obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-13, 22:12

4 dni temu koleżanka oddała mi swoje akwarium ,spojrzałam na obsadę i wydaje mi się że coś jest nie tak, tylko nie wiem co, nie jestem w tym temacie najlepsza. Opiszę wszystko co jest :
akwarium ma 60 l (profilowane)
filtr wewnętrzny aquael fan mini
grzałka z termostatem
filtr zewnętrzny aquaclear mini a w nim wkład czarny zdaje się że węgiel
rośliny: kryptokoryna i malutka trawka
w środku grota i kokos

ryby: 6 kirysków (chyba spichrzowych), gupik, 2 razbory klinowe, 4 danio pręgowane, piskorek, wegorek (długonos ciernisty), molinezja (czarna), 2 glonojady (ale jakie nie wiem są czarne).

Napiszcie co powinnam oddać a co dokupić. Domyslam sie że pierwszy w kolejności do oddania będzie węgorek. Będę wdzięczna za każdą odpowiedź , nie chcę aby rybki się męczyły.
Ostatnio zmieniony 2008-04-14, 13:20 przez kaska, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: pavelek » 2008-04-13, 22:15

Oj obsada jest złą ale nie taka tragiczna jak u nie których, najpierw napisz jakie chcesz mieć ryby. :mrgreen:

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: RAMZES » 2008-04-13, 22:17

Kaska faktycznie obsada do bani proponuje zostawić kiryski i gupiki a resztę oddać do zoologika lub 6 razborek i 6 danio.

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-13, 22:21

gupik jest jeden :( więc jak zostawię to pewnie i tak za mało. A danio nie moze zostać i kiryski ?

[ Dodano: 2008-04-13, 21:25 ]
pavelek pisze:Oj obsada jest złą ale nie taka tragiczna jak u nie których, najpierw napisz jakie chcesz mieć ryby. :mrgreen:
podobają mi się razbory, neonki, molinezje, danio pręgowane, kiryski, prętnik także ładna rybka. Pewnie inne rybki też by się znalazły ale wolałabym wiedzieć jakie mogę skompletować tak aby było ok :)

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 22:33

Ufff. Będzie przemeblowanie :).

Dobrze by było gdybyś mogła pokazać zdjęcia tych zbrojników, albo chociaż opisać je dokładnie. Kształt ciała, wąsów, płetw. Czy jest bardziej podłużny czy bardziej szeroki. I jakiego mniej więcej jest rozmiaru i w miarę możliwości ile ma lat :). Albo ile miała go Twoja koleżanka zanim Ci go oddała i ile jest u Ciebie.

Teraz to co można powiedzieć od razu.

1. Kiryski Spiżowe - Mogą zostać w tym składzie. Sześć to dobra liczba.

2. Gupik. Albo dokupujesz tak, żeby był PRZYNAJMNIEJ 1 samiec i 2 samice, albo oddajesz. IMO drugie rozwiązanie łatwiejsze bo z 4 gatunków rybek stadnych, które masz w akwarium przynajmniej 2 będziesz musiała się pozbyć i Gupik to dobre rozwiązanie bo jeśli Ci się rozmnoży to nie będziesz miała co zrobić z narybkiem.

3. Molinezja. Rybka która lubi być w grupie swojego własnego gatunku a na dodatek potrafi osiągnąć około 8cm długości. Jeśli więc chciałabyś trzymać jej małą ławicę w akwarium to potrzebne by Ci było przynajmniej 80l. Do oddania.

4. Danio Pręgowany - Druga rybka, która mogłaby ewentualnie zostać po warunkiem, że dokupiłabyś jeszcze ze 2 sztuki. Z tego co wyczytałem to akwarium mogłoby być trochę dłuższe, ale jeśli nie przeholujesz z roślinnością to będą chyba miały gdzie pływać.

5. Razbora Klinowa - Dokup 4 i będą sobie w 6 szt. pływały po całym zbiorniku.

6. Węgorek - Do oddania i to szybko. Osiąga 30cm długości więc w tym zbiorniku odpada.

7. Teoretycznie Piskorek mógłby być, ale nie wiem jak pomieściłby się na dnie z 6 Kiryskami Spiżowymi. Musiałabyś zostawić im dużo wolnej przestrzeni na dnie i zapewnić mu też kilka dobrych kryjówek. Jeśli uważasz, że wystrój akwarium na to nie pozwala to jest on do oddania.

