pranie kanapy - alfaserwisgliwice.pl

Zakładamy akwarium morskie.

Dział poświęcony ogólnie akwarystyce morskiej.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: maol » 2007-09-24, 16:02

Tak jak obiecałem, spróbuję tu opisać po kolei, tak jak sam będę to robił, zakładanie zbiornika morskiego. Zakładam, ze mamy na wszystko jakieś 5 tys. złotych. Żeby nie kumulować na raz kosztów, i zrobić wszystko porządnie, daję sobie na wszystko 3-4 miesiące czasu.

A więc zaczynamy !!!

Krok pierwszy: DECYZJA

W wypadku zbiornika morskiego nie jest łatwa. Po pierwsze - czy mamy odpowiednią ilość kasy? Nie tylko do założenia, ale i do utrzymania zbiornika. Oprócz kasy"startowej" zbiornik będzie nas kosztował ok. 100-150 zł na miesiąc , a to dla wielu osób mało nie jest. Po drugie - co w nim chcemy mieć? Zakładam, że ze względu na koszty, będę trzymał tylko jedna rybę - skrzydlicę, i trochę żywej skały. Nie nastawiam się na hodowle korali. Dlaczego -potem sie dowiecie. Po trzecie - czy mamy miejsce na dość duży zbiornik. W moim przypadku skrzydlica oznacza jakieś 250l minimum, czyli nie może to być już przypadkowy zbiornik i jego umiejscowienie. Wprawdzie można zacząć już od 100l, ale będzie wam bardzo trudno dbać właściwie o taki zbiornik. No i punkt czwarty (ostatni, ale najbardziej ważny) - wiedza. Nie ma co ruszać w akwarium morskie, nie mając podstaw opieki nad zwykłym słodkowodnym akwarium. Musimy potrafić utrzymywać parametry wody, znać podstawy obsługi sprzętu akwaryjnego, podmian wody, chorób itp. Bez tego - raczej nam się nie uda.

Rozważcie, czy na wszystkie zadane powyżej pytania potraficie odpowiedzieć bez wahania TAK!. I jeżeli tak, możemy planować / realizować / marzyć dalej.

Krok drugi - SZAFKA

Tak, tak, wdaje sie to śmieszne na początku. Ale zbiornik nie będzie mały. Będzie miał jakieś 120x50 cm w podstawie, a więc i mebel musi być spory. I wytrzymały - chcemy mieć w końcu ok. 250l wody, kilkanaście kilo żywej skały, podłoże, no i sam zbiornik. W szafce trzeba będzie też umieścić osprzęt filtracyjny - razem ze 350 kg powinno sie uzbierać. A w moim wypadku dochodzi jeszcze aspekt estetyczny - razem z akwarium zmienia sie cały wystrój pokoju dziennego, czyli szafka musi pasować do nowego zestawu mebli. Tu spotka nas zawód - praktycznie żaden z producentów mebli nie oferuje szafki na tyle fabrycznie wytrzymałej, aby taki ciężar wytrzymać. Co zrobić? Ano wzmocnić fabrycznie istniejącą. Dla mnie oznacza to wstawienie dodatkowych stalowych kątowników przenoszących ciężar z podstawy na boki szafki (i nie dających ugiąć sie blatowi) oraz usztywnienie tylnej ścianki, tak żeby szafka nie złożyła się czasem jak kartonowe pudełko. Dam jeszcze dodatkowe nóżki pasujące do wystroju mebla - tak, że zamiast standardowych 4 będzie ich 6 - dodatkowe na wysokości pionowej płyty po środku szafki. Sama konstrukcja szafki jest na tyle solidna, że blat ciężar utrzyma i przeniesie. Warto też rozważyć mocowanie szafki do ściany.

Oczywiście, jeżeli ktoś chce, można dać np. gotowy stolik z Rynkara, albo sklecić coś samemu. Jednak dla mnie estetyka jest bardzo ważna - tak aby zbiornik i jego otoczenie idealnie komponowało sie z całym wystrojem pomieszczenia.

