Rozkład szkodliwych substancji.

Moderator: ModTeam

Czypodoba Ci się moja praca??

Tak
7
54%
Nie
6
46%
 
Liczba głosów: 13

Dapi
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-11-09, 20:29
Pojemność akwarium: 95
Imię: Dapi
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Rozkład szkodliwych substancji.

Post autor: Dapi » 2007-11-15, 19:04

[scroll][fade] ROZKŁAD SZKODLIWYCH SUBSTANCJI W AKWARIUM. [/fade]
[/scroll]

[shadow=black] Akwarium to układ zamknięty do którego nie dociera woda deszczowa,
która rozcieńczała by odchody ryb. W akwarium mimo to zachodzą naturalne
procesy rozkładu, wspomagane przez żywe rośliny. Ten proces umożliwiają
dobroczynne bakterie, wykorzystujące toksyczny amoniak. Amoniak zostaje
najpierw rozłożony do postaci azotynu, a później do niegroźnego azotanu
służącego roślinom jako pokarm bogaty w cenny azot. Jest to cykl azotowy.Gdy w wodzie nie ma żywych roślin - stężenie azotanu wzrasta. W takim
przypadku wykorzystują go glony. (jeśli w akwarium są żywe rośliny to glony
rywalizują z nimi o azotan.)
Jednym z problemów, dających o sobie znać po założeniu akwarium,
zwłaszcza jeśli obsada na początku bała za duża, jest stosunkowo mała ilość
dobroczynnej flory bakteryjnej. W tedy poziom amoniaku jest za duże
i może zagrażać zdrowiu i życiu ryb. Dlatego zaleca się dodać do wody
przy starcie akwarium pożyteczne bakterie, co przyspiesz powstawanie ich
kolonii.





[/shadow]



[scroll][fade]
FILTRACJA[/fade][/scroll]


1. Filtr podżwirowy
2. Filtr kaskadowy




1. Rewelacyjna wydajność i jakość pracy tego filtra sprawiła, że był bardzo popularny, ceniony i rozpowszechniony przez akwarystów. Obecnie jest zastępowany przez inne modele nowoczesnych filtrów - tak samo wydajnych i łatwiejszych w obsłudze. Jednak do dnia dzisiejszego jest jedynym rodzajem filtra biologicznego w użyciu, który obok procesu utleniania amoniaku do azotanów, może stworzyć warunki także dla procesu redukcji azotanów do azotu i amoniaku.

2. Stosowany do oczyszczania wody z między innymi zawiesin. Woda zasysana z akwarium przechodzi przez media filtrujące, na których zatrzymują się zanieczyszczenia mechaniczne, a następnie przelewana jest rurką wylotową lub bezpośrednio ze zbiornika filtrującego do akwarium.

INNE FILTRY:
- filtr biologiczny
- filtr mechniczny
- filtr gąbkowy
- filtr kanistrowy
- filtr kubełkowy
- filtr UV
- filtr wewnętrzny
- filtr zewnętrzny
- sump
- filtr powierzchniowy
- filtr denny
- termofiltr
- filtr pulsacyjny
- złoże zraszane
- filtr zraszany
- denitryfikator
- filtr hydroponiczny
- filtr korzeniowy
- filtr glonowy
- filtr węglowy
- filtr fluidyzacyjny
Akwarium 95 litrów - skalary, neony, ramirezy, bocje lochate, kirysy, zbrojniki niebieskie.

Krewetkarium 23 litry - babaulti, babaulti blue, red cherry. Mchy: Java Moss, Tajwan Moss, Fire Moss, Weeping Moss, Woll Moss

Sympho
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-10-05, 15:35
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Z domu
Kontakt:

Re: Rozkład szkodliwych substancji.

Post autor: Sympho » 2007-11-22, 19:31

Pozwolę sobie skomentować twoją pracę.

Po 1. Wtrącę coś odemnie o książkowym twierdzeniu o bakteriach nitryfikacyjnych (Nitrobacter). W moim akwarium 240' pływają rozmaite ryby, powiem wam ze najwięcej odchodów jest z płatków (mam te najdroższe z tropicala a i tak niema różnicy) po których akwarium zamienia się w gnojówe. Przepraszam za wyrażenie. Z czasem usunąłem cały żwir i zostawiłem same korzenie oraz pare roślinek co pływają po powierzchni (Vallisneria, Rotala). Przeprowadziłem nielada test trwający 2 tygodnie. Karmiłem ryby "tylko" rozmaitymi pokarmami własnej roboty i mrożonymi:
- Wodzień mrożony
- Serce Wieprzowe mrożone
- Ochotka mrożona
- Szpinak mrożony

Czyli czego dusza ryby zapragnie. Stwierdziłem iż odchodów jest ok. 5-6x mniej w 2 tygodnie niż karmiąc płatkami w 2-3 dni! Niesamowite jest to dla mnie i zastanawiam się dlaczego? Opisze to w moim osobnym artykule a tutaj jeszcze podam zalety akwarium bez podłoża i filtra dennego:
- łatwość sprzątania (niema obawy o wciągnięcie żwiru itd. porpostu odmulamy 2 minuty i po sprawie!);
- pod akwarium mam tą pianke czarną izolującą od wstrząsów co świetnie wygląda;
- minusem jest brak możliwości hodowli ryb grzebiących w podłożu typu kirysy itd.

Mało tego! Dodam iż po ok. 3-4 dniach na dnie zauważyłem już biały pyłek powstający z rozkładu odchodów ryb co świadczy o stabilności biologicznej mojego akwarium. Obaliłem tezę że nieda się utrzymać równowagi bio. bez podłoża i roślin! :D

Mam nadzieję że coś to wam da, a kto założył akwarium i karmi płatkami proponuję poczytać mój poradnik/artykuł an temat karmienia ryb!

Pozdrawiam,
Sympho

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Rozkład szkodliwych substancji.

Post autor: Slanter » 2007-11-23, 19:21

[quote="Sympho"]Mało tego! Dodam iż po ok. 3-4 dniach na dnie zauważyłem już biały pyłek powstający z rozkładu odchodów ryb co świadczy o stabilności biologicznej mojego akwarium. Obaliłem tezę że nieda się utrzymać równowagi bio. bez podłoża i roślin! :D [/quote


Przy "obalaniu" czegokolwiek, dobrze jest w miare szczegolowo wyjasnic co sie "obala". Co rozumiesz pod pojeciem "rownowaga biologiczna"? Czym jest wspomniany przez Ciebie "bialy pylek z rozkladu odchodow ryb"? i jak to sie ma do wspomnianej przez Ciebie "rownowagi biologicznej". Prosze wyjasnij bo szczerze mowiac nic nie rozumiem.

ODPOWIEDZ