Siema wszystkim! ! !

Jesteś nowy ? Napisz nam coś o sobie ;)

Moderator: ModTeam

piston
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-08, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Siema wszystkim! ! !

Post autor: piston » 2008-04-13, 16:51

Witam wszystkich użytkowników tego forum!

Jestem tu nowy ale co nieco wiem o akwarystyce, gdyż zajmuję sie nią od ponad 4 lat. Na imię mam Grzegorz, mam 16 lat. Moje akwarium ma 33litry pojemności lecz niedługo zamierzam zmienić na 112l;)

Obsada to:
-5x gupik(2 samce i 3 duże samice)
-2x mały mieczyk
-2x kirysek(w tym jeden albinos)
-1x zbrojnik niebieski
-1x brzanka(taka fioletowa, która dostałem od kolegi i jest u mnie juz ponad rok).

Sprzęt to:
-filtr wewnętrzny fan-mini aquaela
-grzałka plastikowa 20W też aquaela

Oświetlenie:
-1x świetlówka 18W, którą wyjąłem z barku i przykręciłem nad akwa

No i są też oczywiście rośliny ale nie pamiętam nazw;)

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 17:13

Witam :)

Niedobrze, że trzymasz takie (i tyle) ryb w takim litrażu.

Dobrze, że zmieniasz go na 112l.

Nie chcę wyjść na mentora (którym nie jestem bo sam aktualnie czekam na dostawę mojego pierwszego akwarium :) ) ale może podpowiem Ci trochę co można zrobić z tą obsadą w tej 112l, żeby przypadkiem nie poniosło Cię za bardzo przy takim litrażu :).

1. Dokup gupikom jeszcze 1 samiczkę. Stosunek płci powinien być 1samiec/2samice.

2. Jaki to dokładnie mieczy i co to znaczy mały :). Opisz może jak wygląda. Tej dwójce przydałoby się pewnie jakieś towarzystwo, ale jakie zależy od tego co to dokładnie za mieczyki.

3. Kiryski. Rybki stadne. Przynajmniej 5 sztuk tego samego gatunku.

4. Zbrojnik Niebieski. W 112 litrach już chyba może być. Ale nie próbuj dokupywać mu towarzystwa. Zresztą i tak bym go oddał i dokupił zamiast tego grupkę Otosków.

5. "Fioletowe" brzanki kojarzą mi się 3:
a) Jeśli ma płetwy w żółto-czarne pasy to jest to może być to Brzanka Rekinia (do 30cm). Co za tym idzie: Oddawaj ją jak najszybciej bo 33l to dla niej tortura a nie akwarium. W 112 litrach też odpada bo jest rybą ławicową a dla przynajmniej 6 sztuk miejsca w 112l nie znajdziesz.

b) Jeśli ma kilka ciemnych pasów wzdłuż ciała to może być to Brzanka Liniowana. Dorasta do 12 cm. Nie sądzę, żeby 112l było wymarzonym dla niej miejsce bo jest to także ryba ławicowa, która potrzebuje akwarium o długości przynajmniej 100cm. Do oddania.

c) Częściowo fioletowawa brzanka z czarnym pasem wzdłuż ciała (pojedynczym) to Brzana Czarnopasa. Do 10cm. Możesz trzymać małą ławicę w akwarium o długości przynajmniej 80cm.


Ogólnie: Nie podoba mi się, że trzymasz takie ryby w takim zbiorniku, ale z drugiej strony dobrze, że chcesz im załatwić większy. Byle szybko :).

piston
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-08, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: piston » 2008-04-13, 18:01

Wiem, że nie dobrze ale niedługo będę miał te 120l;)
Bizon pisze:Jaki to dokładnie mieczy i co to znaczy mały :). Opisz może jak wygląda
- no więc oba są pomarańczowo-czarne i nie maja mieczy większy ma ok.3cm a mniejszy ok.2cm. A co do tej brzanki to z dużych nie jest na pewno bo mam już ją ponad rok i ma ok 4-5cm i nie rośnie już raczej. Wiem, że kiryski są stadne ale na razie nie będę dokupował. Zapodam też jakieś foty to zobaczycie jak wygląda akwa i może mi coś doradzicie;)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: kbtor » 2008-04-13, 18:09

piston pisze:A co do tej brzanki to z dużych nie jest na pewno bo mam już ją ponad rok i ma ok 4-5cm i nie rośnie już raczej.
Poczytaj kolego o procesie karłowacenia.
Ale najpierw ustalmy jakie masz właściwie ryby.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: Bizon » 2008-04-13, 18:19

Z tego opisu tych Mieczyków (lub Zmienniaków) dużo Ci nie powiem. Sądząc jednak z rozmiarów są to raczej samice (tylko one nie mają mieczy) i raczej nie są to przedstawicielki Mieczyka Hellera (około 10cm) chyba, że są jeszcze bardzo młode. Nie sądzę też żeby skarłowaciały aż tak w tym akwarium. Bardziej prawdopodobne, że jest to Zmienniak Plamisty (zwany też Platką) albo Zmienniak Wielobarwny. Obydwa gatunki dorastają do 4-5 cm i obydwa nie mają mieczy. Są to dość spokojne rybki, którym możesz (ale nie musisz) dokupić jeszcze ze 2 sztuki (Tzn. jak już się upewnimy, że to One i jak już będziesz miał tą Setkę :) ). Jeśli nie możesz załatwić szybko zdjęć to powiedz tylko czy czarny kolor jest raczej na korpusie czy na płetwach. Jeśli na ciele to prawie na pewno jest to Zmienniak Wielobarwny a jeśli na płetwach lub ogonie to najbardziej prawdopodobne, że jest to Platka. Mówię, żebyś wiedział co ewentualnie dokupić :).