Krok dwa i pół - ELEKTRYKA

Bawiąc sie w szafkę, warto od razu zastanowić się nad instalacją elektryczną. Będzie potrzeba sporo gniazd - ja przewidziałem: 2x filtr, 2x grzałka, 2x pompy cyrkulacyjne, 1x odpieniacz, 2x oświetlenie, 1x rezerwa. Razem 10 gniazd. Obciążenie nawet sumarycznie nie będzie specjalnie duże, a więc można to pociągnąć z najbliższego gniazdka. Kabelek sugerowany YDY 3x2,5mm. Do tego 2x zestaw pięciu gniazd z bolcem i wyłącznikiem (taki jak do porządnego przedłużacza) i puszka rozdzielcza. To może nadmiar ostrożności, ale oprócz wymaganego i na pewno obecnego bezpiecznika nadprądowego, warto zainstalować (jeżeli takiego nie ma) bezpiecznik różnicowoprądowy. Nie jest konieczny, ale BHP nigdy za dużo. Ale to już musi zrobić Wam elektryk.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tu na razie przerwę - dam sobie czas na powstanie szafki. Razem z rozwojem akcji będę ten post edytował i rozwijał - czyli raz na jakieś 2 tygodnie całość się wydłuży o nowe informacje i doświadczenia - dlatego proszę tylko o sensowne uwagi, najlepiej na PW, tak aby całości nie zaśmiecać.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: WOJTEK » 2007-10-28, 18:17

czekamy na nowe info jak tam z akwa :->

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: Kazio » 2007-12-26, 19:32

Czekam na kontynuacje tematu bo sam chciałbym założyć akwa morskie.
Twórca wielu złotych ciach. Przynajmniej jest wesoło ;]

Aktualnie akwarysta w uśpieniu... przyczajony tygrys czeka na miejsce i sposobność postawienia baniaka. Z nadzieją na zdobycz większą niż 200l

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: maol » 2007-12-30, 16:35

Będę kontynuował, ale "za chwilę". Ze względu na zakup dawno oczekiwanego psa ( grzywacz chiński Bazyli Biała Strzała) musiałem o jakieś dwa-trzy miesiące przesunąć kolejne fazy budowy tego akwa. Ale spoko, będzie dalej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: WOJTEK » 2008-03-09, 02:15

jak tam morszczyzna :?: też przymierzam się ale do 54 litrów

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: maol » 2008-03-09, 10:42

Niestety, ze względu na spodziewane remonty na razie leży odłogiem.

54l morszczyzna? Bez sensu bawić sie w tak małe pojemności... nic fajnego w tym nie utrzymasz, a roboty kupę...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: WOJTEK » 2008-03-09, 13:25

nie zgadzam się, bo powstało wile pięknych akwariów morski o pojemności 54 i mniej
zajrzyj na nano-reef.pl w dzienniki
i w takim akwarium bez problemu mogę trzymać 2 błazny jedną krewetkę i 3-4 ślimaczki

małe akwaria też mają swój urok

http://www.nano-reef.pl/pfs.php?m=view& ... udzien.jpg

i tak ogólnie to nie wszystkich stać na morszczaka 200litrów :-P a 54 litry to już nie jakieś tam 5tys złotych

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: maol » 2008-03-10, 10:18

Tak, ale zwykle są to albo zbiorniki wymagające naprawdę dużo pracy i nerwów, albo zbiorniki "dodatkowe", włączone w obieg wody znacznie większych akwariów. Ale masz rację, da sie, i rezultaty sa bardzo ciekawe i ładne.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: WOJTEK » 2008-03-10, 19:26

akwarium morskie jakiej pojemności by nie było wymaga bardzo dużo pracy, ale zaryzykuje i postawie te 54 litry :-o
już kupiłem szybki do sumpa i na komin tylko zapomniałem o silikonie :roll:
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakładamy akwarium morskie.

Post autor: maol » 2008-03-11, 09:08

Jak zrobisz do takiego zbiorniczka odpowiedni sump z kominem, czemu miałoby nie działać :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