TetraTec EX 600

Moderator: ModTeam

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-13, 15:18

Witam!

Chciałbym się dowiedzieć co wchodzi w skład zestawu w/w filtra? Czy kupując go muszę myśleć dodatkowo o wężach itp? Jak wygląda kwestia doboru ewentualnej deszczownicy? Czy kupuje się obojętnie jaką czy są dedykowane do danego sprzętu?

Mam akwarium Juwel Rekord 60 i niestety nie jestem zadowolony z pracy jego filtra, z resztą na kilku forach przeczytałem też opinię, że są do niczego. Mam do wyboru TetraTec Ex 600 i Fluval 105. Na forum dowiedziałem się, że Tetra zdaje się być lepsza... Mam nadzieję, że tak będzie ;)

Dzięki z góry za rady :)
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: lolek » 2008-03-13, 15:22

kalito pisze: Chciałbym się dowiedzieć co wchodzi w skład zestawu w/w filtra? Czy kupując go muszę myśleć dodatkowo o wężach itp? Jak wygląda kwestia doboru ewentualnej deszczownicy? Czy kupuje się obojętnie jaką czy są dedykowane do danego sprzętu?
W komplecie z nowym filtrem są wszystkie potrzebne rzeczy aby go uruchomić. Deszczownica jest również w zestawie, więc o nic się nie musisz martwić.

Przydałoby się za to trochę wkładów filtracyjnych, bo w zestawie jest trochę mało i składa się głównie z węgla, który nie jest potrzebny jeśli nie używałeś lekarstw.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-13, 15:52

lolek pisze:Przydałoby się za to trochę wkładów filtracyjnych(...)
Chcę go kupić tutaj: http://www.zooplus.ie/shop/fish/filters ... ters/19461

Napisane jest, że posiada wszystkie wkłady filtracyjne wymienione na stronie producenta: http://www.tetra-fish.co.uk/tetratec/ex ... lters.html

Czy coś jeszcze trzeba dołożyć?

A tak na marginesie: podczas eksploatacji trzeba wymieniać jakieś media poza CF (węgiel) i FF (wata), tak jak to jest opisanie u producenta?
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-13, 17:36

w pudełku będzie:
mechanika - plastikowe kulki;
kilka warstw gąbek;
bio - rureczki;
wata;
węgiel.

W zasadzie wszystko jest do wymiany, poza gąbką.
Najlepiej zrobić dwie szufladki mechaniki (gąbka + mechaniką/ceramiką, którą trzeba dokupić)
Dwie szufladki bio kulek (które też trzeba kupić), lub inny bio substrat,
na wierzch wata.

Nadmiar gąbek na zapas, kulki plastikowe i standardowe bio (rurki) do kosza.

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-13, 20:53

Hmmm. Jestem lekko skonfundowany ;)

Z opisu wynika, że w zestawie są ceramiczne rureczki (a mówisz, żeby dokupić ceramikę) służące do filtracji zgrubnej mechanicznej. To na dole. Wyżej są gąbki do filtracji mech/biol. Dalej są bio-kulki (czy plastikowe? - nie wiem, w każdym razie też mówisz żeby dokupić). Jest węgiel i wata.

Trochę więc ich opis różni się od tego, co teraz mi napisałeś... :-?
Nie ma nic o bio-rureczkach czy plastikowych kulkach. Mógłbyś rozwiać moje wątpliwości? Thx :)
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-13, 21:07

miałem (chwilowo) dwa EX700 u siebie w domu i robiłem podmiany wkładów.
To co w nich było w standardzie to:
1. kulki plastikowe
2. wkłady ceramiczne (rurki);
3. kilka warstw niebieskiej gąbki;
3. jedna warstwa białej waty;
4. woreczek z węglem aktywnym.

kulki plastikowe, gąbka - mają stosunkowo niewielką powierzchnię filtracji więc są nie najlepsze. Nie to, że złe, ale można znacznie poprawić filtrację przez zastosowanie bardziej porowatych struktur.
Ceramika załączona w standardzie tez jest raczej średniej jakości, ale przede wszystkim jest jej bardzo symboliczna ilość. W zasadzie większość filtru wypełnia gąbka.

