https://www.apart-center.pl/apartamenty/lista

Akwarium 112l

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-12, 18:22

Witam.

Planuję wyposażyć swój studencki przybytek w 60l akwarium słodkowodne i choć miałem wcześniej trochę do czynienia z akwarystyką - to poprzez mojego dziadka i ojca, to poprzez literaturę na ten temat - wychodzi na to, że mam jeszcze kilka pytań, na które sam nie potrafię odpowiedzieć, a mam nadzieję znaleźć odpowiedzi tutaj.

Na początek kilka faktów. Nie będzie to moje pierwsze akwarium. Miałem już kiedyś (pare ładnych lat temu prawdę mówiąc) akwarium ok. 60l z gupikami, kirysami , jakimś zbrojnikiem i 2 żółwikami czerwono-licymi (Tak, wiem. Nie krzyczeć...). Po tym jak 2 gupiki zostały skonsumowane przez "opancerzonych" szybko oddałem resztę rybek znajomemu akwaryście (na szczęście bardziej doświadczonemu niż ja). Dodam, że pod naciskiem rodzinki niewiele później zostałem także zmuszony oddać żółwie (i pewnie wyszło im to na dobre).

Nie zmienia to faktu, że od tamtego nieszczęsnego incydentu byłem mocno napalony na posiadanie własnego akwarium z prawdziwego zdarzenia. (Już bez żółwi). Jako, że rodzina postawiła się przysłowiowym "okoniem" przez 6 ostatnich lat robiłem jedyną rzecz związaną z akwarystyką na jaką mogłem sobie pozwolić - czytałem o niej.

Jednak teoria, teorią, a praktyka, praktyką. Dlatego właśnie zwracam się do was.

Akwarium Juwela Rekord60 jest już w drodze i powinno znaleźć się na mojej szafce na początku tego tygodnia.

Jego wymiary to:

61cmx31cmx38cm (Tak wiem, że nie jest to wymarzony rozmiar na pierwsze akwarium, ale kiedy mieszka się w dwójkę w jednym pokoju, przestrzeń życiowa staje się bardzo cenna… i ograniczona).

Jego wyposażenie to:
- Pokrywa Monolux ze świetlówką o mocy 15 W (60cm)
- 1 filtr z pompą o wydajności 280 l/h
- 1 grzałka regulacyjna 50 W/230 V

Kwestie dojrzewania akwarium i jego chemii są dla mnie jasne. Bardziej interesują mnie kwestie flory, podłoża, skał, kamyków i korzeni, które są jakby nie patrzeć mocno uzależnione od obsady zbiornika, która w założeniu wygląda tak:

Na pewno:
Neon Innesa – 10 szt.
Otosek Przyujściowy - 6 szt. (Lub inny – 4 szt.)
Jakiś Mały Kirysek (Myślałem o Pandzie)– 4-6 szt.

Być może (Jeśli uznacie, że starczy miejsca):

Danio (tęczowy, pręgowany, czerwony lub lamparci) – X szt.
Lub coś innego, małego i szwendającego się przeważnie przy lustrze wody. – X szt.
Jakieś Krewetki – X szt.

Moje wątpliwości są następujące:

1. Jako, że chcę trzymać w akwarium Neony zakładam, że będzie ono miało ciemne podłoże i w ogóle nie będzie raczej należało do zbyt jasnych zbiorników. Co za tym idzie nie wiem jak pasuje tutaj Kirysek Panda, który (z tego co wyczytałem) lubi jasne zbiorniki. Czy nie będzie się on czuł nieswojo w takim akwarium? I jeśli tak to jakie inne małe kiryski mogę wziąć pod uwagę?

2. Małe Kiryski potrzebują drobnego piasku do rycia, więc planowałem zrobić im piaskowy „plac” wolny od roślin, korzeni i innego „paskudztwa” w środkowej części akwarium przy przedniej szybie. Jednak z drugiej strony Otoski potrzebują powierzchni do których mogłyby przywierać (do których drobny piasek nie należy), a nie chcę im ograniczać przestrzeni życiowej wyłącznie do ścian zbiornika.