Co za tym idzie proponowana obsada na tą chwilę to:

1. Kirysek Spiżowy - 6szt.
2. Danio Pręgowany - 6szt.
3. Razbora Klinowa - 6 - 8szt.

Glonojady - Bardzo wątpliwe. Pewnie też okażą się za duże. Wtedy będziesz mogła wpuścić kilka Otosków.
Piskorek - Pewnie do oddania, ale zobaczymy. Najpierw pokaż zdjęcie akwarium to będzie można więcej powiedzieć.

Ostatecznie można by też oddać wszystkie Danio i zrobić sporą, kilkunastosztukową ławicę Razbor Klinowych. Ale to już zależy od Ciebie.

EDIT: Odnośnie Prętnika

Prętnik też może być, ale wtedy odpadają potencjalne Otoski bo będzie przerybienie. Nie masz bardzo małych rybek jak Neonki więc w razie tarła chyba nie sprawi specjalnych problemów. Jedyne sensowne do tego litrażu to albo parka Prętnika Karłowatego albo parka Prętnika Tróbarwnego (Miodowego). IMO ten drugi jest NAPRAWDĘ ładny i gdyby nie moja koncepcja samych małych ławicowych rybek w akwarium to pewnie bym się na niego skusił :).

Pokaż proszę zdjęcie akwarium żebyśmy mogli doradzić Ci coś więcej. pod kątem roślinności i innych spraw.

Pozdrawiam.

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-13, 22:45

więc tak : zbrojniki są dośc duże mają jakieś 5-6 cm (2 szt) są czarne , raczej podłużne. Ale ile lat mają to nie wiem. Jak trzeba to je oddam w sumie nie wiem czemu ale trochę brzydzą mnie te rybki, moze się to wydać śmieszne ale takie odczucie mam.

A otoski spełniają tę samą role co kiryski tzn "czyszczą" dno ?

gupik jest 1 więc wolałabym go oddać niż dokupować bo za szybko się rozmnażaja.

Zapomniałam napisac że jest jeden neonek szary , jest kilka większych kamyków i taki niby zatopiony statek.

Zdjęcia zrobiłam , zaraz wkleję tylko musze je gdzieś powrzucać.
Ostatnio zmieniony 2008-04-13, 22:54 przez kaska, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 22:51

Jeżeli Zbrojnik jest faktycznie cały czarny bez żadnego wzorku to kojarzy mi się tylko Zbrojnik Niebieskooki, który może dorosnąć do 40cm więc odpada z miejsca. No, ale poczekajmy na zdjęcia.

Neon Szary? Nie chodzi przypadkiem o Neona Czarnego? Teoretycznie mogłabyś tu mieć stadko jakiś Neonków, ale wtedy Razbory musiałyby się wyprowadzić. No chyba, że zrezygnujesz też z Danio. Wtedy "chyba" można by upchnąć Razbory i Neony razem, ale wydaje mi się, że byłoby za duże zatłoczenie w środkowej toni. Raczej bym go oddał.

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-13, 23:00

ok a jest możliwość połączenia kirysków, danio , neonków i razbory w jednym akwarium ?? chciałabym a by w akwarium były 3-4 gatunki ryb , oczywiście jeżeli da się to zrobić :)
i faktycznie to neon czarny nie szary :)

a to zdjęcia, mam nadzieję że widac co trzeba:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a37 ... 7d58f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/50c ... 2aeb9.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/051 ... 875cb.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/589 ... 38e8e.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/57f ... 96fcd.html

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 23:55

Chyba jestem ślepawy, ale nie widzę tam prawie żadnej z wymienionych przez Ciebie rybek :). Ale nie szkodzi. Mam to co chciałem czyli zdjęcie samego zbiornika, do którego się teraz troszkę przyczepię, a potem przejdę do obsady :).

