przesiadka z 112l na 400l

Moderator: ModTeam

Mlody
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-22, 16:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Wawa

przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Mlody » 2007-11-10, 19:04

znów jestem zdany na waszą nieocenioną pomoc. Mam bardzo dużą szansę, że na gwiazdkę dostane od rodzinki akwarium o pojemności 400l 107x107x60h. tylko przed tym muszę ustalić wstępne koszta.

wiec tak:
filtr jaki posiadam to:
FLUVAL 204 - filtr zewnętrzny
Pojemność akwarium: do 200l
Wydajność pompy: 680l/h
Pobór mocy: 7W
Pojemność filtracyjna: 4,6l

1.czy do akw 400l wystarczy ten filtr + np. jakiś dobry filtr wewnętrzny?

2.podobają mi się akwaria holenderskie ale niestety akwarium z duża ilością roślin jest zbyt pracochłonne i trzeba mieć dużo doświadczenia...nawozy, co2,światło itp. Myślałem nad zrobieniem mrocznego akwa (biotop ameryki południowej) , czarne lub brązowe podłoże + duża ilość korzeni + mech jawajski na korzeń. liście itp. i ewentualnie parę roślinek ->> i tutaj pytanie: jakie rybki dobrać aby czuły się dobrze wśród licznych kryjówek i korzeni.

3.Jaka grzałka, oświetlenie, napowietrzacz

z góry dziekuję za kazdą odp. :)

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Sil » 2007-11-10, 19:23

Mlody pisze:czy do akw 400l wystarczy ten filtr + np. jakiś dobry filtr wewnętrzny?
IMHO nie wystarczy. Opcje masz dwie - drugi kubełek albo sprzedaż Fluvala 204 i zakup czegoś znacznie większego, najlepiej dedykowanego (przez producenta) do litrażu rzędu 600-800 litrów.
Mlody pisze:Myślałem nad zrobieniem mrocznego akwa (biotop ameryki południowej) , czarne lub brązowe podłoże + duża ilość korzeni + mech jawajski na korzeń. liście itp. i ewentualnie parę roślinek ->> i tutaj pytanie: jakie rybki dobrać aby czuły się dobrze wśród licznych kryjówek i korzeni.
Dla biotopu SA akurat podłoże brązowe czy czarne nie jest "typowe", aczkolwiek fakt - nadaje zbiornikowi mroczny, ciekawy klimat. Korzenie, liście - jak najbardziej.
Jeżeli chodzi o obsadę - decydujący wpływ będą tu miały Twoje preferencje. W zbiorniku 400l jest dośc duże pole do popisu. Jeżeli decydowałbyś się na pielęgniczki, chętnie pomogę. Napisz, jakie gatunki możesz dostać w okolicznych sklepach i pomyślimy o możliwych układach.
Jeżeli miałyby być to typowe czarne wody to niestety czeka Cię jeszcze jeden wydatek - filtr RO. Bez niego nie ma co marzyć o pH znacznie poniżej 6.0.
Mlody pisze:Jaka grzałka, oświetlenie, napowietrzacz
Przy czarnych wodach oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne - powiedziałbym, że odwrotnie do typowych zaleceń w tym przypadku 0,5W/l to górna granica. Grzałka powinna wystarczyć z dotychczasowego zbiornika. Napowietrzacza ja osobiście nigdy nie stosuję (chyba że leczę ryby temperaturą) - w końcu od czego jest deszczownia ;-)
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mlody
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-22, 16:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Wawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Mlody » 2007-11-10, 19:35

co do pielęgniczek jestem na tak, osobiście miałem tylko i mam ramirezy, pozostałe rybki z tego gatunku znam tylko z wikipedi, lecz przyznam, że bardzo mi
się podobają. Co do kupna -> raczej nie będzie z tym żadnych problemów więc można kombinować z tą obsadą :)

i pytanko-> czy mogą tam żyć jeszcze inne rybki oprócz pielęgniczek ?
posiadam molinezje black molly, drewniaki, zbrojnika, kiryski i nie chce wywalać wszystkiego do sklepu ale jak będę musiał to oddam.


co do filtra to myslalem kupic jeszcze jeden, np.
http://www.allegro.pl/item266551979_fil ... html#photo

albo

http://www.allegro.pl/item265810867_hag ... html#photo

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Sil » 2007-11-10, 22:19

Mlody pisze:osobiście miałem tylko i mam ramirezy
Jeżeli masz M. ramirezi to w 400l spokojnie możesz dać 2-3 parki, do tego A. borelli i/lub A. trifasciata w układzie haremowym [jeżeli oba gatunki to po 1+2(3); jednego 3+5(6)].
Mlody pisze:czy mogą tam żyć jeszcze inne rybki oprócz pielęgniczek ?
Oczywiście, że mogą, a nawet jest to wskazane :-) Niestety posiadane przez Ciebie gatunki nie są najlepszym towarzystwem... kiryski (o ile nie są to najmniejsze gatunki - habrosos, hastatus czy pygmaeus) oraz drewniak i zbrojniki niebieskie będą stanowić niebezpieczeństwo dla ikry pielęgniczek. Molinezje w niewielkiej ilości mogą ewentualnie zostać. Dobrze byłoby zamienić zbrojniki niebieskie na otoski. Jako dobre towarzyszące dla pielęgniczek polecam pstrążenice (małą lub marmurkową) oraz drobnoustki obrzeżone.
Mlody pisze:co do filtra to myslalem kupic jeszcze jeden
Pomimo zachęt sprzedawcy ja osobiście o filtrach Jebao nic nie słyszałem, a to oznacza, że w Polsce mogą być problemy z częściami i serwisem. Fluval 405 - skoro masz zaufanie do Fluvali to jak najbardziej... przecież nie będę Cię na siłę przekonywać do Eheim'ów :lol:
Pozdrawiam,
Krzysiek

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: croc » 2007-11-10, 22:59

bardzo dziwny wymiar tego akwarium. Jak będziesz chciał odmulić dno, to w kąpielówki i do akwa :mrgreen:
Chyba, że postawisz je tak, że dookoła będziesz mógł chodzić.

