Ryzoidy

Moderator: ModTeam

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Ryzoidy

Post autor: Danio12345 » 2008-01-31, 22:53

RYZOIDY,
CZYLI KORZENIE MCHÓW

Ryzoidy, zwane też chwytnikami, to jednokomórkowe lub wielokomórkowe wyrostki na łodyżkach mchów. Za ich pomocą roślina przyczepia się do podłoża (np. kamienia czy też korzenia), przez co zwykło nazwać je korzeniami. Niestety do tej pory nie zgromadzono zbyt wielu informacji na ich temat.
Pojawiają się najczęściej na łodyżkach mających kontakt z dekoracja, na której mech jest zamieszczony. Przyczyna pojawienia się ryzoid na całej łodydze rosnącej swobodnie jest przyczyną licznych kontrowersji. Istnieje przypuszczenie, że mech wytwarza chwytniki gdy ma dobre warunki. U mnie ryzoidy na całych gałązkach zauważyłem po dodaniu świetlówek i co2. Niektórzy twierdzą, że ich pojawienie sygnalizuje niedobory składników w wodzie.
Chwytniki są często mylone z krasnorostem, szczególnie przez osoby, które nie wiedzą o ich istnieniu. Ja dowiedziałem się o ryzoidach przypadkiem. Wydawało mi się, że mój mech pokrywa glon pędzelkowy. Jednak po poszukiwaniach w internecie dowiedziałem się, że cechą charakterystyczną ryzoid jest ich występowanie na dolnej dolnej części łodyżki mchu. Krasnorosty natomiast rosną na każdej części mchu, górnej i dolnej.
Zdanie na temat atrakcyjności mchu z ryzoidami jest zależne od osoby. Osobiście uważam, że ryzoidy są ładne. Inni zaś uważaj odwrotnie. Ryzoidy są zjadane przez krewetki. Ja jednak nie złapałem moich na tym by skubały chwytniki.
Chwytniki mają różny wygląd, zależy to od gatunku mchu.
Poniżej przedstawiam zdjęcia ryzoid.


Obrazek Taxiphyllum alternas


Obrazek Drepanocladus sp.


Obrazek Brachythecium sp.



Bardzo dziękuję użytkownikom Zobek oraz Uzzi z forum gsa.org.pl za przesłanie mi zdjęć i pozwolenie na wykorzystanie ich w moim artykule.


Jeśli mogę prosić moderatorów, by zmienili to pierwsze zdjęcie na takie jak są inne to byłbym bardzo wdzięczny
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

ODPOWIEDZ