- Jeśli chcesz trzymać Kiryski musisz mieć KONIECZNIE drobniejsze podłoże. Najlepiej piasek. Domyślam się, że nie masz drugiego zbiornika, do którego można by przenieść rybki na czas remontu więc trzeba będzie trochę pokombinować.:

a) Najpierw będziesz musiała oddać te rybki, które nie nadają się do tego zbiornika. Jak już ustaliliśmy są to:
-Zbrojniki. Nie widzę ich, ale jest raczej mała szansa, że są małe a nawet jeśli to małe Zbrojniki to i tak za dużo w akwarium z Neonami, Razborami, Danio i Kiryskami Spiżowymi w litrażu 60.
-Piskorek. Chcesz mieć 4 gatunki rybek ławicowych więc trzeba wygospodarować jak najwięcej miejsca.
-Węgorzyk. Sprawa chyba oczywista :).
-Gupik i Molinezja. 5 gatunku ławicowego upchnąć się tu - nie robiąc rybom krzywdy - nie da. Zwłaszcza tak płodnego jak Gupik albo tak dużego jak Molinezja.
-Neon Czarny. Tak wiem, że chcesz Neony, ale biorąc pod uwagę to, że w akwarium będą też Danio i Razbory muszą to być Neony jak najmniejsze, a więc Neony Innesa, a nie Neony Czarne.

b)
Przygotuj duży pojemnik z wodą do którego będziesz mogła wsadzić filtr. Odlej do niego tyle wody z akwarium ile zdołasz i odłów do niego rybki, które zostaną. Jeśli dobrze liczę będą to:
-6 Kirysków Spiżowych
-4 Danio Pręgowane
-2 Razbory Klinowe.

Co za tym idzie porządny 20 litrowy baniak, albo małe akwarium kwarantannowe o takich samych gabarytach (to nie taki znowu duży wydatek a w przyszłości na pewno Ci się przyda) powinno wystarczyć. Pamiętaj żeby zachować warunki wody i jej temperaturę. Rybki będą musiały w niej zostać przynajmniej 2-3 dni. Oznacza to, że jeden filtr z głównego akwarium powędruje do kwarantannowego. Lepiej AquaEl Fan Mini. I tak w głównym nie potrzeba Ci dwóch filtrów o takiej mocy. Oznacza to też, że będziesz musiała kupić drugą grzałkę (najlepiej z termoregulatorem) do akwarium kwarantannowego.

Wcześniej upewnij się, że wszystkie rybki są zdrowe. Poszukaj na forum albo za pośrednictwem Google opisów chorób i jeśli uznasz, że coś jest nie tak to odizoluj zdrowe ryby od chorych.

Podobnie zbadaj rośliny. Jeśli wszystko z nimi w porządku to wrócą do akwarium po remoncie.

Kokos zanurz także w wodzie z akwarium i zadbaj o takie same warunki jak w zbiorniku. Reszta ozdób jeśli dobrze widzę to porcelana albo kamienie. Możesz je położyć gdzie chcesz.

Filtr i resztę sprzętu możesz delikatnie przepłukać i ewentualnie zmienić kilka warst filtrujących, ale pod żadnym pozorem nie myj go żadnymi płynami i nie oblewaj gorąca wodą. Zabiłabyś w ten sposób wszystkie pożyteczne bakterie.


c) Jeśli pojemnik z rybami jest otwarty zabierz kota :).

d)
Teraz kilka faktów na temat obsady, którą chcesz mieć w akwarium. Neony lubią gęste zarośla, a Danio dużo przestrzeni do pływania. Co za tym idzie będziesz musiała zrezygnować z wysokich i gęstych roślin. Możesz wrzucić moczarkę, albo kakombę, ale będziesz musiała regularnie ją przycinać. Jako, że nie starczy miejsca dla „glonożerców” będziesz musiała sobie też chyba podarować mchy, które są prawdziwym magnesem dla glonów. O roślinkach niech najlepiej wypowie się ktoś bardziej obeznany w temacie.

