Początek przygody z akwarystyką

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-15, 18:13

Witam wszystkich foumowiczów.
Otóż jakies 2 tygodnie temu otrzymałem stare ok 50l akwarium i tak zaczęła sie moja fascynacja akwarystyką. Przeczytałem ogrom informacji na ten temat i dzis chciałbym się Wam pochwalić swoim akwarium
A więc:
Wymiary: 82x26x22 dl x gl x wys
Elementy dekoracyjne( i nie tylko): łupina kokosa z małym wejściem, kamienie, rosliny, korzeń
Osprzęt: filtr wew. Aquael Fan mikro 250l/h z rurka do napowietrzania, termometr wew, swietlowka 10W
Karmienie: płatki i suszone dafnie kilka razy dziennie
I najważniejsze czyli obsada:
Mieczyk Hellera - samiec + 2samice
Molinezja czarna 2samce + samica
Danio pręgowane 3szt płeć nieznana (dla mnie) :)
Brzanka sumatrzańska 3szt płec jw.
zbrojnik niebieski 2szt płec jw.
ślimak ? nie wiem jaki, dostalem z akwa
Jak napisałem jestem początkującym akwarystą wiec liczę na Wasze porady, sugestie itp
Postaram się również dołączyc jakies fotki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: WOJTEK » 2007-02-15, 23:48

czekamy na fotki, a mam kilka uwag:
1. filtr jest za słaby napisane na nim że od 3-50 litrów ale to sugestie producentów mozna było kupić jeden poziom wyżej tj. AquaEl Fan Mini Plus, twój ma strasznie małą powierzchnie filtrujacą więc będziesz musiał go czesto czyścić co jest nie korzystne dla równowagi biologicznej
2. 10W na 50 litrów to troszę za mało bo wychodzi że masz 0,1 W/litr, a powinno sie mieć około 1W/litr wiec zmienił bym na 2 świetlówki po 18W i by starczyło
3. 2 glonojady na 50 litrów to za duzo on rośnie dość duzy ibedzie się skaładał dwa razy żeby nakręcić w szczególności że masz długie akwarium ale wąskie, tu polecał bym zamiast tych 2 glonojadów 3 otoski
widzę że opisałeś dość szczegółowo, ale nie ma tu nic o grzałce, mam nadzieję że ja posiadasz!
pozdrawiam

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-16, 14:47

dzięki za uwagi, kazda rada jest dla mnie wazna.
Grzałkę posiadam 30W. Temeperature utrzymuje w granicach 22- 27 st "recznie" bo na razie bez termostatu.
Co do zbrojnikow to na razie są małe ale liczę sie z tym ze urosna i bede musial je komus oddac :( Jezeli chodzi o otoski to pomysle nad tym.
Choc jestem akwarystą od 2 tygodni to chyba dobrze sie do tego zabralem bo zauwazylem ze mieczyki i molinezje odbywaja juz tarlo :lol:

Awatar użytkownika
Lisek-1986
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2007-02-16, 11:04
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Pomorze
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: Lisek-1986 » 2007-02-16, 14:58

Dla scislosci : mieczyki i molinezje nie maja tarla tylko sie koca. A slimaki sa obojnakami wiec za jakis czas bedziasz ja przeklinac bo nie bedzie mozna sie ich pozbyc. znam to z wlasnego doswiadczenia
Im lepiej poznaje ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta.

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-16, 15:05

No i znowu sie czegos dowiedzialem.
W kazdym razie samiec molinezji nie daje spokoju samicy i podskubuje ją
Natomiast mieczyki ewidentnie sie ocieraja o siebie, z tąd pewnie moja błędna diagnoza :-P
Co do slimakow to podobno czyszcza akwarium dlatego go zostawilem.
PS tak wogole to zamierzam kupic akwarium 112l i zastanawiam sie nad filtrem. Moze ktos z Was wypowie sie czy kupic kaskadowy czy lepiej zainwestowac w kubelkowy np Tetra Ex 600?

