15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Post autor: Morter » 2007-12-01, 11:36

w sumie fakt... No dla mnie jedyne słuszne oświetlenie (nie licząc HQI i innych bajerów) są świetlówki. Chociaż fakt, że nie były one specjalnie akwarystyczne, nie mają też odbłyśników, i leżą "na boku" przez co jest dość spora utrata światła, tylko 2 lusterka niestety kiepsko ustawione odbijają część światła spowrotem do akwa...
Fakt jednak, że jest to t5 więc lepszy strumień...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: 15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Post autor: szalinski_2005 » 2007-12-01, 14:33

Slanter masz zupełną racje z tym że małe zbiorniki potrzebują więcej światła jak 0,5 w/l
no bo weźmy akw 10l i co 5w ma starczyć ;-)
miłego dnia :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: 15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Post autor: maol » 2007-12-02, 12:25

Zgadzam sie w 100% ze Slanterem - w tak małym zbiorniku reguła 0,5 W na litr nie ma zastosowania. Powiększ zbiornik, daj więcej światła, roślinki będą rosły. Zostaw tak jak jest - roślinki będą... gniły. Niestety, pewnych spraw nie da się oszukać...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: 15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Post autor: Slanter » 2007-12-02, 19:14

Mysle, ze wiele problemow wynika z blednego wnioskowania jesli chodzi o regule watta na litr. Przede wszystkim regula ta nie jest jakims zelaznych prawem do ktorego wszyscy bezwzglednie musza sie stosowac aby hodowac rosliny. Watt/l jest pomocne przy jako takim ustalaniu ile tego swiatla nam potrzeba. Pod uwage trzeba jednak wziac po pierwsze wielkosc zbiornika a po drugie zrodlo tych wattow. Czytajac opisy akwarium w ktorych ludzie podaja, ze maja 0.5 czy 0.8 W/l., w zasadzie nic mi nie mowi. 0.5 watta z czego? Lampek choinkowych? Zarowki? Swietlowki? HQ? Wezmy do reki 13 wattowa gwintowa swietlowke kompakt i 13 wattowa zwyczajna zarowke lub nawet 25 wattowa zwykla zarowke. Gdy zapalimy jedna i druga, przy ktorej bedzie jasniej? Oczywiscie, ze z kompaktu! Dlaczego? Dlatego, ze kompakt ma wiecej lumenow na 1 watt. Dla porownania, 15 wattowa zwykla zarowka daje ok. 90 lumenow (lm) a 5 wattowa swietlowka kompaktowa daje 240 lm. Swietlowki rowniez roznia sie jesli chodzi o lm/W. Od 16lm/W w zwyczajnej tradycyjnej swietlowce do ok. 95lm/W lampach z elektronicznymi statecznikami. Tak wiec mowa o samych wattach na litr raczej malo znaczy. Biorac pod uwage powyzsze dane, zastanawianie sie czy 15 wattowa swietlowka (ktora nota bene nie swieci tylko bzdzi juz po paru tygodniach uzytkowania) wystarczy do hodowania roslin w akwarium to strata czasu. Niewazne czy jest to 5 litrowe akwarium czy 30 litrowe akwarium. 15 wattowa zwykla swietlowka nie wystarczy koniec kropka. :-?

Awatar użytkownika
Morter
Rekin forum
Posty: 2275
Rejestracja: 2007-06-27, 22:53
Pojemność akwarium: 80
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rciąż/Wawa
Kontakt:

Re: 15 wat :( czy to wszystko da rade ?

Post autor: Morter » 2007-12-02, 19:38

stąd wniosek - całkowicie słuszny i sprawdzający się często - nie ilość się liczy (przynajmniej nie tylko) lecz jakość!

I w tym momencie wątek zamykam...
Życie ma cierpki smak, ale ja lubię wytrawne drinki...

strona mojego szwagra fotografa - serdecznie zapraszam - www.kirczuk.pl

Zablokowany