Tego żwirku co go teraz masz możesz trochę zostawić, jednak pamiętaj, żeby zostawić go cieńką warstwę na dnie i przysypać coś drobniejszym o gładkich krawędziach. Najlepiej jakimś piaskiem albo żwirkiem o granulacji około 2-4mm. To Kiryski Spiżowe więc sobie poradzą. Sam żwirek możesz ewentualnie użyć by zbudować jakieś wzniesienia lub tarasy z tyłu zbiornika, chociaż to już kwestia Twoich upodobań. Pamiętaj tylko by Kiryski Spiżowe miały porządny piaskowy placyk o głębokości ok. 2,5-3cm. A może nawet i trochę więcej. Jako, że nie należą one do tych „słodkich i malutkich” kirysków placyk powinien być dość obszerny.

e) Teraz dolej trochę wody do akwarium. Powinna to być odcholorwana i odstana jakieś 2 dni woda o parametrach zbliżonych do tych panujących w akwarium. Jeśli tak nie jest to wyjmij na chwilę z jednego filtra gąbkowy wkład i wyciśnij go do tej wody (tak tą brudną gąbkę). Wtedy wymieszaj i dolej do akwarium. Tylko tak, żeby nie wzburzyć za bardzo piasku, więc lej po jakiejś gładkiej skale albo chociaż kokosie. Następnie posadź roślinki (te które wcześniej wyjęłaś i te, które uważasz, że się nadadzą, albo te, które polecą Ci forumowicze).

f) Przez świeży piasek woda może być trochę mętna przez jakieś 2-3 dni, ale dzięki zabiegowi z wyciskaniem gąbki z filtra powinna być bogata w odpowiednie szczepy bakterii, dzięki czemu jak tylko się odpowiednio wyklaruje będziesz mogła z powrotem wpuścić rybki.

g) Pamiętaj żeby cały czas zarówno w akwarium kwarantannowym (tym w którym będziesz podczas całej operacji trzmała rybki) jak i w akwarium głównym po „remoncie” pracował filtr i grzałki. W momencie wpuszczenia rybek z powrotem do głównego zbiornika warunki w obydwu muszą być identyczne.

h)
Poobserwuj przez kilka dni wpuszczone z powrotem rybki. Upewnij się, że wszystko z nimi w porządku i jeśli tak możesz zacząć myśleć o ponownym zarybianiu zbiornika.

(HA! I to wszystko specjalnie dla Kirysków ;). Ale warto. To naprawdę świetne rybki :) ).

i)
Najpierw ustalmy na co możesz sobie ewentualnie pozwolić:
-6 Kirysków Spiżowych
-6 Razbor Klinowych
-6 Danio Pręgowanych
-6 Neonów Innesa

Taki skład jeśli będziesz koniecznie chciała te gatunki rybek. Pamiętaj jednak, że Neonki preferują większe grupy. Co prawda akwaryści sugerują, że wystarczyłoby trzymanie 6 szt, ale ja nie dałbym do jednego akwarium mniej jak 8. Nie wiem jednak czy dodanie dwóch kolejnych Neonków do i tak upakowanego już w granicach rozsądku byłoby dobrym pomysłem. Od biedy może być te 6 ale jeśli inni, bardziej doświadczeni forumowicze uznają, że można to lepiej dać 8.

j) Kolejność.

Najpierw uzupełniłbym grupki Danio Pręgowanych i Razbor Klinowych. Pamiętaj tylko żeby jak już wejdziesz do akwariowego sklepu nie próbować kupować zamiast nich np. Danio Lamparcich i Razbor Borneańskich. Muszą być to koniecznie Danio Pręgowane (2 szt.) i Razbory Klinowe (4 szt.)

Zanim je kupisz upewnij się czy rybki są zdrowe. Nawet jeśli wydaje się tak na pierwszy rzut oka to i tak w domu wrzuć je najpierw na PRZYNAJMNIEJ tydzień do zbiorniczka kwarantannowego (Mówiłem, że się przyda :) ), i dopiero później jeśli nic nie będzie szło nie tak, przenieś je do głównego. Hura! Pierwsze 2 grupki w komplecie :).

k) Chwila na zastanowienie. Upewnij się czy na pewno chcesz Neonki i czy nie lepiej wyglądałoby np. 10 Razbor Klinowych zamiast 6 i 6 Neonków Innesa (Koniecznie Innesa bo inne rosną większe). Bez względu na to na co się zdecydujesz powtórz operację z kwarantanną. Znowu przynajmniej tydzień osobno i dopiero potem wpuszczanie do zbiornika głównego.