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: WOJTEK » 2007-02-16, 19:17

co do grzałki to masz za duże zawachania temperatury, a slimaki to zależy jakie jak masz Ampularie to nie musisz się bać inwazji, bo ampularie robią kokon nad woda i wystarczy go wyjąć i się go pozbyć i po sprawie co do filtra to napewno bedzie lepszy kubełkowy, ale dwa razy droższy. Możeswz zastosować filtr kaskadowy np. AquaEl FZN 2 i ile pieniędzy zostanie na inne części (za te pieniadze które oszczedzisz na filtrze możesz wydać na większe akwarium), albo kupic ładną szafke.

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-16, 20:01

Czyli lepiej utrzymac stala temperature na poziomie 22 stopni przy takiej obsadzie ?
Co do slimaka to zalacze niedlugo fotke. Odnosnie filtra i ogolnie zakupow to akwa ok100l bo warunki mieszkaniowe nie pozwolą na wieksze. Do reszty sprzętu chcę podejść profesionalnie choć to moje pierwsze kroki w akwarystyce. Tak więc jestem na etapie pochłaniania wiedzy i wyboru sprzetu dlatego kazda rada ekspertow jest na wage złota :lol:

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: WOJTEK » 2007-02-16, 21:01

w twoim akwa sa ryby tropikalne wiec wymagaja temperatury około 25 stopni, jak masz zamiar zmieniać akwarium to już kup grzałke z termostatem i wsadź ją do akwarium i bedzie dobrze, jesli chodzi o filtr to kubełkowy nie musi okazać się wcale lepszy, bo jest wiele za i przeciw oto kilka, za:
-bardzo dobra filtracja
-nie zajmuje miejsca w akwarium
-nie szpeci akwarium
-nie wystaje po za akwarium
przeciw:
-możliwość wycieku, a przy tym zalania mieszkania
-zajmuje duzo miejsca w szawce
-bywaja problemy z uruchomieniem
ale wybór nalezy do kupującego
pozdro

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-20, 14:38

Zgodnie z obietnicą zamieszczam fotki mojego akwarium. Wiem że nie jest zbyt ładne, ale jest to moje pierwsze akwa (nie licząc 12l z paroma gupikami, bez sprzętu :/ Poza tym jak pisałem przygodę z akwarystyką zacząłem dopiro kilka tygodni temu. Więc nie krytykujcie zbyt ostro :oops:

http://patrz.pl?140944
http://patrz.pl?140945

Wlasnie zakupilem baniak 112l, musze jeszcze skompletowac reszte sprzętu i wtedy postaram sie zamieścic cos ciekawszego.
pozdr

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: WOJTEK » 2007-02-20, 15:33

mi sie podoba troszke mało, bo za mało roślin i ta grzałka, za bardzo ja widać

GREG121
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-02-14, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Slask

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: GREG121 » 2007-02-20, 15:46

W rośliny zainwestuje już do nowego akwa bo tu mam bardzo mało swiatła i ciężko by było je utzrymać. Ale cieszę sie ze aż tak źle to nie wygląda.

Mój pierwszy sukces: molinezja spodziewa się potomstwa.
Już widać pęcherzyk ciążowy i zastanawiam się kiedy przełożyć ją do innego akwarium.

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: WOJTEK » 2007-02-20, 17:57

zalezy od tego jakiej wielkości ma brzuszek, a teraz bedzie gorzej bo jak molinezja urodzi pierwszy raz to będzie to się działo systematycznie bez końca, radzę już znajść kogoś kto będzie kupował rybki np. jakiś sklep do którego bedziesz mógł oddać 2 tygodniowe rybki

Awatar użytkownika
..::Robin::..
Forumowicz
Posty: 127
Rejestracja: 2006-10-25, 10:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: xxxxx
Lokalizacja: Lebork

Re: Początek przygody z akwarystyką

Post autor: ..::Robin::.. » 2007-02-23, 18:32

Masz balagan w akwarium roslin jest malo i sa niepoukladane,kamienie tez szpeca na zbrojnika i mieczykow masz za male akwarium i brzanki moga obgryzac pletwy danio popracuj troche nad tym dokup wiecej roslin

ODPOWIEDZ