Dobrze, że nie dokupujesz Kirysków. Nie należy dokupywać niczego dopóki nie będziesz miał tego nowego akwarium. Dodam, że jeśli chcesz przyspieszyć przeprowadzkę rybek to dobrym pomysłem jest podobno wyciśnięcie gąbki (Tak tej brudnej) z twojego filtra z małego akwarium do tej 120, żeby przyspieszyć nieco proces jego dojrzewania. Może to skrócić czas oczekiwania nawet do niecałych 2 tygodni.

Co do rozmiarów brzanki to możliwe, że karłowacieje, ale tu również poczekam na zdjęcie. Przyznam, że dobrze znane mi brzanki to tylko Sumatrzańskie.

Pozdrawiam i czekam na fotki.

EDIT: Po kształcącej lekturze dochodzę do wniosku, że może być to też Brzanka Birmańska (Dwuplama). (Około 6cm).

piston
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-08, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: piston » 2008-04-14, 17:05

te mieczyki to są platki na 100% bo teraz przypomniałem sobie że tak na nie sprzedawca w zoologu mówił. A z tym akwa 112L to jeszcze nie tak prędko bo na razie nie mam kasy. Chyba że kumpel ma do sprzedania samo akwa 70l za 20zł i zastanawiam sie czy nie kupić. Co wy na to?

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: Bizon » 2008-04-14, 17:25

W 72 litrach można coś z tej obsady już chyba sklecić. Zależnie od rozmiarów powierzchniowych mogłyby zostać nawet te 2 kirysy (pod warunkiem, że dokupiłbyś im do towarzystwa jeszcze 3 identyczne).

Mógłbyś też dać do niego te swoje gupiki (tylko powinieneś dokupić jeszcze jedną samicę) i te swoje Platki. Jednak Zbrojnik i Brzanka chyba odpadają. Lepiej kupić ze 3-4 Otoski Przyujściowe i dokupić jeszcze jedną taką Platkę, żeby powstał harem (1samiec/2samice).

Wracając jeszcze do Kirysków. Lepiej byś zrobił zmieniając te Albinosy na jakąś mniejszą ich odmianę. Wtedy raczej na pewno nie miałbyś przerybienia.

Podsumowując:

Kupienie tych 72l jest nie tyle dobrym pomysłem co koniecznością biorąc pod uwagę aktualny pojemnik Twoich rybek. Ten litraż powinien wystarczyć na tą obsadę:

1. 6 gupików (2samce/4samice).
2. 6 Kirysków Karłowatych (Jeśli oddasz co Albinotyczne co jest moim zdaniem dobrym pomysłem) albo od biedy 4-5 tych Albinotycznych.
3. 3-4 Otoski Przyujściowe.
4. Harem Platki (1samiec/2samice).

Nie wiem czy coś jeszcze. Może jakieś krewetki, ale tu już lepiej poczekaj na opinię innych forumowiczów.

Ah no i przed kupnem upewnij się, że akwarium jest ok, załatw pokrywę, odpowiedni filtr i grzałkę. Wątpię żeby sprzęt z 33l wystarczył do obsługi 72l.

Pozdrawiam

piston
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-08, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: piston » 2008-04-15, 17:09

Z tym 72l to już niestety nie aktualne bo sprzedane;( A co byś powiedział jak bym zrobił tak: oddał te gupiki(4 sztuki) koledze i dokupił 4x neon inessa( brat mi dziś kupił 1 sztukę bez uzgodnienia tego ze mną i to ryba stadna jest wiec samej to jej tak dziwnie będzie chyba). No i co ty na to? Tego zbrojnika i brzanke też moge oddać.

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 18:20

Sprowadzę Cię na ziemię. Z tego składu w tym akwarium mogłyby zostać albo:

-Tylko te Gupiki.
-Tylko te Neonki.

Nic więcej. Dopóki nie będziesz miał większego akwarium zapomnij o czymś większym. Mógłbyś ewentualnie jeszcze oddać wszystko i dać tutaj Samca Bojownika Syjamskiego.
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

piston
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2008-04-08, 16:27
Pojemność akwarium: 30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: piston » 2008-04-15, 19:59

No więc w takim razie dokupię tych neonków i będzie dobrze. A ty już masz swoje akwa?

Awatar użytkownika
Bizon
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 2008-04-11, 22:06
Pojemność akwarium: 60
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Siema wszystkim! ! !

Post autor: Bizon » 2008-04-15, 20:03

Pamiętaj, że ja mówiłem o TYLKO Neonkach w tym litrażu. Niestety na cokolwiek innego jest za małe. Co oznacza, że przed dokupieniem musiałbyś pooddawać wszystkie pozostałe rybki. Wiem, że to niemiła perspektywa, ale jeśli masz na względzie ich dobro to jest to konieczność.

A co do mojej 60 to owszem doszła, ale strzaskana. Aktualnie rozpoczynam batalię (bezowocną jak sądzę) o odzyskanie swoich pieniędzy a równolegle zaczynam składać (już własnoręcznie i bez żadnych wysyłek) 112l :).

Pozdrawiam
Kultura wymaga podziękować... ale zamiast tego możesz kliknąć "pomógł" ^^.

ODPOWIEDZ