PS: Nie strasz rybek kotem :).
PS2: Niech wypowie się ktoś jeszcze bardziej obeznany i powie czy nie przekombinowałem i niczego nie przekręciłem :).

Ufff ^^

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2008-04-14, 00:24 przez Bizon, łącznie zmieniany 1 raz.

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-14, 00:06

przeczytałam narazie częśc ostatniego postu więc póki pamietam odpisuję :) Więc tak mam w domu jeszcze dwa akwaria :) jedno malutkie takie ja wiem moze 8 l, a drugie chyba też 60 l własnie w tym akwarium dostałam rybki ale mi się ono nie podobało , chciałam profilowane i takie kupiłam. A tamto muszę oddać albo sprzedać (będzie kasa na rybki : ).
co do kota a raczej kotów bo mam ich 4 :) to jest ok akwarium jest z pokrywą i tylko jeden z kotków lubi na nim spać bo jest nagrzana pokrywa :)
Zbrojniki i węgorka postaram się jak najszybciej oddać, zapytam jutro sąsiada czy nie chce , on ma 600 l akwarium więc tam będą miały ok.
Jeżeli chodzi o neonki to właśnie chciałam innesa nie czarne.
Jeżeli chodzi o grzałki to mam ich 3 sztuki :) wszystkie z termostatem. Facet koleżanki od której dostałam akwarium pracował w sklepie akwarystycznym i miał świra na punkcie kupowania "gadżetów" do akwariów :) także mam tego sporo bo oprócz grzałek mam różne filtry, 2 filtry aqua szut (chyba filtry) nie bardzo wiem co to jest bo nie mają pudełka z opisem, i jeszcze wiele innych gadżetów.
Dobra teraz czytam dalej :)

edit: dobra przeczytałam do końca :) jutro zajrzę do sklepu zoologicznego i sprawdze czy ma tak drobne podłoże. Czyli rozumiem że na samo dno mogę położyć najdrobniejszy żwirek a na niego trochę tego grubszego ??

I jeszcze kwestia roślin czy dużo ich powinno być ?

[ Dodano: 2008-04-13, 23:45 ]
Bizon pisze:


Filtr i resztę sprzętu możesz delikatnie przepłukać i ewentualnie zmienić kilka warst filtrujących, ale pod żadnym pozorem nie myj go żadnymi płynami i nie oblewaj gorąca wodą. Zabiłabyś w ten sposób wszystkie pożyteczne bakterie.

co to oznacza ??? ZMIENIĆ KILKA WARST FILTRUJĄCYCH ??
W akwarium mam filtr wewnętrzny który w środku ma gąbkę. I zewnętrzny w którym teraz mam włożony węgiel.
Tak jak pisałam mam jeszcze inne wkłady, np takie
http://www.allegro.pl/item323639066_fil ... oland.html
http://www.allegro.pl/item335187276_fil ... m_bio.html
http://www.allegro.pl/item331160558_fil ... _vigo.html

czy mam rozumieć ze mogę je mieszać i włożyć do filtra ????

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 00:51

Odnośnie podłoża sprawa wygląda tak, że wszystko jedno jak to sobie rozplanujesz. Najważniejsze jest to, żeby w ostatecznym rozrachunku Kiryski miały wolny od kamieni i innych rzeczy, o które mogą się poranić "piaskowy placyk" z warstwą piasku o grubości 3 cm w której nie ma kamieni ani tym podobnych rzeczy. Możesz dać na samo dno grubszy żwir i posypać go drobniutkim (byleby miał 3 cm). Możesz od razu nasypać piasku albo drobnego żwirku. Możesz na piasek nasypać trochę grubszego żwirku ale co najwyżej w tylnych i bocznych partiach akwarium i upewnić się, że będzie zarośnięty, żeby utrudnić Kirysom rycie w nim. Osobiście odradzam używania tego żwirku, który masz aktualnie. Całość wymieniłbym na coś drobniejszego.