Pomyślałem więc, że mogę na ten placyk dać jakiś ładny (jeden lub dwa) otoczak, z tyłu akwarium jakiś „pniowaty” korzeń, lub zamiast tych otoczaków (albo wraz z nimi) kokos, w którym mogłyby przesiadywać także kiryski. Czy waszym zdaniem to wystarczy, żeby obydwa gatunki „miały co ze sobą zrobić”? Weźcie pod uwagę rozmiar zbiornika i fakt, że jego tył i boki mam zamiar obsadzić kilkoma wyższymi roślinkami i poskręcanymi korzeniami, pokrytymi gdzieniegdzie mchem jawajskim.

3. Danio. Najbardziej napalony jestem chyba na Tęczowe, jednak zastanawiam się czy przy tej obsadzie, charakterze akwarium i jego rozmiarach, znajdzie się dla nich jeszcze miejsce. Jeśli nie one to czy widzicie tu jeszcze miejsce na jakieś inne rybki z „wyższych sfer”? (Mógłbym ewentualnie zmniejszyć liczbę Neonków do 8szt.)

4. Krewetki. Niekoniecznie, ale jeśli po umieszczeniu w zbiorniku kilku sztuk Danio (lub jakichś innych pływających przy lustrze wody rybek) starczy miejsca to nie mam nic przeciwko temu żeby dodać ich kilka do zbiornika. Pytanie tylko jakie (na pewno małe i niezbyt wymagające, oraz nie „szamające” neonków :) ).

5. Roślinki. Nie znam się prawie zupełnie :). Wiem, że CO2 raczej potrzebował nie będę (prawda? ^^’ ), gdyż raczej nie będę miał mocnego oświetlenia (i pieniędzy :P ), a przypuszczam, że rozmiary zbiornika sprawią iż będę raczej narzekał na zbyt częstą konieczność podcinania roślin niż na ich słaby wzrost. Interesuje mnie bardziej to co powinienem posadzić. Podoba mi się mech jawajski (dla którego przynajmniej jednej kępki znajdę miejsce tak czy siak). Nie kręcą mnie Anubiasy, chociaż wiem, że ze względu na kształt liści mogą spodobać się Otoskom więc jestem skłonny wsadzić je do akwarium jeśli uważacie, że to dobry pomysł. Bardziej interesują mnie roślinki pokroju Kabomby lub Moczarki, lecz mam zamiar wsadzić też kilka typowo trawiastych roślinek. Byłbym wdzięczny gdybyście podali jakieś propozycje (bardziej pod kątem preferencji rybek niż moich).

6. Tło. Nie wiem. No po prostu nie wiem. Jednak nie chciałbym pozostać bez żadnego. Na pewno nie może być zbyt „masywne” bo nie chcę żeby ograniczało przestrzeń rybom. Polecacie coś pasującego do wspomnianej wcześniej obsady? (To, że nie może być „masywne” nie znaczy, że nie może być strukturalne :) ).

7. Automatyczny Karmnik. Tak wiem, że nie jest przesadnie piękny, ale może okazać się koniecznością, gdyż będzie się zdarzało, że będę musiał zostawić moich podopiecznych na tydzień i choć załączanie i wyłączanie filtra wraz z oświetleniem nie jest zadaniem zbyt skomplikowanym o tyle odpowiednie karmienie rybek może już przerosnąć moich współlokatorów. Czy polecacie jakiś konkretny? Jeśli można to chciałbym znać cenę.

8. Podłoże. Wiem, że ciemne i że na pewno chcę żeby było jak najdrobniejsze i jak najgładsze, żeby Kiryski mogły swobodnie w nim ryć. Polecacie jakieś konkretne?

9. Nawozy. Co mogę używać zamiast CO2 i w jakich ilościach? (Nie chcę zapaskudzić wody).

10. CO2. Jeśli teoretycznie zdecydowałbym się mocniejsze oświetlenie to ile mniej więcej wyniosłoby mnie jednorazowo a potem miesięcznie nawożenie CO2? W sklepach widziałem zestawy w cenach z okolic +700zł. Czy nie da się taniej i „niewłasnoręcznie”? :)

11. Jakiej firmy testy polecacie. Jakiś konkretny produkt?

12. Więcej pytań nie pamiętam (W tej chwili). Jeśli uważacie, że pominąłem coś istotnego albo macie coś ciekawego do dodania to chętnie posłucham.