Awatar użytkownika
Inos
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 2007-05-16, 23:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Iwona
Lokalizacja: Warszawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Inos » 2007-11-10, 23:39

Dlaczego akurat 107x107 ? Nie lepiej zrobić dłuższe i węższe?- Dłuższe będzie miało dużo lepszy wygląd estetyczny- akwa ma być przecież ozdobą naszych domów, a takie pudło (moim zdaniem)ładnie nie będzie wyglądać.
pozdrawiam
Inos

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: croc » 2007-11-10, 23:55

wygląd dto może nawet być ciekawy, ale dostęp robi się problematyczny. Mam akwa o wys 60cm, szer 50 i ledwo sięgam jak coś chcę przy dnie od strony ściany zrobić. A mam długie ręce.
Metr to dwa razy dalej. Nie ma szans sięgnąć, no chyba, że dostęp będzie z każdej strony.

Mlody
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-22, 16:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Wawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Mlody » 2007-11-11, 01:11

z tym akwarium jest tak:
wolałbym akwarium proste ale takie 400L sie nie zmieści ponieważ mam mocno ograniczoną przestrzeń w pokoju :/ wiec najlepszym rozwiązaniem było akwarium narożne :) a tam zawsze jakoś na stołeczku stanę i się sięgnie :P
------------
^Sil, więc tak obsada jaką zaproponowałeś jest naprawdę bardzo fajna :) a mogła by być jeszcze do tego z parka lub dwie pielęgniczek kakadu?
Sil pisze:Niestety posiadane przez Ciebie gatunki nie są najlepszym towarzystwem... kiryski
mam 3kiryski albinosy, czuje do nich duży sentyment ponieważ mam je od 3lat:) maja ok. 5-6cm dl. oraz mam też 2kiryski panda, ok 2-3cm dl. -> będą mogły zostać :)?

Awatar użytkownika
Sil
Stały bywalec
Posty: 376
Rejestracja: 2007-08-29, 09:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Głogów

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Sil » 2007-11-11, 12:51

Mlody pisze:a mogła by być jeszcze do tego z parka lub dwie pielęgniczek kakadu?
Do ramirezek, borelek i trifek kakadu nie pasują temperamentem - szybko zdominowałyby pozostałe gatunki i co słabsze osobniki mogłyby tego nie przeżyć. Ja nie dodawałbym już kolejnego gatunku [ewentualnie można by pomyśleć o parce M. altispinosus lub parce Laetacara curviceps albo L. dorsigera].
Mlody pisze:mam 3kiryski albinosy, czuje do nich duży sentyment ponieważ mam je od 3lat:) maja ok. 5-6cm dl. oraz mam też 2kiryski panda, ok 2-3cm dl. -> będą mogły zostać :)?
To nie jest kwestia absolutnej konieczności ich usunięcia, ale zagrożenia dla ikry. Sam zadecydujesz, co jest dla Ciebie istotniejsze.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Mlody
Zainteresowany
Posty: 32
Rejestracja: 2007-10-22, 16:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Patryk
Lokalizacja: Wawa

Re: przesiadka z 112l na 400l

Post autor: Mlody » 2007-11-11, 16:16

eh jeśli kiryski będą zagrożeniem dla ikry to rezygnuje:), wiec co do obsady to już raczej wiem co i jak. Dzięki wielkie :) jak będę miał jeszcze jakieś pytanka to napisze:)

[ Dodano: 2007-11-20, 00:29 ]
odświeżam temacik, akwarium już zamówione :) będzie jakoś na początku grudnia.
Mamuśka jako główny sponsor męczy mnie cały czas żebym zrobił akwarium "artystyczne".
Piękne rośliny i tak dalej(+ogromny korzeń).....już teraz wiem, że mija się to z celem ponieważ będę miał standardową pokrywę tylko z miejscem na 2świetlówki...może kiedyś uzbieram na lepszą,
oczywiście zakupie co2,nawozy lepsze światło i inne niezbędne rzeczy...
przeczytałem już bardzo wiele na tym forum ale jest tyle sprzeczek, że no po prostu mam mętlik w głowie :D

więc parę pytań:
przypominam, że jest to akwarium narożne ok. 400L, pokrywa ma 2świetlówki, które są zamontowane z przodu co może dawać kiepskie światło z tyłu. wys. akwarium 65cm

1.czy realne jest mieć w tym akw. dużo roślin?
2.jeśli tak to jakie światło(tu raczej nie będę oszczędzał)
podłoże,
co2 (nie bimbrownia,)
nawozy
3.jakie roślinki polecicie na 1,2,3 plan.

z góry dziękuje za każą odp.

ODPOWIEDZ