POMOCY !! tajemnicze pasożyty

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

ava666
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-01-27, 21:08
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

POMOCY !! tajemnicze pasożyty

Post autor: ava666 » 2007-01-28, 12:01

Witam wszystkich i proszę o pomoc w zweryfikowaniu tych okropnych pasożytów jakie nawiedziły moje akwarium po 3 tygodniowej nieobecności ;/ Zauważyłam ,ze w ciele moich dorosłych pielęgnic pawiookich pojawiły się małe kanaliki i mozna zauważyć że wpełzają do środka małe i podłużne ,białe pasożyty...Hoduje ryby od ponad 10-ciu lat i jeszcze sie z czymś takim nie spotkałam...Mi to wygląda na coś z rodziny nicieni,jednak nie pasuje mi to dlaczego żerują na rybach...
Chciałabym się dowiedzieć czy ktoś z Was miał juz coś podobnego w swoim akwarium i czy ktoś wie jak z tym walczyć?Nie chcę aby ryby ucierpiały,a wygląda to dość poważnie...
A może komuś udało się tego pozbyć i może podzielić sie ze mną tymi informacjami...proszę o pomoc:)

[ Dodano: 2007-01-28, 11:26 ]
znalazłam artykuł ,ktory zgadza się z tym co zaobserwowałam w moim akwarium.."Choć większość hodowców dysków i Cichlidów zdążyła się już zapoznać z ta choroba, to jednak jak dotychczas nauka nie jest jeszcze wstanie jednoznacznie określić jej przyczyny. A objawy tej choroby polegają, na tym, że skóra, zwłaszcza w okolicy głowy, głównie na czole i nad oczami, wydziela białą substancję, przypominająca swym wyglądem małe robaczki. Twór ten następnie odpada, pozostawiając po sobie mniej lub bardziej głęboka dziurę."...spróbuje więc wzbogacić ich dietę o witaminę C ,tak jak pisze na stronie.

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: POMOCY !! tajemnicze pasożyty

Post autor: D4ni3l » 2007-01-28, 12:27

Ja niestety nie mam pojecia co to moze byc, ale intuicja podpowiadala by mi, zeby podwyzszyc temperature o kilka stopni. btw jaka masz temp?
ps: moze ktos kto sie bardziej zna sie wypowie?:)
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ava666
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2007-01-27, 21:08
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Re: POMOCY !! tajemnicze pasożyty

Post autor: ava666 » 2007-01-28, 12:54

znalazłam już ze jest to dziurawica ..własnie jestem w trakcie podmiany wody ,a temperatura jest stała ciągle czyli 22 stopnie,wystarczająca dla tego gatunku...Muszę kupic dla nich witaminy i mam nadzieje ze bedzie ok :)

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: POMOCY !! tajemnicze pasożyty

Post autor: D4ni3l » 2007-02-27, 00:00

"Do zwalczania tej choroby możemy zastosować kilka środków leczniczych:

Hexa-ex firmy Zoomedica Frickhinger (można kupić tam gdzie sprzedają produkty Tetry). Dawkowanie to 1 tabletka na 50 litrów wody. Producent zaleca kurację powtórzyć po 14 dniach, a gdy ryby nie pobierają pokarmu to zastosować podwójną dawkę.

Baktopur lub Baktopur direct firmy Sera. Dawkowanie: 1 tabletka na 50 litrów wody. Producent zaleca odłączenie systemu CO2. Jeżeli choroba jest bardzo zaawansowana, to producent zaleca 1 tabletkę na 2 litry wody, do której wpuszczamy rybę na 30 minut, a następnie normalną kurację przeprowadzamy w akwarium ogólnym.

Spirohexol, preparat firmy JBL, ale czy jest do kupienia w naszych sklepach, to niestety nie wiem, być może w dużych miastach. Dawkowania tego leku niestety nie znam."

tekst: http://paletki-arka.republika.pl/hexamita.html
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

ODPOWIEDZ