krewetki

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: krewetki

Post autor: Doma » 2007-03-02, 18:00

Trudno ale ja UWIELBIAM KREWETKI .

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-02, 18:02

to może kup mniejsze akwa i załóz samo krewetkarium ;-)
Nikt nie jest nieomylny

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: krewetki

Post autor: Doma » 2007-03-02, 18:21

Dzięki ja o tym nie pomyślałam !!!!!!!!!!!!!!!!!

Skąd ty bierzesz te pomysły :shock: ???????

Dzięki za pomoc !!!

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-02, 18:25

sam mam trzy akwa z czego dwa typowo dla krewetek a w przyszłosci chcę postawić regał na jakieś 10-12 akwarii specjalnie dla kreweci :mrgreen: ale to odległa przyszłośc
Nikt nie jest nieomylny

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: krewetki

Post autor: Doma » 2007-03-02, 18:35

OK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozólcie że napiszę coś o krewetkach :mrgreen:

Krewetki słodkowodne. Leander spec.
Dane taksonomiczne: rodzina Palaemonidae, podrząd pływające Natantia, rząd skorupiaki dziesięcionogie Decapoda.
Ojczyzna: ciepłe wody Azji, Dymorfizm płciowy: dorosłe krewetki osiągają długość ciała dochodzącą nawet do 7--8 cm, zaś dojrzałość płciową osiągają okazy wielkości 3,5--4 cm. Samce są masywniej zbudowane, posiadają wyraźnie dłuższe anteny czuciowe. U dorosłych samic nie złożone jeszcze jaja prześwitują zielono na grzbiecie tuż za głową w okolicy serca. Złożone jaja samice przechowują w utworzonej przez podgięte odnóża "kieszeni" pod odwłokiem.
H o d o w l a: można prowadzić ją w ogrzewanym (20-25°C), zarośniętym roślinami wodnymi i posiadającym kryjówki akwarium, obsadzonym małymi i średniej wielkości, nie agresywnymi, spokojnymi rybami.
R o z r ó d: po złożeniu, jaja przechowywane są w "kieszeni" utworzonej przez podgięte odnóża samicy, przez okres 3-5 tygodni. W tym czasie są przez samice chronione i przepłukiwane wodą. Po tym okresie wykluwają się larwy wypływające spomiędzy odnóży i rozpoczynające samodzielne życie jako organizmy planktonowe. Przed tym jednak ryby należy odłowić, albowiem nawet nieduże i spokojne, nadzwyczaj chętnie polują na larwy i wyjadają je.
K a r m i e n i e: drobno przesianym planktonem, pierwotniakami Protozoa ze szczególnym uwzględnieniem pantofelków Paramaecium, drobnymi glonami, wrotkami Rotatoria, nicieniami mikro Anquillula, larwami solowca Artemia. Tak żywione krewetki bardzo szybko rosną. Prócz wyżej wymienionych, pokarmem ich mogą być wszelkie stosowane w żywieniu innych zwierząt wodnych pasze, zarówno żywe: rureczniki Tubifex, wazonkowce Enchytraeus, larwy komarów Culicidae (w tym wodzień Chaoborus=Corethra), owadów z rodziny ochotkowatych Chironomidae = Tendipedae, rozwielitki, wioślarki Bosminidae, Daphnidae, za wyjątkiem suszonych, pływających po powierzchni wody, i inne karmy sztuczne, tonące, a także drobno siekane, surowe i sparzone, dżdżownice Lumbricidae, drobno siekane chude mięso wołowe, skrobane serce wołowe, cielęce, wątroba.
Krewetki są zwierzętami długowiecznymi, odpornymi na choroby, rodzaje wody i wahania jej temperatury. Poza ozdobą, spełniają pożyteczną rolę służby sanitarnej w akwarium: zjadają rozkładające się szczątki roślin i ewentualnie śnięte ryby. Dzięki przejrzystości swego ciała skorupiaki te doskonale nadają się do prowadzenia obserwacji działania ich narządów wewnętrznych. Parka krewetek jest oryginalnym urozmaiceniem pielęgnowanych w akwarium zwierząt wodnych i podobnie, jak osiągalne w sklepach zoologicznych afrykańskie żabki szponiaste i śpiewające Xenopus i Hymenochirus, są mało wymagającymi podopiecznymi, godnymi polecenia do wszystkich typów akwariów: domowych, szkolnych, ozdobnych, środowiskowych (biotopowych), przeznaczonych wyłącznie dla nich, lub też jako uzupełnienie akwariów z rybami.