8l będzie za małe, ale z 60 możemy poszaleć :) (IMO mogłabyś sobie założyć drugie akwarium zwłaszcza jeśli masz sprzęt :) ). Jednak najpierw zajmijmy się nim pod kątem pojemnika kwarantannowego. Zrobimy to tak, żeby cały remont zajął wraz z przenoszeniem ryb max 3-4 dni. Będzie nam potrzebne twoje główne akwarium (niespodzianka), akwarium kwarantannowe, pojemnik na mniej więcej 1/2 wody z akwarium głównego i odpowiednia ilość odstanej 2 dni wody. (którą przygotujesz ma się rozumieć na 2 dni przed rozpoczęciem całego burdelu :) ), 2 grzałki i 2 filtry. Dodatkowo akwarium kwarantannowe musi mieć zapewnione światło. Ma ta twoja prosta 60 pokrywę z oświetleniem?

Zbiornika kwarantannowego nie musimy napełniać w całości. Ważne żeby w wodzie był filtr i grzałka, które utrzymają temperaturę taką samą jak w zbiorniku głównym. Napełnij ten zbiornik wodą z głównego do 1/3. Dolej odrobinę odstanej 2 dni wody (tak, żeby połowa zbiornika była pełna), wyciśnij jedną gąbkę z filtra, wymieszaj i ustaw temperaturę i parametry wody na zgodne z tymi z głównego akwarium. Wtedy przenieś rybki i roślinki wraz z kokosem i innymi organicznymi elementami akwarium.

Z głównego odlej resztę wody do innego pojemnika na czas remontu i również utrzymaj jej temperaturę (Mówiłaś że masz dość grzałek :) ). Będzie to najwyżej kilka godzin. Wcześniej miej przygotowaną odstaną wodę. Wtedy w głównym zbiorniku przerób wszystko tak jak należy. Daj drobny piasek, ustaw ozdoby i kamienie. Wlej teraz wodę z pojemnika w którym przetrzymujesz wodę z akwarium, a w którym nie ma ryb. Dodatkowo dolej wodę odstaną. Wyciśnij gąbkę (wkład) z drugiego filtra do głównego zbiornika i wymieszaj.

Odpal Filtr, Grzałkę i Oświetlenie żeby chodziły w takim systemie w jakim były przed remontem z tym, że jeśli tak nie było to filtr i grzałka muszą chodzić 24g/dobę. Oświetlenie 12 godzin. Po jednym dniu kiedy woda dostatecznie się wyklaruje zasadź z powrotem roślinki i ewentualnie dodaj nowe. Nie dawaj ich zbyt dużo bo zajmą tak cenne miejsce, którego i tak jest niewiele. Nie zapomnij jednak o Kakombach itp. roślinkach dla Neonków i kilku niższych roślinkach. Pamiętaj jednak żeby zostawić sporo piaszczystego, wolnego od roślin, korzeni i ostrych kamyków miejsca dla Kirysków. Niech rośliny nie będą też przesadnie wysokie i niech nie "pokładają się" po lustrze wody bo musi być ono wolne dla Kirysków i Danio. Możesz dać też jakiś niewielki korzeń. (najlepiej jakiś ładnie poskręcany, ale to już kwestia gustu :) ).

Kiedy woda się wyklaruje dodaj wodę z akwarium kwarantannowego tak, żeby poziom wody w głównym zbiorniku osiągnął docelowy poziom. Jeśli warunki w kwarantannowym są identyczne jak w głównym to wpuszczaj powoli rybki. Jeśli trochę się różnią zastosuj następujący trik.

Wyławiaj po 2 rybki wraz z wodą z akwarium kwarantannowego w woreczkach foliowych. Następnie stopniowo odlewaj łyżkami stołowymi wodę z woreczka (i wylewaj ją do ścieku) i zastępuj ją powoli wodą z akwarium głównego. Daj jej chwilę na wymieszanie się, a potem znowu to samo i tak w kółko. Kiedy uznasz, że została już wymieniona cała woda wpuszczaj rybki. Wiem, że jest to proces długi i nudny, ale za to bezpieczny :).

I na twoim miejscu (jeśli chcesz się pozbyć 60 drugiej) kupiłbym jednak małą 20 na akwarium kwarantannowe.