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc :).
Ostatnio zmieniony 2008-04-15, 20:35 przez Bizon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lolek
Zakręcony forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 2007-09-02, 20:12
Pojemność akwarium: 126
Imię: Karol
Lokalizacja: WGM
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: lolek » 2008-04-12, 18:44

1 Korzenie: do akwarium nadają się korzenie tylko twardych drzew, najlepszy jest mahoń.

2 Kamienie: możesz je sobie nazbierać, zrób test octowy tzn. kilka kropel octu na kamień jak się nie zacznie pienić to kamień można wkładać do akwarium. Uprzednio wyparzając go.

3 Sprawa techniczna:
Moim zdaniem powinieneś od razu pomyśleć nad dodaniem oświetlenia, na allegro są zestawy go gotowego montażu 1x15W. Po dodaniu oświetlenia i ew. odbłyśników, możesz podawać CO2, cena zestawu to jakieś 300zł. Nie zapomnij o macie polietylenowej pod akwarium.

4 Obsada:
Zrezygnowałbym z kirysków, a zamiast nich dał danio tęczowy. Preferuję taką obsadę:
6x neon inessa
6x danio tęczowy
4x otosek
Krewetki możesz dodać trochę później tylko pamiętaj że będą potrzebowały mchów.

5 Podłoże:
Zainwestuj od razu w biogrunt np. Tetra Complete Substrate, a na niego daj zwykły żwirek o granulacji 2-4mm

6 Rośliny:
Jeśli zainwestujesz w oświetlenie i CO2 to możesz pozwolić sobie na roślinki o większych wymaganiach. Do małych zbiorników preferowałbym rośliny o małych liściach i igiełkach.
aranżacja zbiornika należy tylko i wyłącznie do Ciebie

7 Testy:
Nie polecam Zooleka, ja używam SERA i nie zawiodłem się na nich.



Widzę że bardzo poważnie podchodzisz do tematu, to bardzo dobrze o tobie świadczy. I jeszcze jedna rzecz POPRAWNOŚĆ JĘZYKOWA TWOJEGO POSTU, inni mogą brać od Ciebie przykład.
Poświęć 2 minuty na poszukiwania odpowiedzi w istniejących tematach, po dwóch minutach załóż nowy temat

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-12, 20:19

Dzięki za dobre słowo i rady :).

Odnośnie tych zestawów oświetleniowych do montażu. Można je nabyć w normalnych sklepach akwarystycznych czy raczej należy ich szukać tylko na allegro i pochodnych?

Jeśli o CO2 chodzi to mam obawy jeszcze innej treści. Otóż mam współlokatora, któremu nie daje spać światło mojej myszki komputerowej, a zdarzało mi się czytać o dość "intensywnie" syczących zaworach w bimbrowni. To raczej reguła czy wyjątek?

Co do obsady to przeczytałem jeden wątek na forum o proponowanych obsadach i widziałem kilka dość podobnych do tej, którą proponowałem na początku. Najprawdopodobniej i tak zacznę od wpuszczenia Danio Tęczowych (6szt.) (bo z tej grupki są najbardziej odporne) więc bez nich raczej się nie obejdzie. Potem dorzucę Neony Innesa (8szt.) i Otoski Przyujściowe (4szt. ok 3,5cm każdy) i jeśli uznam, że aranżacja na to pozwala (którą muszę sobie w końcu jakoś rozrysować, żeby wiedzieć, czy będzie gdzie znaleźć miejsce i kiryskom i otoskom) to wpuszczę grupkę małych Kirysków (Z racji ich rozmiarów będą to najprawdopodobniej albo Kirysek Plamoogonowy, Nibysiatkowany albo po prostu Malutki). Zastanawiam się tylko czy mimo wszystko nie będę mógł sobie pozwolić na odrobinę większe bo w niektórych propozycjach obsad (na tym forum) wraz z Neonkami, Danio i Otoskami widziałem Kiryski Pstre, które osiągają podobno 7cm długości.

W tym miejscu jestem zmuszony zrezygnować z krewetek... ale może zostanie parę groszy na jakieś 30l :).