To co sugeruję to kupić jedno pudełko dobrego bio substratu (np bio kulki), oraz jedno pudełko ceramiki-mechaniki.

do szufladek wkładać od dołu:
1. szufladka - gąbka;
2. szufladka - ceramika mechanika;
3. szufladka - bio substrat.
na wierzch trzeciej szufladki wata.

Tak skonfigurowany filtr będzie optymalnie wydajny.

Ale nie musisz tego od razu robić. Jak przyjdzie filtr, to sam dojdziesz do wniosku, że wkładów jest bardzo mało i nie są najlepsze. Wtedy będziesz mógł dokupić media, o których mówię.

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-13, 21:14

croc pisze:sam dojdziesz do wniosku, że wkładów jest bardzo mało i nie są najlepsze.
Zapewne tak będzie, ale to już w przyszłości. Tymczasem filtr już zamówiony, pewnie koło poniedziałku będzie. Czekam z niecierpliwością, bo nie mogę patrzyć spokojnie na to dziadostwo w moim akwarium ;-)

Czy mógłbyś mi ewentualnie polecić jakieś bio-kulki o większej powierzchni? Jaki producent robi najlepsze tego typu wkłady?
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-13, 22:46

nie wiem, czy najlepsze, ale ja używam eheima bio substrat, lub bio kulki.

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-26, 17:55

Filtr już sobie śmiga. Faktycznie wkładów nie jest za dużo. Węgiel przyda się na później.

Chodzi jak burza i właściwie nie mogę go rozkręcić na pełną moc, bo mi robi wirówkę w akwarium.
Mam pytanie: Co jaki czas należy czyścić taki filtr? Co miesiąc wystarczy czy częściej? Co Wam doświadczenie podpowiada? :)
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: lolek » 2008-03-26, 17:59

kalito pisze:Co jaki czas należy czyścić taki filtr? Co miesiąc wystarczy czy częściej? Co Wam doświadczenie podpowiada? :)
Aż jego przepływ ustanie lub będzie bardzo mały. Ja swój czyściłem po 4 miesiącach, a spokojnie mógł chodzić ze 2 miesiące. Także jego środka długo nie zobaczysz.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-26, 18:42

lolek pisze:Także jego środka długo nie zobaczysz
Hmmm. W instrukcji jest napisane, żeby górną warstwę (watę - FF) wymieniać co 4-8 tygodni... No chyba, że to jest chwyt producenta.
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kbtor » 2008-03-26, 18:45

Ja bym czekał aż filtr znacząco obniży swoją wydajność. Tak robię z własnymi filtrami i szczerze mówiąc rzadko czytam zalecenia producenta :-P
Obrazek

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: lolek » 2008-03-26, 18:55

Dokładnie, watę wymieniasz jak filtr zacznie słabiej chodzić, resztę wkładów płuczesz w wodzie z podmiany ABSOLUTNIE nie robisz tego pod bieżącą wodą. Te wkłady wymieniasz po bardzo długim okresie, a niektórych nawet wcale.



Tak więc będziesz miał teraz święty spokój z czyszczeniem zwykłego filtra co dwa tygodnie.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-26, 18:58

lolek pisze:ABSOLUTNIE
Tak wiem, czytam forum ;) Dzięki za rady :)

Mam jeszcze takie krótkie pytanie: Czy w filtrze może znajdować się powietrze? Ja po uruchomieniu filtra potrząsnąłem nim kilka razy i za każdym razem wylatywało z niego powietrze (do deszczownicy). Teraz też czasem kilka razy nim telepnę i zawsze jakieś powietrze w środku się znajduje. Jak to z tym powietrzem wewnątrz filtra jest?
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-26, 22:42

filtr jest zapowietrzony. To normalne. Nie przejmuj się. U mnie powietrze wychodzi po jakiejś godzinie od uruchomienia.

Zablokowany