pytanie - pokrywa i swiatło

Moderator: ModTeam

amizuu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-10-05, 07:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: kornelia
Lokalizacja: wieruszów

pytanie - pokrywa i swiatło

Post autor: amizuu » 2007-10-06, 14:16

Zdecydowałam po waszych namowach ;-) ze moim zakupem będzie akwarium ok 40l i bojownik ale mam jeszcze pytania dotyczące samego akwarium:

1) Oglądają ceny akwarium jestem zadowolona ale jeśli chodzi o pokrywę to mnie przeraża. Czy pokrywa do akwa jest potrzebna od samego początku?
Czytając to forum dowiedziałam sie ze mogła bym sama taka pokrywę zrobić i wyszło by taniej.

2) jeżeli nie musiała bym od razy kupować ani robić pokrywy to co ze światłem można je umieścić w jakimś innym miejscu? Jakie oświetlenie było by najlepsze dla mojej przyszłej rybki?

3) Jaka płeć wybrać samca czy samice... czy ma to jakieś konkretne znaczenie czy to tylko kwestia gustu?

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie - pokrywa i swiatło

Post autor: Morter » 2007-10-06, 18:14

w przypadku bojownika - na początek weź samca, są ładniejsze i w ogóle lepiej się go trzyma... Co do świetlenia - światło jest dla roślinek tak naprawdę a nie dla ryb, więc zależy jakie roślinki będziesz trzymać w tym akwa... Ja np nie mam jeszcze pokrywy, tylko szybę, która przykrywa akwarium i na to położone świetlówki w oprawach tego typu - http://www.allegro.pl/item252047337_opr ... luna_.html i nie narzekam, kiedy przez tydzień podawałem CO2 (teraz niestety przerwa z przyczyn technicznych) to rośliny bąbelkowały

w przyszłości planuję porządną pokrywę z akwarystycznym oświetleniem.
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

amizuu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-10-05, 07:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: kornelia
Lokalizacja: wieruszów

Re: pytanie - pokrywa i swiatło

Post autor: amizuu » 2007-10-06, 18:23

Czyli ta oprawę świetlówkową masz położna bezposrednion szybie? Jesli chodzi o roślinki to jeszcze ni wiem... jakiś mech... i coś w rodzaju Bacopa monnieri.

Ile takich świateł potrzeba...wystarczy jedno?

P.S. rośliny bąbelkowały.... czyli rosły tak?

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: pytanie - pokrywa i swiatło

Post autor: Morter » 2007-10-06, 18:30

świetlówki mam bezpośrednio na szybie. Ja w 40l mam 2x8W +13W bo najlepiej mieć 0,5W/l. Bąbelkowały, to znaczy rosły tak szybko, że podczas fotosyntezy tworzyły tyle tlenu, że uchodził on malutkimi bąbelkami jak z napowietrzacza
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

amizuu
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2007-10-05, 07:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: kornelia
Lokalizacja: wieruszów

Re: pytanie - pokrywa i swiatło

Post autor: amizuu » 2007-10-07, 13:33

Dzięki za rade :-) Widzę ze takie akwarium to dużo wydatków ale mam nadzieje ze powoli będzie mnie na nie stać ;)

ODPOWIEDZ