jak tak to spoko, ale powtarzam to co mówiłem ja i następni/poprzedni znaleźć przyczynę i walczyć najprostszymi sposobami...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: maol » 2007-10-04, 12:03

... a ja zmieniam tytuł wątku na nie wprowadzający w błąd :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Sympho
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-05, 15:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Z domu
Kontakt:

Re: Ile ma działać lampa UV?

Post autor: Sympho » 2007-10-05, 15:57

Myślę że powinno się wziąść po uwagę jak długo zbiornik już działa, ponieważ kiedy jest dopiero co założony i rośliny nie rozpoczęły pełnej wegetacji nadmiar światła może powodować zachęte dla tych złośników. Zapytajmy go jak zarośnięte ma akwarium, byc może nadmiar CO2 je do tego kusi. Myślę że tą lampę którą zakupiłeś powinieneś o niej mysleć dopiero na końcu.

Pozdrawiam,
Sympho

ODPOWIEDZ