TetraTec EX 600

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Kazio
Akwarysta
Posty: 599
Rejestracja: 2007-07-07, 12:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kazio
Lokalizacja: Białystok/Wrocław

Re: TetraTec EX 600

Post autor: Kazio » 2008-03-26, 23:14

croc pisze:miałem (chwilowo) dwa EX700 u siebie w domu i robiłem podmiany wkładów.
To co w nich było w standardzie to:
1. kulki plastikowe
2. wkłady ceramiczne (rurki);
3. kilka warstw niebieskiej gąbki;
3. jedna warstwa białej waty;
4. woreczek z węglem aktywnym.

kulki plastikowe, gąbka - mają stosunkowo niewielką powierzchnię filtracji więc są nie najlepsze. Nie to, że złe, ale można znacznie poprawić filtrację przez zastosowanie bardziej porowatych struktur.
Ceramika załączona w standardzie tez jest raczej średniej jakości, ale przede wszystkim jest jej bardzo symboliczna ilość. W zasadzie większość filtru wypełnia gąbka.

To co sugeruję to kupić jedno pudełko dobrego bio substratu (np bio kulki), oraz jedno pudełko ceramiki-mechaniki.

do szufladek wkładać od dołu:
1. szufladka - gąbka;
2. szufladka - ceramika mechanika;
3. szufladka - bio substrat.
na wierzch trzeciej szufladki wata.

Tak skonfigurowany filtr będzie optymalnie wydajny.

Ale nie musisz tego od razu robić. Jak przyjdzie filtr, to sam dojdziesz do wniosku, że wkładów jest bardzo mało i nie są najlepsze. Wtedy będziesz mógł dokupić media, o których mówię.

Rak czytam twoje posty i sie zastanawiam jak możesz mówić takie herezje ze ceramika to mechaniczny filtr moim zdaniem dobra ceramika jest lepsza niż biokulki ;-)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-26, 23:56

Oj Kaziu, Kaziu. :roll:
Opowiadam herezje, bo jestem akwarystycznym heretykiem :mrgreen:

Ceramika występuje w dwóch odmianach: gładka i porowata. Obie odmiany mają taki sam kształt - rureczek o średnicy około 1cm i długości 1cm. Różnica jedynie polega na tym, że odmiana oznaczona jako "bio" jest porowata. Ta ceramika właśnie dodawana jest standardowo do TetraTec. Widziałem moimi własnymi oczami, nawet kilka razy.

Ceramika, o takim samym wyglądzie, ale nieporowata jest standardowym wyposażeniem wyższych modeli Eheima i jest filtracją mechaniczną. Mam 5 Eheimów + worek dodatkowy tych mediów. Tak więc to też widziałem moimi własnymi oczami (popatrz na zdjęcia poniżej).

ps
bio kulki, o których pisałem to substart pro. Nie wiem jakich ty biokulek używasz, ale gwarantuję Ci, że substrat pro (w postaci kulek) jest bardzo dobrym medium filtracji biologicznej.

Nie mam niestety tej biologii z TetraTeców żeby sfotografować, ale wygląda trochę jak ten Mech Eheim, tyle że rurki są o jakieś 50% większe w każdym wymiarze, no i porowate.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kalito
Forumowicz
Posty: 72
Rejestracja: 2008-02-28, 22:47
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: kalito » 2008-03-27, 11:32

No dobra to podsumowując temat mediów do fitru ;)

W tym momencie ułożyłem to w ten sposób (w kierunku przepływu wody):

1 szuflada - gąbka, a na niej rurki ceramiczne,
2 szuflada - gąbka, część biobali
3 szuflada - reszta biobali i wata na wierzch.

Pomyślałem sobie, że jak wywalę gąbkę z drugiej szuflady, to zmieszczę tam wszystkie biobale, a w 3 szufladzie mógłbym wtedy pod watą dać zeolit i torf. Czy to dobry pomysł? Potrzebne są te dwie gąbki?