Użyję tego biogruntu, który polecasz ale co na niego dam jeszcze muszę przemyśleć :).

Jeszcze raz dzięki :)

Pozdrawiam

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: gizun » 2008-04-12, 20:47

no dobra ja się wypowiem(troszeczke) na temat roślin
neonki lubią bardzo kabombę, limnophile, i dosyć krytokoryne z tych 3 gatunków można zrobić taki dośc gęsty las będzie to ich ulubione miejsce(wiem to z własnego, małego doświadczenia)neonki lepiej będą się czuć w 10 niż 6 ale ich ilość zależy od reszty obsady.Otoski lubią takie rośliny o dużych płaskich liściach więc polecam ci żabienice.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-12, 21:47

Kakomba i Limophila są w "moim typie" ;). Kryptokoryna (taką nazwę wyrzuciło mi google) też jest niezła, ale raczej nie będzie dominować w tym akwarium.

Co do Żabienic to obejrzałem kilka gatunków i chyba znalazłem coś co przypadnie do gustu i otoskom i mi. Prawdopodobnie wybiorę jakąś odrobinę wyższą, ale położystą i posadzę w taki sposób, żeby część jej liści zwisała nad kokosem lub na nim leżała, albo opadała z jakiegoś "tarasu" na ten piaskowy placyk dla Kirysków, jeśli się na nie zdecyduję. Ale to się jeszcze zobaczy :).

Co do neonek to będzie chyba kompromis i 8 sztuk.

Dzięki za pomoc :).

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: gizun » 2008-04-12, 22:14

możesz zastosować lignity zakwaszają i zmiękczają wodę co jest dobre dla neonków
http://allegro.pl/item344700312_mech_ja ... nitu_.html
wstawiasz to bokiem z tyłu akwa i masz takie fajne jakby wzgórze

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-12, 22:30

To ja mam jeszcze jedno pytanie. Chciałbym dodatkowo załatwić sobie jakiś mały zbiorniczek, który mógłby służyć jako pojemnik do kwarantanny albo ewentualny kotnik. Przy tej wielkości rybkach i fakcie, że będę kupował je grupkami od 4-8 szt. wystarczy mi 10l czy powinienem postarać się chociaż o 20?

Co do lignitu to nie wiem czy starczy na niego miejsca (Bo przy tej obsadzie muszę je oszczędzać), ale to pewnie zdecyduję jak już będę miał swoje akwarium przed nosem :).

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: gizun » 2008-04-12, 22:39

hmm.. nigdy nie robiłem kwarantanny ale myślę że mimo wszystko lepsze będzie 20l

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 14:57

Przemyślałem sobie kilka spraw :).

I. Obsada

Jedna z następujących (Zależy od tego co mogę i co dostanę w sklepie)

1.
-Neon Innesa 12 szt.
-Otosek Przyujściowy 4-6 szt.
-Kirysek Rdzawy 5-6 szt.

2.
-Neon Innesa 8 szt.
-Neon Czerwony 6 szt.
-Otosek Przyujściowy 3 szt.
-Kirysek Rdzawy 5 szt.

3.
-Neon Innesa 8 szt.
-Kirysek Rdzawy 5 szt.
-Otosek Przyujściowy 4 szt.
-Pstrążenica Myersa 6 szt.

4.
-Neon Innesa 8 szt.
-Kirysek Rdzawy 5 szt.
-Otosek Przyujściowy 3-4 szt.
-Danio (najpewniej Pręgowany) 6 szt.

(Ewentualne wariacje z tymi gatunkami lub rodzajami rybek).

II. Podłoże

Drobny żwirek lub piasek kwarcowy (jak najciemniejszy) na fragment dna dla kirysków. Jeśli nie znajdę odpowiedniej barwy poszukam czegoś innego byle w miarę ciemnego.

Podłoże będzie dodatkowo obsiane mniejszymi (lub jednym czy dwoma większymi) otoczakami. Planuję wstawienie kilku lignitów gdzieś w róg albo tył akwarium (tył jeśli nie będzie tła strukturalnego), które obsadzę przynajmniej częściowo mchem (więc rozważam też zakup jakichś krewetek, z tym, że wtedy Kiryski Rdzawe zamieniłbym na Karłowate).

