Filtr RO

Sprzęt do akwarium słodkowodnego.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Filtr RO

Post autor: maol » 2007-11-15, 14:50

Można go wyłączyć, ale membrany osmotyczne pracują najlepiej i najwydajniej, kiedy przepływ przez nie trwa cały czas. I są wtedy najtrwalsze. I jeszcze co do zużycia wody - te 20l wody za RO to pewnie ze 200l które przeleciało przez instalację. Albo i lepiej, niech się wypowiedzą praktycy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Filtr RO

Post autor: Morter » 2007-11-15, 14:51

z punktu widzenia akwarium - robiz podmianę raz na tydzień i wtedy lejesz wodę z ro zebraną wcześniej
z punktu widzenia samego filtra - im częściej chodzi ty lepiej (chodzi chyba o zanieczyszczenia złóż filtrujących itp) a 2 razy na tydzień to takie przyjęte minimum, żeby nie zapychał się i w miarę długo działał...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO

Post autor: croc » 2007-11-15, 15:52

praktyka jest taka jak powyżej, czyli: zbierasz wodę do wiadra/kubła lub innego naczynia, raz (dwa) w tygodniu, przed podmianą. Praca ciągła jest raczej nierealna, chyba ze się ma akwarium 1500l i duży zbiornik retencyjny.
Periodyczna praca filtra powoduje spadek jego efektywności, ale jest to kompromis na jaki po prostu trzeba iść.

Osobiście radziłbym zbierać wodę dzień wcześniej, bo wtedy pozostawiona na całą noc w wiadrze dochodzi temperaturowo do tej właściwej. Woda prosto z filtra moze mieć 8-12C i jest "lodowata".

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO

Post autor: Sywi » 2007-11-17, 12:56

No i o to mi właśnie chodziło;)

[ Dodano: 2007-11-17, 11:57 ]
Zna ktoś może dobrą stronę, gdzie można poczytać dokładnie o filtracji itp?

Tom_Scavo

Re: Filtr RO

Post autor: Tom_Scavo » 2007-11-25, 02:24

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie RO:
1) Jakiej wielkości musi być zawór, do którego podłączamy filtr (1/2" 3/4" etc)
2) Czy zawór dostarczający wodę może znajdować się pod filtrem
3) Czy musi być jakieś określone ciśnienie wody z tego zaworu
4) Czy jeśli zawór nie będzie zakręcony to czy woda będzie stale przepływała przez filtr czy może na filtrze znajduje coś co pozwala na zatrzymanie dopływu wody
5) Czy filtr posiada jakąś regulacje przepływu

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: Filtr RO

Post autor: Morter » 2007-11-25, 10:31

Tom_Scavo pisze:Jakiej wielkości musi być zawór, do którego podłączamy filtr (1/2" 3/4" etc)
to chyba zależ od modelu, niewiem, czy do nikórych nie dają nawe przejściówek
Tom_Scavo pisze:2) Czy zawór dostarczający wodę może znajdować się pod filtrem
z tego co pamiętam to chyba jest tak, że może, ale to skraca wydajność filtra czy jakś tak
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr RO

Post autor: croc » 2007-11-25, 23:33

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie RO:
1) Jakiej wielkości musi być zawór, do którego podłączamy filtr (1/2" 3/4" etc)
to zależy jaki masz w domu. Zawory do spłuczek do kibelka z reguły mają 1/2". Do pralki automatycznej 3/4". Tulejk, która przeważnie jest załączona do filtra jest na 3/4". Jeśli będziesz potrzebował 1/2", to redukcje są dostępne w marketach budowlanych.

2) Czy zawór dostarczający wodę może znajdować się pod filtrem
może. Nie ma to znaczenia.

3) Czy musi być jakieś określone ciśnienie wody z tego zaworu
normalne ciśnienie w instalacji domowej - 1,5- 3,0 atm. Im większe ciśnienie tym większy wydatek filtra. Ale nie wolno sztucznie (pompą) zwiększać ponad normę, bo może to uszkodzić membranę.

4) Czy jeśli zawór nie będzie zakręcony to czy woda będzie stale przepływała przez filtr czy może na filtrze znajduje coś co pozwala na zatrzymanie dopływu wody
Z w/w tulei 3/4" odchodzi kruciec z zaworem kulowem, który to zasila RO. Tym zaworem się zamyka dopływ wody i należy to zawsze robić, gdy nie chcemy nowej porcji wody. Jeśli nie ma tego w załączeniu do filtra, to trzeba zamykać zaworem dopływu do do pralki/kibelka, lub zamontować dodatkowy zawór.

5) Czy filtr posiada jakąś regulacje przepływu
teoretycznie tak, praktycznie nie. Zaworek odcinający powinien być zawsze w pozycji on lub off. Filtr pracuje optymalnie przy pełnym ciśnieniu.

ODPOWIEDZ