Kilka pytań:
1. Czy biobale mogę zastąpić wymienionym przez croca EHFI substratem?
A może zastosować to: http://www.zwierzoland.com/jbl-micromec ... -3350.html
Z tego co widzę ma większą powierzchnię (1500m^2/l)
2. Czy ceramikę, którą mam w pierwszej szufladzie, też dobrze jest zastąpić czymś lepszym? W sumie to ma służyć chyba tylko do filtracji mechanicznej...

Wtedy docelowo bym miał:

1 szuflada - gąbka i ceramika
2 szuflada - EHFI substrat (bądź coś podobnego)
3 szuflada - zeolit, torf, wata.

Dobrze to sobie umyśliłem? ;-)
pozdrawiam
Kalito
Obsada (54l):
9 neonów
5 krewetek amano

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: croc » 2008-03-27, 12:35

Kalito,
żebyśmy dobrze sie zrozumieli:
ja wypowiadam się jedynie na temat tych mediów, które mam, używam i mam wyrobione zdanie. Jest wiele innych rozwiązań i absolutnie nie neguję ich zasadności. Kazio ma inne media, inne rozwiązania i na pewno może się na temat tych rozwiązań wypowiadać. Inni użytkownicy też mają własne doświadczenia.

Media nie sa dedykowane do konkretnych filtrów (co do zasady). Tak więc możesz dowolnie je używać, Eheim do JBL , JBL do Tetra itd. Mechanika jest mechaniką, a bio jest bio. Różnica jest w producencie, czasami w parametrach.

Media Eheima, których używam sa drogie. Być może inne, o takiej samej jakości sa tańsze. Nie wiem. Mam zaufanie do produktów Eheima, ponieważ w moim odczuciu oni podają w miarę rzeczywiste parametry. Mało marketingowego bullshitu. Inne firmy niestety zawyżają parametry i często "opowiadają" bajki.

Ceramika Tetry, którą dostałeś w zestawie jest porowata (tak pamiętam), a więc jest bio wkładem. Możesz ją wymienić na inną - typowo Mech, ale nie koniecznie. Gąbka i ta ceramika będzie znakomicie spełniać funkcję filtracji mechanicznej. Więcej uwagi trzeba przykałdac do części bio. A tego chyba masz wystarczająco.

Nie potrzebujesz dwóch gabek, jeśli masz nadwyżkę jakiegoś innego wkładu, który możesz wykorzystać. Aczkolwiek, gąbka sama w sobie nie jest takim złym wkładem.

Nie używam ani zeolitu, ani torfu, więc nie bardzo mogę się wypowiadać, ale logika nakazuje, aby te wkłady były na samej górze tuż przed ostatnią wata - filtracją mechaniczną.

Myslę, że co bys nie zrobił i tak będzie ok. Tak na prawdę, to powinienies na przestrzeni następnych 2-ch miesięcy wizualnie i testowo określać parametry wody (NO3, zawiesiny, drobinki mechaniczne). To pozwoli Ci ocenić, czy filtracja jest ok, czy nie. Dołozyć, czy też zmieni konfigurację wkładów zawsze możesz.

raven182
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2008-05-20, 09:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Legionowo/Warszawa

Re: TetraTec EX 600

Post autor: raven182 » 2008-07-16, 09:52

Witam, mam standardowa tetre EX600. Kupilem wczoraj nowa wate JBLa oraz zeolit i chcialbym to jakos dodac.

Liczac, ze filtracja zaczyna sie na dole i idzie do gory, jaka kolejnosc warstw polecacie? Gdzie lub zamiast czego upchnac zeolit? Czy radzicie wywalic fabryczne plastikowe "pileczki" tetry i zastapic je np. Substratem Pro?

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: TetraTec EX 600

Post autor: dzidek1983 » 2008-07-16, 10:05

wata na samej górze, zeolit po środku... substrat pro na pewno jest lepszy od plastiku

temat odświeżany więc zamykam

Zablokowany