[ Dodano: 2007-03-02, 17:38 ]
Może jeszcze coś jak nie macie nic przeciwko (bo trochę tego dużo)


Słodkowodna krewetka Macrobrachium lanchesteri

Słodkowodna krewetka Macrobrachium lanchesteri - hodowla i rozmnażanie


Systematyka: Typ: Stawonogi. Podtyp: Skrzelodyszne. Gromada: Skorupiaki. Podgromada: Rakowce. Rząd: Dziesięcionogi. Podrząd: Raki. Grupa: Raki pływające. Rodzina: Palaemonidae. Rodzaj: Macrobrachium. Gatunek: Macrobrachium lanchesteri

Krewetki te są nowością w naszych akwariach i jednym z najciekawszych organizmów, jakie ostatnio do nas trafiły. Są one przejrzyste, przez chitynowy pancerzyk widoczne są narządy wewnętrzne. Osiągają wielkość do 5 em. Nie mają specyficznych wymagań środowiskowych. Trzymane w średnio twardej wodzie o pH zbliżonym do obojętnego i temperaturze od 23-27°C czują się doskonale. Łatwo się adaptują do nowych warunków. Nie uszkadzają roślin. W dużym zbiorniku (600 I), w którym przebywają u nas rośnie kilkadziesiąt gatunków roślin. Nigdy nie zauważyliśmy, by jakakolwiek z nich została uszkodzona przez krewetki. Przebywają nie tylko na dnie akwarium, lecz także na różnej wysokości wśród roślin. W poszukiwaniu pokarmu podpływają także do powierzchni wody. Przy odpoczynku chętnie przyjmują pozycję głową ku dołowi. Żerują w ciągu dnia, nie unikając miejsc mocno oświetlonych. Czas dzielą pomiędzy okresy żerowania i odpoczynku. Głodne przeszukują odnóżami dno, nie tylko na powierzchni, lecz także do kilku milimetrów w głąb. Chętnie zjadają krojone ślimaki, mięso ryb, pokarmy żywe i suszone, a także narybek, na przykład pawich oczek. Obecność pokarmu wyczuwają natychmiast i zjawiają się w miejscu karmienia. Po schwytaniu kęsa pokarmu znikają z nim wśród roślin. Po spożyciu dokładnie czyszczą odnóża i całe ciało. Obserwowaliśmy u jednego z hodowców krewetkę, która w walce o pokarm poradziła sobie z kirysami, młodymi bocjami i grubowargami. Ogólnie można powiedzieć, że radzą sobie dobrze nawet ze średniej wielkości rybami, używając do ich odstraszania czułki, a w razie konieczności pierwszej pary odnóży tułowiowych, zaopatrzonych w niewielkie kleszcze.
Dobrze pływają, używając jako narządów ruchu odnóży odwłoka. Dojrzałość płciową osiągają w wieku około trzech miesięcy. Ich wzrost nie jest ciągły, lecz skokowy. Przyczyną tego jest sztywny pancerz chitynowy, okrywający ciało. Okresowe zrzucanie pancerza, zwane wylinką; pozwala na powiększanie objętości ciała (wzrost), po czym w ciągu kilku godzin nowy pancerz, okrywający ciało twardnieje i do następnej wylinki wielkość osobnika nie ulega zmianie. Krewetki w czasie linienia, gdy nowy pancerz jeszcze nie stwardniał, są szczególnie narażone na zjedzenie przez inne osobniki swego gatunku i przez ryby. Dlatego też w akwarium powinny znajdować się miejsca, pozwalające na ukrycie się w okresie linienia.
Rozróżnienie płci krewetek nie jest trudne. Dorosłe samce mają kleszcze pierwszej pary odnóży tułowiowych większe od kleszczy samic. Przy spotkaniu samców dochodzi niekiedy do walki, która może się nawet skończyć utratą któregoś z odnóży. Strata odnóża
nie jest jednak nieodwracalna. W czasie najbliższego linienia, lub po kilku linieniach, odnóże odrasta.
Samice krewetek noszą jaja przyklejone do odnóży odwłoka przez cały okres rozwoju, aż do wylęgu larw, zwanych "zoea". Larwa ma wielkość ok. 2 mm i unosi się w wodzie. Rosnąc, przekształca się w następne stadium larwalne, zwane "mysis". W tym stadium linieje i przekształca się w młodego, w pełni ukształtowanego skorupiaka.
Larwy krewetek chętnie zjadają drobne zwierzęta planktonowe. Można je karmić na przykład larwami solowca.
Przy hodowli należy oddzielać samice przed wylęgiem larw, przenosząc je do osobnego zbiornika, aby zabezpieczyć larwy przed zjedzeniem przez ryby. Niekiedy po wylęgu dochodzi do kanibalizmu.
Z wyliczeń wynika, że od jednej samicy można uzyskać rocznie ok. 60 młodych. (1).
Ze względu na to, że między samcami krewetek przy dużym zagęszczeniu populacji dochodzi do walk, a także dlatego, że w czasie linienia krewetki muszą mieć miejsce do ukrycia się, celowe jest trzymanie nie więcej niż 20 sztuk w 100 I. akwarium, dobrze obsadzonym roślinami, z licznymi kyjówkami. Proporcja samców do samic powinna wynosić 1:5.
Należy podkreślić, że krewetki te są interesującym uzupełnieniem każdego ozdobnego akwarium. Ich zachowanie można obserwować godzinami. Nie niszczą one wystroju akwarium, ani nie uszkadzają roślin. Hodowla krewetek nie jest kłopotliwa, daje wiele satysfakcji i mogą się tym zajmować nawet początkujący akwaryści.