Użyję też tego biogruntu, który polecił mi #lolek.


III. Roślinność

Kakomby i Moczarki na sam tył zbiornika. Planuję zrobić z nich dwie kępki w tylnych rogach, tak żeby w środek dać nieco niższe rośliny i zostawić miejsce Danio Pręgowanym lub Pstrążenicom Myersa do swobodnego pływania (jeśli będą tym zbiorniku).

Dodatkowo planuję wkomponować gdzieś jakieś szerokolistne roślinki dla Otosków. (Jeszcze zobaczymy jakie dokładnie).

IV. Inne elementy wystroju.

Chyba podaruję sobie kokos. Nie chcę żeby zajmował i tak ograniczone już miejsce, a kiryskom złożę coś z lignitu albo załatwię jakiś ładny korzeń, który i tak miałem dać, żeby "przylepiały" się do niego Otoski. Chciałbym rozrzucić gdzieniegdzie kawałki kory, ale nie wiem w jaki sposób wpływa ona na chemię wody. Byłbym wdzięczny za jakąś podpowiedź.

V. Nawożenie.

Już prawie na 100% wiem, że zdecyduję się na nawożenie CO2. Nie chcę bimbrowni jeśli mam na tyle funduszy, żeby pozwolić sobie na butlę z osprzętem. Myślałem jednym z tych 3 zestawów:

Zestaw "Pro" (Jakkolwiek by to nie brzmiało)
Zestaw "Standard"
Zestaw "Basic"

Będę zobowiązany jeśli pomożecie mi wybrać odpowiedni.

I powiedzcie mi proszę jakie to jest głośne :). To naprawdę dla mnie ważne :).

Oczywiście wiem, że CO2 zobowiązuje w kwestii oświetlenia więc:

VI. Oświetlenie

Prawdopodobnie dodam jeszcze jedną 15W świetlówkę, ale w tym miejscu chciałem się też zapytać profilaktycznie o ile większe są 18W świetlówki (różnią się w ogóle rozmiarem?) bo biorę też pod uwagę możliwość wymontowania tej 15 która będzi produkcyjnie i wsadzenia 2x18W.

VII. Odwrócona Osmoza.

Na razie czysto teoretycznie. Podobno ułatwia współżycie z pH w akwarium. Co o tym myślicie? Czy ma sens w takim akwarium i czy przy wewnętrznym filtrze i nawożeniu CO2 byłoby jeszcze dla tego ustrojstwa miejsce?

EDIT: No i na kwarantannę będzie 20l z osprzętem.

Pozdrawiam

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 15:18

Obsada.
Proponowałbym Ci wpuścić te 12 szt ryb pływających w toni (neony) i na jakiś miesiąc na tym poprzestać. Otoski to dość wrażliwe ryby, więc nie wiem, czy wogóle się będą przyjmowały, a kiryski (panda) mogą cierpieć z powodu zbyt małego akwarium i zbyt wysokich temperatur. Z Pandą to nawet bym zaryzykował i 5 szt wpuścił po jakims miesiącu. Zamiast tego mogą oczywiście być krewetki.

Otoski przeważnie siadają na szybie lub na łodygach, rzadko na korzeniu, choć korzeń z całą pewnością by się przydał w takim akwarium.
Kory już nie musisz rozrzucać po dnie.

Na tył możesz dać ponadto jakąc żabienicę (z tych większych).
Na przód/środek kilka sadzonek jakiejś niższej odmiany kryptokoryny. Nie rozrasta się za bardzo i tworzy dość zwięzłą strukturę na dnie.

CO2 wymaga i światła i nawożenia. Nie jestem pewien, ale chyba pomyliłeś się pisząc, że Twoja 15W świetlówka ma 60cm długości. Ja raczej bym obstawiał 45cm. Sprawdź jeszcze raz. Nie wymienisz jej ani na 18, ani na nic innego, bo w tym wymiarze nie ma chyba mocniejszych świetlówek w t8. Dołóż jeszcze jedną, to będzie to wymagane min 0,5w/l

RO jest zawsze przydatne,bo i rybki i roślinki zdecydowanie lepiej się chowają. Ale RO wymaga montażu w miejscu gdzie jest woda i zrzut ścieków. Czy masz takie miejsce? Na Twoim miejscu najpierw bym pomierzył kH i GH wody w kranie i dopiero wtedy zastanawiał się nad RO. Może jesteś w gronie tych szczęśliwych, którzy mają kH 5-6?

