CO DO 200l akwa?

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Lutek
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2008-03-13, 16:54
Pojemność akwarium: 55
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

CO DO 200l akwa?

Post autor: Lutek » 2008-03-22, 01:54

No mam okazje miec 200l akwa i stare 55l akwa
Co mpolecacie do akwa 200l co mam w nim zrobic ....dajcie jakies propozycje wszstko oprocz paletek ... pomóżcie!!

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: matmax426 » 2008-03-22, 08:20

50 czerwonych neonow, 10 kirysków, 15 otosków, jak dla mnie bomba :-)

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: macio » 2008-03-22, 10:34

Może jakieś pyszczaki.
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: pavelek » 2008-03-22, 14:50

matmax426 pisze:50 czerwonych neonow
hahaha :lol: :lol: :lol:

Skalarki , neonki , kiryski i jakiś zbrojniczek. :-D
PS. napisz jakie chcesz te ryby. :-P

Awatar użytkownika
maciekdziuba
Stały bywalec
Posty: 192
Rejestracja: 2007-09-18, 17:26
Pojemność akwarium: 200
Imię: Maciek
Lokalizacja: Białogard
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: maciekdziuba » 2008-03-22, 15:18

pavelek pisze:
matmax426 pisze:50 czerwonych neonow
hahaha :lol: :lol: :lol:

Skalarki , neonki , kiryski i jakiś zbrojniczek. :-D
PS. napisz jakie chcesz te ryby. :-P

nie polecałbym skalarków razem z neonkami xD skalary pozjadaja neonki wg mnie
Pozdro :-D
Maciek

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: pavelek » 2008-03-22, 15:25

Jak są razem od małego nic im nie zrobią.Ewentualnie chyba że kupi wyrośnięte. :-D

Lutek
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2008-03-13, 16:54
Pojemność akwarium: 55
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: Lutek » 2008-03-22, 17:30

neony platki ...moze jakis bojownik parke hhmmmm:D jakies male ryby ogolnie ...i raka do tego :D:D: ahhaha fajnie

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: Nicole » 2008-03-22, 18:42

nie polecałbym skalarków razem z neonkami xD skalary pozjadaja neonki wg mnie
Chyba że masz skalary 15 cm.. Ogólnie skalary neonków nie ruszają, jeśli są z nimi od małego, lub neonki/skalary zostaną dokupione z miesiąc później, tak, żeby skalary nie zdąrzyły wyrosnąć na tyle, aby zjeść młode neonki.

W żadnym wypadku nie bierz 50 neonów czerwonych. Zmarnujesz akwa. To są piękne ryby, ale akwarium tylko z nimi wydaje się być puste. Takie akwarium potrzebuje kilku gatunków rybek. Z własnego doświadczenia wiem, że neony nie będą w nim wyglądały superświetnie. 200l akwarium to już nie jest takie 50l gdzie wsadzisz neony i będzie to wyglądało naprawdę super. Nawet takie stadko 50szt. neonków będzie wyglądało źle. W akwarium 200l musisz mieć najlepiej kolorowe rybki, różnych gatunków, lub właśnie pyszczaki, nie polecam pielęgnic typu zeberki - będziesz miał w akwa śmietnik.

Pytania:
1. Jesteś doświadczonym akwarystą?
2. Jesteś przygotowany do ewentualnych młodych, które się urodzą? W takim akwa rybki rozmnażają się dość szybko.
3. Jakie chciałbyś rybki? Pływające bardziej ławicą, czy parami?
4. Liczy się dla Ciebie kolorowe akwarium czy np. tylko z samymi czerwonymi rybami?
5. Poszukujesz ryb większych czy też mniejszych, bardziej do akwarium towarzyskiego?

Jeśli nie jesteś doświadczonym akwarystą nie bierz się za jeden gatunek, bo rozmnożą Ci się tak szybko, że nie będziesz wiedział co z nimi robić. Również jeśli jesteś początkujący nie bierz się za ryby typu pielęgnice, pyszczaków też bym nie polecała.
Ogólnie jeśli jesteś początkujący zrób sobie akwarium towarzyskie. Ja, choć mam akwarium naprawdę długo, nie czuję się na tyle 'doświadczona', żeby trzymać a akwa jeden gatunek np. neonów, lub pielęgnic (choć kiedyś miałam), czy też pyszczaków. Wolę bardziej sprawdzone kombinacje, trzymam te rybki, które wiem jakie mają potrzeby.

Podam Ci teraz przykładową obsadę taką bardziej dla początkującego:

-2 zbrojniki niebieskie (myślę, że tyle będzie w sam raz, nie bierz się za otoski, bo to nie są ryby dla Ciebie jeśli zaczynasz swoją przygodę z akwarium).

