Problem z glonami

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Bogul
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-01-03, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Problem z glonami

Post autor: Bogul » 2007-02-22, 09:29

Witam

Mam ogromy problem z glonami. Obrastaja w moim akwarium doslownie wszystko. mam chyba 3 rodzaje tych glonow:
1. glony w postac takich zielonych i brazowych nitek o dl okolo 5mm.
2. glony w postaci brazowych plam
3. glony ktore tworza jakby błonę i jest to koloru zielonego.

czyszcze je z kamieni podczas cotygodniowej podmiany wody a z szyb na bierzaco. na kamieniach pojawiaja sie po okolo 2 diniach i wyglada to tak ja bym nie czyscil wcale akwarium. w dodatku w wodzie plywaja bardzo male (moze okolo 0.1mm srednicu) biale kuleczki.

Akrawium ma 80l, oswietlenie 35W, filtr tetratec 700EX, woda ma pH w granicach 7.

Prosze o pomoc!!

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Problem z glonami

Post autor: Slanter » 2007-02-22, 20:12

Czesc
Czy dysponujesz moze zdjeciami tych glonow. Mam pewne podejrzenia co do niektorych ale dobrze byloby je zobaczyc dla pewnosci. Od kiedy masz to akwarium? Ile jest w nim ryb? Czy masz rosliny? Bede potrzebowal tych paru informacji aby Ci pomoc.

Bogul
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-01-03, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Problem z glonami

Post autor: Bogul » 2007-02-22, 21:55

Aktualnie nie moge zrobic zdjec bo wlasnie disiaj zrobilem porzadek :-)
akwarium jest od pocatku stycznia ( to znaczy wszesniej tez mialem ale nie mialem takich problemow z glonamia w styczniu zostalo wszystko od nowa zrobione). rybki to:
3 pielegniczki kakadu
15 neon innesa
5 kirysek panda
2 glonojady
Rosliny mam i to caliem sporo:) tak mi sie wydaje:)nawoze jest CO2 z "bimbrowni" i nawzem tropicala aqua plant.

Z góry dzieki za pomoc :-)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Problem z glonami

Post autor: Slanter » 2007-02-23, 00:27

Ok. To jeszcze jest stosunkowo mlode akwarium wiec cala masa rzeczy moze sie w nim zdarzyc szczegolnie, ze nawozisz CO2. Z tego co piszesz o wygladzie glonow moge wywnioskowac, ze ten glon w postaci blony to najprowdopodobniej cyjanobakteria lub potocznie niebiesko-zielona alga. To wlasciwie nie jest glon ale kolonia bakteryjna. Dosc popularna w mlodych akwariach. Mozna ja latwo zalatwic poprzez dodanie antybiotyku w postaci tetracykliny. Niestety nie mieszkam w Polsce wiec nie wiem co jest dostepne na rynku akwarystycznym. Jest to ten sam antybiotyk ktory podaje sie rybom ktore zlapaly infekcje. Jesli bedziesz zainteresowany leczeniem antybiotykami to daj mi znac. Powiem ci jak to zrobic. Innym sposobem na pozbycie sie cyjanobakterii jest nawozenie saletra potasowa ktora i tak powinienes nawozic jesli masz rosliny i CO2. Napisz dokladnie czym i jak czesto nawozisz. Brazowe plamy o ktorych wspominasz to zaden problem. Prawdobodobnie chodzi o brazowa alge ktora rowniez jest czyms co trzeba przetrwac w poczatkowych fazach akwarium. Brazowa alga tworzy sie rowniez na skutek niskiego natezenia swiatla. Ryba Otocinclus jedzie po niej jak odkurzacz. Jesli chodzi o te zielone nitki to tu najbardziej chcialbym zobaczyc zdjecie. No nic, podmieniaj 50% wody regularnie przynajmniej raz na tydzien starajac sie usunac jak najwiecej glonow a szczegolnie tych blonowatych. Cyjanobakteria wyglada oblesnie wiem :-). Nie zapomnij o odkurzaniu zwiru szczegolnie po katach i innych miejscach sklonnych do stagnacji. Czyste akwarium to zdrowe akwarium. Nie przekarmiaj ryb. Czy masz testy fo mierzenia P i N? Utzrymanie tych dwu we wlasciwej proporcji jest istotne dla roslin.