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 15:39

Czyli rozumiem, że rozsądniej Danio i Pstrążenice byłoby sobie odpuścić? No nic jakoś będę musiał to przeżyć, zwłaszcza, że założyłem, że większym priorytetem ma być dla mnie samopoczucie ryb a dopiero potem ich "skład". Nie mogę się jednak nie zapytać :). Czy znacie jakieś małe rybki pływające w górnej warstwie, które nadałyby się ewentualnie do tego akwarium? Pstrążenice i Danio najwyraźniej odpadają ze względu na rozmiary akwarium, a Kardynałki przez temperaturę.

Odnośnie wymagań temperaturowych Kirysków. Planowałem wpuścić Kiryski Rdzawe lub Karłowate ze względu na ich nieco większą tolerancję temperaturową od Pand. Tzn. nie potwierdziłem tego empirycznie, ale dużo czytałem. Jeśli uważacie, że jest inaczej to się dostosuję.

Wiem, że Otoski są dość wrażliwe, ale wziąłem pod uwagę problem temperatury i rozmiarów zbiornika. Pokój jest co prawda nieduży, ale za to akwarium będzie stało blisko drzwi na korytarz (Które będą zdjęte, żeby nie straszyć ryb), który jest naprawdę chłodny. Dodatkowo pokój nie bywa cieplejszy niż te 26 stopni. Wyczytałem jednak że potrzebne mu jest drewno potorfowe i tu muszę się zapytać: Co to za drewno? :)

Zakładając jednak, że odpuściłbym sobie Otoski. Co wtedy z glonami? Czy CO2 i odpowiednie oświetlenie zapobiegną ich powstawaniu? I jak sobie z nimi radzić jeśli nie będzie rybek, które regularnie się nimi pożywiają. Tzn. wiem, że są jeszcze krewetki, ale o ile się orientuję to czyszczą one jedynie mchy.

I jeszcze jedno o Otoskach. Mówisz, że przebywają one raczej na ścianach zbiornika i łodygach. A co z otoczakami i tłem strukturalnym?

Odnośnie świetlówek:

Jestem beztalencie elektronicznym :). I tak cały "zabieg" zleciłbym mojemu współlokatorowi :).

Podwójna Osmoza chyba jednak odpadnie w związku z ograniczeniami "geograficznymi" ^^'.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 16:30

danio mogą być, lub też inne ryby tych rozmiarów. Podałem 10-12 szt neonów jedynie jako wskazanie liczebności stada. Czyli teoretycznie można by 5 neonów i 5 danio, choć z doświadczenia wiemy, że 5 szt to marna ławica i rybki nie będą tak się zachowywały jak powinny.

Danio sa bardzo ruchliwe i wścibskie (wszędobylskie). Dużo ruchu i rozrywki. Neony raczej stateczne i spokojne. 5 danio zrobi zadymę w tym akwarium (w pozytywnym tego słowa znaczeniu), ale 5 neonów po prostu zagubi się, stad pomysł, żeby mieć jednogatunkową ławiczkę.

Możesz spóbować z kiryskami, jak pisałem. Jak już neony/danio się przyjmą, to wtedy zweryfikujesz wygląd swojego akwarium i postanowisz co lepiej Ci będzie pasowało. Roślinki tez już trochę podrosnął. U mnie Panda (120l) wygląda ładnie, ale w tak małym stadzie nie prezentuje się tak jak powinno.

Nie wiem, czy otoski siadaja na tle strukturalnym, bo takiego nie mam. Na otoczakach u mnie raczej otoski nie saidają.
Krewetki za to żerują na wszystkim: rośliny, kamienie, korzenie, dno. Jedyne na czym nie dają rady pożerować, to szyby.