-4 kirysy (ja bym wzięła 1x panda, 1x spiżowy, 1x plamisty (czy jak mu tam) i 1x albinos (lub czarny, jeśli albinosy się nie trzymają), poprostu żeby było kolorowo, dla kirysów wszystko jedno jest czy mają za towarzyszy kirysy takiego samego koloru, czy też innego) To jest moje spostrzeżenie, rybyte nieważne czy panda, czy spiżowy, pływają razem, różnicy (przynajmniej u mnie) nie robiło to, jakiego kirys jest koloru. Ale jeśli nie chcesz ryzykować to weź np. 4 plamiaste, lub 4 pandy, lub 4 spiżowe itp.

-10 neonków Innesa lub czerwonych (sama miałam tyle i wyglądały naprawdę super w ławicy, choć jest ich 'tylko' dziesięć)

-6 mieczyków (4 samice, 2 samce, choć równie dobrze sprawdza się kombinacja 2 samice na 2 samce (samce nie 'zaganiają' samic, natomiast już 1 samica na 1 samca się nei sprawdza). Mieczyki są fajne ponieważ w przeciwieństwie do gupików nie rozmnażają się jak szalone i nie mają wielkich wymagań, do tego można zaszaleć z kolorkami - są prawie białe, czerwone, pomarańczowe, czarne.., do mieczyków pasują właściwie wszystkie ryby towarzyskie, jak i miecze pasuję do nich, miecze nie należą do agresantów. Do tego można zrobić mieszankę - weloniaste ze zwykłymi - wychodzą naprawdę ładne).

-4 platki (1 samiec na 3 samicę, takie rozwiązanie jest najlepsze, samce platek często bywają agresywne w stosunku do innych samców tego samego gatunku, ale nigdy do innych ryb, nie podgryzają płetw.)


Pamiętaj, że 200l, jest już całkiem duże, więc oprócz gatunków ryb, ich wielkości, liczy się także kolorystyka. Najlepiej aby takie akwarium towarzyskie było kolorowe. Raka nie bierz. Naprawdę to nie jest dobre wyjście. Bojowniki... Hmm.. Możesz je dodać, ale pamiętaj, żeby najlepiej na samca przypadały 3 samice, wtedy on, będzie miał 'ciągoty' do wszystkich, więc nie zamęczy ich.
Jeśli chodzi Ci o takie mniejsze ryby, do tego 200l akwa, to nie kupuj gupików, ani molinezji, ani pielęgniczek ramireza, ani danio. Te ryby niszczą akwarium, pod tym względem, że pielęgniczki, jak to pielęgniczki, skopią ci cały żwirek, molinezje i gupiki rozmnożą się jak szalone, a danio, zagania Ci bojowniki. Wybierając obsadę musisz uwzględnić wymagania poszczególnych ryb i to, czy chcesz je rozmnażać, czy też nie.
Ostatnio zmieniony 2008-04-08, 21:33 przez Nicole, łącznie zmieniany 2 razy.

leonk1974
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-03, 21:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: tomek
Lokalizacja: zbąszynek
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: leonk1974 » 2008-04-08, 19:28

A jakie rośliny polecacie dla początkującego akwarysty?Oświetlenie 2x30w Chodzi mi o roślinki pasujące do tego oświetlenia i łatwe w uprawie

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: maol » 2008-04-08, 19:53

Przy tak słabym oświetleniu nie licz na ładne rosliny. Pomysl o rozbudowie o drugie tyle świetlówek i zadaj to pytanie jeszcze raz - tak byłoby najlepiej...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
ŁukaszInterista
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: 2008-04-04, 12:58
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: ŁukaszInterista » 2008-04-08, 19:58

Przy takim oświetleniu może mchy? Jeśli się je ładnie wkomponuje to wyglądają super.:-)
50 neonów to trochę przesada, nawet jak na 200 litrów.

leonk1974
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-03, 21:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: tomek
Lokalizacja: zbąszynek
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: leonk1974 » 2008-04-08, 20:08

A czy to prawda że proste akwaria są lepsze od profilowanych?

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: pavelek » 2008-04-08, 21:03

leonk1974, to zależy od gustu profilowane troche zniekształca obraz, ja osobiście wole i proste i wszystkie moje akwaria są proste ;-)

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: CO DO 200l akwa?

Post autor: Nicole » 2008-04-08, 21:30

Ja mam tarliskowe profilowane, moim zdaniem ryby ładnie w nim wyglądają (w tej chwili oprócz narybku bojownika siedzi tam rownież filtrująca krewetka i obraz moim zdaniem nie zniekształcony), może nieco ten 'profil' optycznie ryby powiększa. Ogólnie profilowane, duże akwaria bzydko wygladają. Mój wujek ma 200l, profilowane, mnie się nie podoba, ale to pewnie kwestia gustu :)
Co do roślinek, to lepiej jest dokupić dobre świetlówki i w miarę dużo, do tego dwutlenek węgla i roślinki rosną jak szalone :)
50 neonek to już chyba przesada :) Ja sobie ostatnio dokupiłam 10 neonów czerwonych, do tego (tych co miałam d jakiegoś czasu) mam 10 neonów czarnych i ładnie to wygląda, ciekawiej niż byłoby tych neonów czerwonych 20 :)

ODPOWIEDZ