jakie ryby do jakiego zbiornika

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 13:21

W zasadzie jest kilka rybek, które mogą dobrze żyć w akwarium o takich gabarytach.

IMO Bojownik mógłby w nim być, ale sam, a wiemy, że lepiej mu będzie z kilkoma panienkami do towarzystwa na co z kolei 25 raczej się nie nadaje.

Pozbyłbym się chyba Kirysów Albino. Z tego co wiem są to przeważnie albinotyczne odmiany kirysków wielkości 6-8 cm, które do tego akwarium są za duże, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że powinny one być trzymane w grupce przynajmniej 5 szt.

Jeśli o kiryski chodzi to chyba jedyny jaki ewentualnie by się tutaj nadał to:

Kirysek Karłowaty (ok 2,5cm)
Kirysek Sierpoplamy (ok 3cm)
Kirysek Malutki (ok 3cm)

O Zbrojnikach i Otoskach można zapomnieć.

Jeśli o rybki pływające w toni chodzi to albo:

Neon Innesa: Odrobinę mniejsze od Neona Czerwonego więc 8 szt by się zmieściło.

Razbora Borneańska: Chyba najlepszy wybór. Naprawdę ładna i względnie mało wymagająca rybka ławicowa. 1,4-1,6 cm. Naprawdę malutka (podobno najmniejszy przedstawiciel karpiowatych) więc spokojnie można by wrzucić ich kilkanaście sztuk.

Drobniczka Jednodniówka: 2,5cm (Samiec) 3cm (Samica)

Dodam, że rybki te podaję pod kątem rozmiarów a nie preferencji chemicznych. Postaram się napisać coś o nich później.

EDIT: Ah i jeszcze jedna rzecz. Przy takich małych rybkach jak Razbory Borneańskie wydaje mi się, że dobrym pomysłem byłaby przeprowadzka Amano.

Pozdrawiam.

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: JARA » 2008-04-13, 14:10

Bez kitu nie wiem czemu upychacie tyle rybek do tak malych akwarii. Bjownik bez problemu moze byc sam, lepsze to niz upychanie.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 14:16

Nie proponuję żadnego upychania :). Napisałem że w takim akwarium faktycznie jeśli bojownik to sam.

Jednak jeśli o obsadę z małych rybek chodzi to wydaje mi się, że 8 Neonów Innesa i 5 Kirysków Karłowatych lub 12-14 Razbor Borneańskich i tyleż samo tych samych Kirysków wcale źle w takim akwarium by nie miało. Owszem w większym (chociaż 40l) zawsze lepiej, jednak jeśli już zdecydowalibyśmy się na obsadę "stadną" to da się to zrobić i wydaje mi się, że - przy tym składzie - bez męczenia rybek.

Pozdrawiam

Adamek
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: 2007-05-22, 20:00
Pojemność akwarium: 12
Lokalizacja: Wrocław

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Adamek » 2008-04-13, 15:05

Dzięki chłopaki za uwagi :) Polecę do sklepu i wieczorem może napisze jakie akwa kupiłem ;-)

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 15:11

Wiesz. Teoria, teorią, a praktyka, praktyką. Przyznam, że we Wrocławiu w żadnym z odwiedzanych przeze mnie ostatnio sklepów akwarystycznych (Kakadu w Dominikańskiej, Filemon w Pasażu Grunwaldzkim, Zoo Centrum w Magnolii, Anakonda i jakiś tam jeszcze sklepik w Astrze przy ulicy Lotniczej) Razbor Borneańskich nie znalazłem. Te rybki diabelnie ciężko dostać. Nie próbowałem jeszcze Kakadu na Bielanach i jakiegoś sklepu Zoologicznego na placu Legionów więc może tam Ci się poszczęści. O innych sklepach nic nie wiem, jeśli jednak udało by Ci się je gdzieś wypatrzeć to będę Ci bardzo wdzięczny za cynk :).

Podobnie ma się sprawa z małymi Kiryskami :).

Ah i tak przy okazji. JARA to chyba nie chłopak :roll: .

EDIT: Swoją drogą przy tych Neonkach, które już masz dokupiłbym po prostu do nich jeszcze 1-3 szt. i oddał Kiryski Albino. Potem można by pomyśleć co z krewetkami. Czy oddajesz i kupujesz 5 MAŁYCH Kirysków czy dokupujesz albo zamieniasz na inne krewetki.

Pozdrawiam :).

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: JARA » 2008-04-13, 15:45

Zobacz do "Trzmiela" na ND - Rogowska 50

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: pavelek » 2008-04-13, 18:57

Możesz mieć te 6 neonów i 5amano chociaż lepiej by było 10 redek lub babalutim :-D

niunia
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-10, 14:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Monika
Lokalizacja: Katowice

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: niunia » 2008-04-17, 14:35

Witam.
Mam akwa 25 litrów i jednego bojownika, dziś zakupiłam 6 neonków - 3 z czarnym paseczkiem i 3 z czerwonym. Jak narazie się tolerują z moim bojownikiem :)
tylko tutaj moje pytanko - czy temp 28/29 stopni to dla nich nie za dużo?

i jeszcze jedno - kupiłam 2 glonojady - facet w sklepie mi powiedział że to nie są zbrojniki niebieskie, i że one urosną do 4 cm i na tym koniec.... mogę je też mieć?

