Czy otoski żywią się...??

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Czy otoski żywią się...??

Post autor: luthor » 2007-10-14, 21:02

Witam. Przednią szybę mojego akwarium zaczęły porastać bardzo cieniutkie krótkie nitki ok 2-4 mm. Pewnie glony spowodowane zbyt dużym natężeniem światła (0,48W/l). Czy otoski dadzą radę to zeskrobać i jeść. Ostatnio widziałem jak jeden skrobał ale nie zauważyłem, żeby jakaś powierzchnia tych glonów zniknęła. Pewnie jest to spowodowane zbyt długim naświetlaniem. A dopiero co pozbyłem sie okrzemków w czym pomogły otoski i dodatkowe oświetlenie.

Arrow_
Forumowicz
Posty: 66
Rejestracja: 2007-08-16, 15:00
Pojemność akwarium: 10
Imię: Magda
Lokalizacja: z Gdańska
Kontakt:

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: Arrow_ » 2007-10-14, 21:58

Otoski nie jedzą glonów tworzących nitki i pędzle . Nie zjadają zielenic i cyjanobakterii.

Ja bym skróciła czas zapalonego światła i zeskrobała te glony szczoteczką do zębów .
Niedługo biotopowo roślinne 70l.. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: maol » 2007-10-15, 08:46

luthor pisze:Witam. Przednią szybę mojego akwarium zaczęły porastać bardzo cieniutkie krótkie nitki ok 2-4 mm. Pewnie glony spowodowane zbyt dużym natężeniem światła (0,48W/l).
... raczej przyczyny szukałbym w parametrach wody i ew. doświetlaniu akwarium przez słońce.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: luthor » 2007-10-15, 14:47

maol, moje akwarium nie jest narażone ani na pośrednie ani bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a wode podmieniałem w czwartek...

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: maol » 2007-10-15, 15:49

luthor pisze:(...)a wode podmieniałem w czwartek...
... co nie oznacza że masz prawidłowe parametry. Sprawdź poziom fosforanów (test na PO4), ich duża zawartość zwykle wróży właśnie rozrost glonów - a nie zmienisz jej w znaczący sposób przez podmianę wody. Oprócz tego NO2 i szczególnie NO3 - to "standardowe" wskaźniki warunków dla glonów.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: luthor » 2007-10-15, 18:35

maol, może za długo naświetlam. Odkąd miałem jedną świetlówkę w 63l akwarium i świeciła 13-14h na dobe to było zbyt małe natężenie światła i były okrzemki. Teraz mam 2x15w ale myśle, że jedna będzie świecić przez 12h, a druga będzie włączana na 5-6h. Może dobiore tak długość świecenia tej drugiej, że glonów ani okrzemek nie będzie. Azotynów nie mam, fosforanów nie wiem bo nie badałem, ale też nie powinienem mieć, azotanów ok 20mg/l.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: maol » 2007-10-15, 20:35

Azotany są bardzo dobrą pożywką dla glonów. Czas oświetlenia rzeczywiście masz trochę za długi - proponuję skrócić go do 10,5 - 11h, ale obu świetlówek na raz. Ograniczając na tak długo oświetlenie nie pozwalasz roślinom pracować "na full". Spróbuj też szybko rosnącej rośliny - rogatka, cabomby itp. - to pomoże ograniczyć poziom związków azotowych.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

luthor
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 2007-08-06, 15:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: luthor » 2007-10-15, 20:51

maol, mam moczarke argentyńską, ale posadzoną przy szybie bocznej, bo już nie mam jak sadzić czegokolwiek. Może moczarka wystarczy 2 pędy moczarki. Rośnie ona u mnie wolno, gdyż jak pisałem siedzi na środku przy bocznej szybie.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy otoski żywią się...??

Post autor: maol » 2007-10-15, 21:32

Jeżeli rośnie wolno to szukałbym problemu w:
- niewłaściwym oświetleniu (za mało)
- niewłaściwym nawożeniu ( za mało lub niewłaściwy nawóz)
- niewłaściwym CO2 ( ...za mało ?)

Moczarka ma przyrosty wręcz godzinowe, jeżeli rośnie wolno, to coś jest nie tak z warunkami rozwoju dla roślin. I tu trzeba upatrywać przyczyny ataku glonów - po prostu mają za dużo do jedzenia. W Twoim wypadku stawiam na problemy z oświetleniem. Tak jak pisałem wcześniej - daj 10-11 godzin, ale z pełną mocą.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