Jakie testy? - problem z roślinami

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

pilkaz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-03-17, 23:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: NS

Jakie testy? - problem z roślinami

Post autor: pilkaz » 2008-03-18, 19:33

Witam, chcę założyć akwarium roślinne z kilkoma neonkami, niestety w mojej wodzie nigdy nie chciały się trzymać, rosnąć roślin.

Chciałbym się dowiedzieć dokładnie jakie testy mam zrobić(na co?), aby dowiedzieć się co z moją wodą jest nie tak. Woda po czasie robiła się żółta, brązowa.

Dodam, że dobre kilka lat temu, jako dzieciak miałem akwarium, ale nie interesowały mnie takie informację jak jakość wody...

Akwarium będzie 80l.

Proszę o wyrozumiałość jeżeli był już podobny temat...

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie testy? - problem z roślinami

Post autor: JARECZEK » 2008-03-19, 00:16

Musisz mieć odpowienią zawartość CO2, PO4, NO3 i substancji odżywczych w wodzie. No i oczywiście oświetlenie. Ja też kiedyś miałem problem bo roślinki nie rosły.

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: Jakie testy? - problem z roślinami

Post autor: lolek » 2008-03-19, 00:22

kup sobie zestaw testów np. Sery, w których będzie test na Ph, Kh, Gh, NO3, NO2. Dodatkowo możesz kupić test Fe i PO4. Wtedy będziesz miał wszystkie potrzebne wiadomości na temat twojej wody.
Zapewne nie używasz filtra RO, więc postarałbym się na twoim miejscu o testy wody płynącej z twojego kranu, administracja powinna mieć szczegółowe testy wartości fizycznej i chemicznej wody. Dzięki temu będziesz mógł ustalić ilość nawozów jaka będzie potrzebna twoim roślinom.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

pilkaz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-03-17, 23:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotr
Lokalizacja: NS

Re: Jakie testy? - problem z roślinami

Post autor: pilkaz » 2008-03-19, 21:26

dzięki za szybka reakcje, jak tylko zrobię jakieś testy i coś się dowiem to dam znać i będę prosił o dalszą pomoc :)

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Jakie testy? - problem z roślinami

Post autor: bojar » 2008-03-22, 12:55

Jeśli dopiero zaczynasz zakładać akwa roślinne to powinieneś jednocześnie zrobić odpowiednie podłoże,oświetlenie i dopiero wtedy popracować nad jakością wody.Co do testów to ja polecam JBL,są co prawda droższe od innych,ale po wyczerpaniu odczynników można dokupić uzupełnienia.Tak że w czasie nie wyjdą wcale drożej.Są za to bardziej czytelne od innych testów.

ODPOWIEDZ