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: macio » 2008-04-17, 14:43

niunia pisze:Witam.
Mam akwa 25 litrów i jednego bojownika, dziś zakupiłam 6 neonków - 3 z czarnym paseczkiem i 3 z czerwonym. Jak narazie się tolerują z moim bojownikiem :)
tylko tutaj moje pytanko - czy temp 28/29 stopni to dla nich nie za dużo?

i jeszcze jedno - kupiłam 2 glonojady - facet w sklepie mi powiedział że to nie są zbrojniki niebieskie, i że one urosną do 4 cm i na tym koniec.... mogę je też mieć?
po pierwsze 25l to najwyżej kwaranntanna lub krewetkarium w ostateczności akwa dla jednego bojka neony to ryba stadna min5 sztuk temperature obniż do 27 stopni facet który ci powiedział że gonojad będziemiał 4cm to oszust taki zbrojnik urośniie do 13-14cm chyba tyle będzie mierzyc i zupełnie sie nie nadaje się do takiego akwa kilkoma słowami neony i glonki oddaj!!!!!!!!!!!!!!! a najlepiej wszystko i zrób krewetkarium
Teraz kostka ;D

niunia
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2008-03-10, 14:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Monika
Lokalizacja: Katowice

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: niunia » 2008-04-17, 14:49

ale dlaczego mam neony oddać? przecież mam ich 6. Nawet ktoś wyżej pytał i pisaliście że 8 w takim akwa można mieć?

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: macio » 2008-04-17, 14:57

niunia pisze:mam neony oddać? przecież mam ich 6.
dwóch gatunków
niunia pisze:pisaliście że 8
tak na styk bez innych ryb to może ale ja bym oddał ponieważ każda ryba w takim akwa się męczy
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: pavelek » 2008-04-17, 16:23

A jakie to są glonojady , może to otoski które mogł by być w tym baniaczku. 8-)

Awatar użytkownika
zbyszek80
Zainteresowany
Posty: 30
Rejestracja: 2008-04-06, 01:59
Pojemność akwarium: 0
Imię: zbyszek
Lokalizacja: Sieradz

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: zbyszek80 » 2008-04-17, 23:35

Ja Planuje niedługo wystartować z moim nowym akwa, będzie to praktycznie mój pierwszy poważniejszy baniaczek. I zastanawiam się co bym chciał żeby tam pływało i żeby mogło wspólnie pływać.
Akwa 180L 100x40x45 Myślałem o :
Gurami-mozaikowy,marmurkowy lub inne
bocja wspaniała
jakieś kiryski
sum kiryśnik lub inne sumiki-bardzo lubię wąsacze
jakieś zbrojniki np: lamparci lub glonojad syjamski
pielęgniczki ramireza
neonki czerwone
gupiki
małe skalary
Może pomoglibyście mi ułożyć z tego cos sensownego ? Ewentualnie możecie dodać jakieś ciekawe pasujące rybcie we wspólnym zestawieniu. Możecie również podać propozycje roślinności Za wszelkie propozycje dziękuje
Ostatnio zmieniony 2008-04-18, 00:16 przez zbyszek80, łącznie zmieniany 1 raz.

szymek2424
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 2008-04-17, 23:13
Pojemność akwarium: 70
Imię: szymon
Lokalizacja: Gostyń / Limerick
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: szymek2424 » 2008-04-17, 23:49

witam! niedawno zakupilem akwarium 70L od kilku dni woda juz sie filtruje i niedlugo przyjdzie czas zeby zakupic rybki tylko nie mam pojecia jakie ( dopiero zaczynam ) co polecacie do 70 L ??? w akwarium mam 2 duze sztuczne roslinki 1 mniejsza, statek kryjowka kilka kamieni muszli i cos ala korzen kryjowka. chcialbym jakies latwe w utrzymaniu rybki ale niekoniecznie. prosze o pomoc dziekuje. acha zakup rybek planuje we wtorek :) pozdrawiam!

Awatar użytkownika
WOJTEK
Akwarysta
Posty: 514
Rejestracja: 2007-02-05, 23:38
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: WOJTEK » 2008-04-17, 23:55

Zbyszek
na skalary to troszkę za niskie, ale może zrób biotop np. Ameryka
mógłbyś tam wsadzić neonki i ramirezy, kiryski i zbrojnika lamparciego.

Szymon
nie kupuj ryb tak wcześnie, akwarium musi dojrzeć czyli postać około 2 tygodnie, wszystko co sztuczne wywal i kup żywe roślinki, całą ceramikę zamień na korzenie
co do ryb to może napisz jakie ci się podobają i pomyślimy :-P
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