Zresztą. Z drugiej 60 i tak zrobiłbym osobne akwarium. W tych dwóch sześćdziesiątkach mogłabyś mieć te wszystkie rybki jakie chciałaś + prętniki (karłowate albo miodowe) + Otoski i to w takich liczbach w jakich powinny być. Biorąc pod uwagę to, że masz sprzęt nie byłby to taki duży wydatek. Przemyśl to i jeśli się zdecydujesz to pomogę.

Ale wracając do profilowanego baniaczka. Kupione rybki wpuszczaj do akwarium kwarantannowego takim samym sposobem jaki przed chwilą Ci opisałem (tzn. łyżka :) ). Po mniej więcej tygodniu kwarantanny przenoś je do głównego.

EDIT: Odnośnie wkładów. Sorry, ale jest późno, a ja jestem chory :). Chodziło mi naturalnie tylko i wyłącznie o zmianę wierzchnich warstw jak np. wata filtrująca. Pod żadnym pozorem nie wymieniaj gąbek i wkładów biologicznych. Jeśli nie masz waty filtrującej to w ogóle najlepiej nic nie ruszać. A w ogóle najlepiej to poczytać o tym w instrukcji do nich ;).

EDIT2: A teraz idę w końcu lulu. Jutro (czyli za 1 minutę) też jest dzień :).

Pozdrawiam

kaska
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-04-13, 13:04
Pojemność akwarium: 60
Imię: kasia
Lokalizacja: gdańsk

Re: obsada 60 litrowego -czy dobrze ??

Post autor: kaska » 2008-04-14, 01:04

Bizon pisze: 8l będzie za małe, ale z 60 możemy poszaleć :) (IMO mogłabyś sobie założyć drugie akwarium zwłaszcza jeśli masz sprzęt :) ).
o tak fajnie by było :) ale przy jednym akwarium, 4 kotach , psie , dwójce dzieci a na dodatek trzecie dziecko w drodze nie narzekam na nudę i brak obowiązków ;) takze drugie akwarium mogę sobie od razu wybić z głowy, no i druga sprawa to miejsce a raczej jego brak.

[ Dodano: 2008-04-14, 00:06 ]
Bizon pisze: Ma ta twoja prosta 60 pokrywę z oświetleniem?
jasne że ma :))) tylko ta pokrywa jest dłuższa od akwarium ,a le i takjest ok. Najważniejsze że mozna przykryć.

Dziękuję za cały dokładny opis :) teraz już wiem co i w jakiej kolejności robić :) kurcze trochę roboty mnie czeka , ale co tam :)) jedynie problem z odstaną wodą będę miała bo nie mam w co ją wlać :/ no nic coś wymyślę.
Dziękuję i dobranoc :)

[ Dodano: 2008-04-14, 00:21 ]
acha jeszcze jedno pytanko : czy po przygotowaniu już akwarium dać nawóz do roślin i uzdatniacz do wody ??

[ Dodano: 2008-04-14, 10:00 ]
aaa i jeszcze jedno :) ile godzin dziennie powinno być włączone oświetlenie, filtr wewnętrzny i zewnętrzny oraz ile powinno chodzić napowietrzanie ?? Bo na noc zazwyczaj wyłączam ponieważ akwarium jest u dzieci w pokoju a im przeszkadzają te dźwięki, tylko oświetlenie czasami i w nocy zostawiam.

[ Dodano: 2008-04-14, 10:36 ]
zrobiłam kilka zdjęć rybek, nie są najlepszej jakości ale widac co trzeba:
tu widać molinezję http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/790 ... ed15c.html

tutaj ogon węgorka http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/449 ... 56e77.html

gupik i danio http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e14 ... 9179d.html

razbora i danio http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ab ... 0bc1d.html

danio,kiryski i molinezja http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4da ... 54a7d.html

tutaj jest kirysek, kawałek piskorka i zbrojnik http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/841 ... 3abde.html

tu ten sam zbrojnik z danio i kiryskiem http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a90 ... f8186.html

a tu jest drugi zbrojnik , zauważyłam że jest nieco inny , ma ten sam kolor ale przy pyszczku ma kilka wąsików. Zdjęcie nie jest najlepsze bo ciężko było mi zrobić http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/25c ... 891dc.html

ODPOWIEDZ