Nie liczyłbym na to, że otoski rozwiążą Ci sprawę glonów. Glony to zupełnie oddzielna sprawa, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć tak, czy inaczej. I obawiam się, że otoski i tak wiele by tu nie zmieniły. Ale nie uprzedzaj się zbytnio, wszyscy przez to muszą przejść :-D


ps
Osmoza jest odwrócona, a nie podwójna, takie przejęzyczenie ;-)

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Akwarium 112l

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 16:48

No cóż. Faktycznie chyba zdecyduję się na jednogatunkową ławicę i najprawdopodobniej będą to Neonki. I następne pytanie (trochę was dzisiaj wymęczę bo dostałem cynk, że akwarium właśnie przyszło i do jutra chcę mieć już koncepcję :) ) odnosi się właśnie do nich.

Z tego co wiem Neony łączą się w stada między poszczególnymi gatunkami. Tzn. słyszałem tylko o łączeniu się w jedną ławicę Czerwonych i Innesa. Czy tak samo łączą się wszystkie Neony? Np. Czarny i Zielony? Zastanawiam się teraz nad mieszaną ławicą Neonów i wolę się upewnić czy aby na pewno będą pływać razem, żeby nie było, że w akwarium będę miał kilka wyizolowanych grupek.

Wracając jednak do Danio. Czy gdybym odpuścił sobie Otoski, mógłbym mieć w tym akwarium np.:

1. 10 Neonów Innesa
2. 6 Danio Pręgowanych
3. 8 Kirysków Karłowatych
4. Miejsce dla Krewetek?

W zasadzie odstąpienie od Otosków rozwiązałoby mój problem z roślinami szerokolistnymi, których za dużo w tak małym akwarium nie chciałbym widzieć :).
croc pisze:Możesz spóbować z kiryskami, jak pisałem. Jak już neony/danio się przyjmą, to wtedy zweryfikujesz wygląd swojego akwarium i postanowisz co lepiej Ci będzie pasowało. Roślinki tez już trochę podrosnął. U mnie Panda (120l) wygląda ładnie, ale w tak małym stadzie nie prezentuje się tak jak powinno.
Dlatego myślę o Karłowatych. Są naprawdę niewielkie i mają większą tolerancję temperaturową od Pand czy wielu innych gatunków Kiryska. Widziałem na filmiku na YouTube szwendającą się po akwarium grupkę 8 Karłowatych i prezentowała się nawet ładnie :).

PS: Żeby nie było :). Nie próbuję na siłę przepchnąć swojej wymarzonej obsady (Zresztą do wymarzonej to minimum 200l :) ), ale po prostu chcę wziąć pod uwagę wszystkie możliwości :). Z góry dzięki za wyrozumiałość :).
croc pisze:Osmoza jest odwrócona, a nie podwójna, takie przejęzyczenie ;-)
ojjjj.... ciiicho :-P .

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 112l

Post autor: maol » 2008-04-14, 16:58

Kirysy wymagaja większych powierzchni dna, nie pojemnosci akwarium. W 60l trudno, a wręcz nie da się zapewnić im dostatecznej ilości miejsca do życia - i stąd nasze obiekcje co do ich trzymania w 60l. Nie mające nic wspólnego z ich rozmiarami - no chyba że stawiasz na kompletny brak roslin i dno w całości typu plaża.

P.S. Nie spiesz się. To, że masz już akwarium, nie oznacza, że pojutrze masz mieć w nim wodę czy ryby. Czym dłużej tearaz pomyslisz, zastanowisz sie i przygotujesz, tym mniej pracy i nerwów bedziesz miał potem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwarium 112l

Post autor: croc » 2008-04-14, 17:00

nie bardzo pomogę, bo to co opisuję na tym forum wynika wyłącznie z mojego doświadczenia. Nie mam mieszanki nenów, ale mam neony czerwone i danio pręgowane. Obie ławice w jednym akwarium. W tym samym, w którym pływają (a raczej siedzą na dnie Pandy). Myślę, że trzeba poczekać aż odpowie ktoś kto zmieszał neony.

Wszystkie stadne ryby pływają w stadzie wtedy gdy czują lekkie zagrożenie. Neony potrafia się rozpłynąć po całym akwarium jak kulki rzucone na podłogę. Wystarczy włożyć rękę do wody i już stanowią stado. Stąd czasami warto jakiegos straszaka im zapodać.

24 rybki w 60l to trochę dużo. No ale zakładając, że były by to innesa, to może ujść.

ODPOWIEDZ