[ Dodano: 2007-03-02, 17:44 ]
WIEM TO Z: www.akwarium.net.pl :mrgreen:

Awatar użytkownika
Marcin N
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 2007-01-02, 16:37
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: limanowa
Kontakt:

Re: krewetki

Post autor: Marcin N » 2007-03-04, 19:33

CZasami są tu niepotrzebne żeczy ale wiem jaka to radocha z kreweci :-D

pewniak01
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-02-26, 23:37
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Pozen

Re: krewetki

Post autor: pewniak01 » 2007-03-04, 20:04

Qrcze... wczoraj kupiłem krewecie, fajowo się prwzentowała, śmiesznie pływała, a dziś zdechła :-( , na roslince pozosrała tylko taka jakas dziwna przeżroczysta jakby jej otoczka, jakby ja "wyssało" z środka ??

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-04, 20:18

nie zdechła tylko zrzuciła pancerzyk czyli przeszła wylinkę :)
Nikt nie jest nieomylny

pewniak01
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 2007-02-26, 23:37
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Pozen

Re: krewetki

Post autor: pewniak01 » 2007-03-04, 20:28

heheheh.. tak, własnie ją zobaczyłem i chciałem wyedytować posta :-)
schowała się skubana i myslałem, że zdechła.Obrazek

Czyli co... znaczy się już jest dorosła ? Obrazek

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-04, 20:34

nawet dorosła też zrzuca pancerzyk :mrgreen: mogą zmieniać przy każdej podmianie wody
Nikt nie jest nieomylny

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: krewetki

Post autor: kasia2005 » 2007-03-05, 14:15

no cops doczekałam się moich maleństw !! wczoraj wypatrzyłam jedna maleńką red cherry :mrgreen: , ale miałam radochę no nie masz pojęcia :mrgreen: tylko wydaje mi sie , że to nie z miotu o który wcześniej pytałam , bo ta krewecia to troche za duża jak na 10 dni :!: Ma już jakieś 4-5 mm sądzisz , że to poprzedni miot?? Jak kupiłam krewetki to jedna samica miała jajka , ale bardzo szybko je zrzuciła , myślałam , że to przez zmianę parametrów . Pomyliłam się??
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Undeliar
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 2007-02-23, 10:49
Pojemność akwarium: 60
Imię: Micha³
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: krewetki

Post autor: Undeliar » 2007-03-05, 15:54

Czy mogę w jednym zbiorniku hodować krewetki red fire i white pearl? Czy nie będą miały na siebie złego wpływu, i nie będą się krzyżować przez co zaczną się rodzić jakieś hybrydy?

"Urządzenie zbiornika: Jak dla innych krewetek karłowatych - kryjówki, korzenie, pierzaste rośliny, podłoże piaszczyste. Na dno można dać liście buku lub dębu."

Jak przyrządzić takie liście? Wystarczy sparzyć?

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-05, 16:33

kasia zgadza sie nieraz świeżo zakupione krewecie jak mają jajka to ze stresu je zrzucają,ale jeżeli je nosiła długo to zgadza sie to są jej dzieci :mrgreen: gratulacje Babciu :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2007-03-05, 15:36 ]
jwżeli idzie o liście to jeżeli kupujesz w sklepie to wystarczy wypłukać a co do kreweci tak będą sie krzyżować , white pearl to jest ten sam gatunek co fire red tylko bez pigmentu ;-)
Nikt nie jest nieomylny

Awatar użytkownika
Undeliar
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 2007-02-23, 10:49
Pojemność akwarium: 60
Imię: Micha³
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: krewetki

Post autor: Undeliar » 2007-03-05, 17:14

Czyli ze związku krzyżowego rodzą się krewetki z pigmentem red fire, lub bez pigmentu white pearl i jeżeli chciałbym komuś taką krewetke ze związku krzyżowego dać/sprzedać to mogę mieć pewność że nie wprowadzę nabywcy w błąd?

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: krewetki

Post autor: cops » 2007-03-05, 18:29

niekoniecznie polecane jest osobne hodowanie tych dwóch gatunków a to z tego względu że mieszając je możesz otrzymać w pełni nie wybarwione krewetki czyli zamiast krwisto czerwonych blado czerwone albo w ciapki ale nie polecam tego próbować bo mogą wyjść takie hybrydy albo mogą mieć takie wady genetyczne że sam nie będziesz mógł na nie patrzeć
Nikt nie jest nieomylny

ODPOWIEDZ