PS Czy mozesz podac mi skladniki tego nawozu jezeli wydrukowane sa one na opakowaniu

Pozdrawiam.

Bogul
Zainteresowany
Posty: 26
Rejestracja: 2007-01-03, 12:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Problem z glonami

Post autor: Bogul » 2007-02-23, 08:43

Na opakowniu od tego nawozu nie sa wypisane jego skladniki. Uzywam tego:

http://www.tropical.com.pl/POL/preparat ... plant.html
oraz
http://www.tropical.com.pl/POL/preparat ... aktiv.html

Niestety nie posiadam tych testow o ktore pytales i narazie nie mam funduszy zeby je zakupic ;-)
A ta saletre potasowa to skad sie bierze?? :-) to jest skladnik jakiegos nawozu czy sie to kupuje osobno?

Pozdrawiam

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Problem z glonami

Post autor: Slanter » 2007-02-24, 09:27

Saletra potasowa KNO3 to popularny i tani nawoz do podnoszenia poziomu azotanow. Mozna to kupic w sklepach ogrodniczych. Rosliny wymagaja makroelementow czyli azotu, fosforu, i potasu do prawidlowego rozwoju. O ile w nisko oswietlonych i nienawozonych CO2 akwariach dodawanie tych skladnikow jest zbedne to w jasniejszych akwariach nawozonych CO2 rosliny konsumuja znacznie wiecej makroelementow i wtedy nalezy je dodawac. W twoim jednak przypadku nie sadze aby wystepowal niedobor makroelementow. 35W to nie jest bardzo duzo a ponadto ten preparat ktory podajesz zawiera zarowno makro jak i mikroelementy takze powinienes byc ok. Mam jednak pewne podejrzenia co do tego drugiego preparatu ktory zawiera zelazo. Nie wiem jak czesto i ile go dozujesz. Jesli sporo to sprobuj troche go ograniczyc. Nadwyzki zelaza (szczegolnie w mlodych zbiornikach) moga byc odpowiedzialne za glony nitkowe ktore powiedziales, ze masz. Systematycznie sprawdzaj "bimbrownie" by upewnic sie, ze jeszcze dziala. Jak rozpuszczasz CO2?

aurea
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 2007-02-23, 22:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tychy

Re: Problem z glonami

Post autor: aurea » 2007-02-25, 14:47

Do walki z glonami polecam preparaty TETRYAqua Algu min jest to łagodny biologiczny srodek w formie plynnej do zapobiegania i zwalczania glonów... Polecam równiez TETRA aqua Algizit jest to preparat w postaci tabletek słuzacy do zwalczania glonów Działa bardzo szybko nawet w przypadku duzej ilosci glonów Niszczy glony i zatrzymuje ich rozwój

Awatar użytkownika
Nowy
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 2007-02-07, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: Problem z glonami

Post autor: Nowy » 2007-02-25, 19:55

Moim Zdaniem za często podmieniasz wode i robu nie mają czasu sobie poradzić z glonami nie podmieniaj wody przez około miesiąc a zobaczysz ze glonów bedzie mniej. Miałem ten sam problem i powiedział mi to akwarysta od 25 lat (zadziałało)
Pozdro

koki
Forumowicz
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-23, 22:54
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Problem z glonami

Post autor: koki » 2007-02-25, 20:56

wyczyc miejsca w ktorych znajduja sie glony na szybie. wymien ok 30% wody po czyszczeniu i filtr. Filtr niech chodz przez 24h ciagle. Za jakies 3-4 dni podmien od 15-20 % wody. Mozesz pozniej podmieniac wode co 7 dni.
Witam [you]

Adrian
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-03-18, 21:37
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z glonami

Post autor: Adrian » 2007-03-18, 21:44

Twój problem to glony. hm może temperatura wody w twoim akwarium jest po prostu zbyt wysoka i masz za mocnę natężenie światla. Pomyśl o tym
Adrian

ODPOWIEDZ