światło z kompaktu

Moderator: ModTeam

lukasz87

światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-17, 23:39

czy światło z żarówki kompaktowej nadaje sie dla roślin ??

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: światło z kompaktu

Post autor: kbtor » 2008-04-17, 23:52

Jeśli się nie mylę, to kompakty to żarówki energooszczędne. Z braku laku wiele osób daje je do akwarium, ale chyba lepiej inwestować trochę więcej w świetlówki T5, co daje nieporównywalnie lepszy efekt.
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: światło z kompaktu

Post autor: maol » 2008-04-18, 08:22

Nie nadaje się. Energooszczędnośc tych świetlówek polega na ograniczeniu zakresu widma światła - co powoduje że świecą jaśniej w zakresie potrzebnym ludziom, słabiej albo wcale w zakresie potrzebnym roślinom. Poza tym ich moc jest znikomo mała. Sugeruję inwestycję w normalne świetlówki akwariowe.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

lukasz87

Re: światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-18, 11:44

kiedyś czytałem na temat świetlówek i żarówki kompaktowe są zaliczane właśnie do nich mają podobną budowę i sposób działania natomiast żywotności o 40 % mniejszą od świetlówek. 10 tys godzin zwykla świetlówka natomiast kompakt to tylko 6 tys godzin

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: światło z kompaktu

Post autor: JARA » 2008-04-18, 12:09

Niby sie nadaje, ale to nie jest to samo co swietlowka akwarystyczna. Niektorzy maja pokrywy gdzie sa wejscia na zwykla zarowke, albo nie stac ich na belki oswietleniowe itd. Wtedy swietlowka energooszczedna powinna byc wiekszej mocy.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: światło z kompaktu

Post autor: maol » 2008-04-18, 12:15

Zgadza się. Ale ich energooszczędnośc bierze się stąd, że zamiast promieniować w szerokim widmie, jak świetlówka czy żarówka, ich widmo jest mocno ograniczone. Pozwala to uzyskać większą efektywność (czyli energooszczędność) - jej światło w zakresie użytecznym dla człowieka jest "jaśniejsze" niż przy świetlówce czy żarówce tej samej mocy, ale kosztem braku jej świecenia w pasmach, których albo nie widzimy, albo nie mają dużego udziału w tym, co co nazywamy światłem "białym". Jej widmo nie jest ciągłe ( tak jak w wypadku świetlówek akwarystycznych), a prążkowe, z prążkami tak dobranymi, żeby wypadkowa biała barwa światgła dała wrażenie jak najjaśniejszej. W efekcie, świetlówki kompaktowe/energooszczędne nie nadają się do akwarystyki, choć na oko w akwarium jest ładnie i jasno. Po prostu ich światło nie zawiera długości fal niezbędnych nie nam - ale roślinom. I dlatego właśnie nie nadają sie do stosowania w akwarystyce. Przynajmniej na razie :-)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

lukasz87

Re: światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-18, 14:11

dobrze a co powiecie na temat zwykłej żarówki ??

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: światło z kompaktu

Post autor: kbtor » 2008-04-18, 14:54

Zwykła żarówka jest całkowicie nieprzydatna w akwarium. Dodatkowo wydziela ciepło, którego nie możemy kontrolować.
Obrazek

lukasz87

Re: światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-18, 15:17

cytuje "Zastosowanie zwykłych żarówek ma następujące zalety: prosta i tania instalacja punktów świetlnych, oraz charakter światła odpowiadający rybom i roślinom. Ten rodzaj oświetlenia ma jednak również wady: w małych zbiornikach trudno jest utrzymać właściwą temperaturę (np. przy zastosowaniu 2 żarówek 15w, w zbiorniku o pojemności 30 dm3 temperatura wody może wzrosnąć o 3-4C w ciągu 2-3 godzin), dość duży koszt eksploatacji." czy wy macie wogule pojecie otym co piszecie ?? ktoś odwas kedyś się chwalił że macie tu dobrego szpeca od roślin i gdzie on jeste to jeste na moje pytanie co do dziur w liściach nie dostałem od niego odpowiedzi :!:

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: światło z kompaktu

Post autor: maol » 2008-04-18, 15:39

Najbardziej poważną wadą żarówki jest to, że jej widmo światła bardzo, ale to bardzo pomaga glonom we wzroście. Czyli - mamy łatwo, tanio i duuuużo glonów. I nie sa takie fajne jak sie wydaje - tylko ok. 3% mocy idzie w światło, reszta jest wydzielana jako ciepło. A to naprawdę duża wada w akwarystyce...I w ekonomii.

Wyważasz otwarte drzwi. Sprawdzone i uznane w świecie akwarystyki sa świetlówki, lampy HQL I HQI. Nie stosuje się innych źródeł światła w akwarystyce, z powodów wymienionych w tym wątku. Nikt nie broni Ci próbować, ale szybko sam sie przekonasz, że dużym błędem są żarówki energooszczędne i zwykłe - gnijące rosliny albo glon nie dadzą Ci o tym zapomnieć...

Co do Twoich pretensji o brak odpowiedzi - po pierwsze, tematów o dziurach w liściach jest na forum mnóstwo. Starczy poszukać. Po drugie, to forum dyskusyjne, a nie helpdesk. Nie ma wyznaczonego czasu na odpowiedź i najmniejszej nawet gwarancji, że ktos to zrobi. Twoje ryzyko. A w zasadzie to cierpliwość, bo bez odpowiedzi jeszcze żadne pytanie tu nie zostało, trzeba było tylko troche poczekać...

A poza tym, przecież dostałeś odpowiedź. Masz braki w nawożeniu. I tyle, nikt nic więcej nie wymyśli.
Ostatnio zmieniony 2008-04-18, 15:49 przez maol, łącznie zmieniany 1 raz.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

lukasz87

Re: światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-18, 15:48

masz racje co do drugiej część i tu jest fakt ale glony to tez stwożenie wykozystujące proces foto syntezy chodzi tu oto ze piszecie że sie nie nadają nie nadają sie zwykle żarokiw bardziej z powodów ekonomicznych znalazłem na necie coś takiego jeszcze "Wybieramy świetlówki o wspólczynniku Ra=80 i więcej, 2) Dobieramy tak świetlówki aby ich temperatura barwowa była w przedziale 4000-6500 K" żarówki energo oszczedne o takim przedziale można kupić bez problemu . czyli bardziej chodzi tu oto że nie kazda da nam bardzo dobry efekt najlepeij by bylo chyba zastosowac takie oświetlenie Świetlówki o pełnym zakresie widma słonecznego „Full spectrum" :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: światło z kompaktu

Post autor: maol » 2008-04-18, 15:55

Temperatura barwowa i widmo to dwie różne sprawy. Temeratura barwowa mówi nam o tym, jaki niejako "kolor" ma uzyskane światło. I tu rzeczywiście nie ma problemu. Widmo opisuje udział poszczególnych składowych - i tu jest problem. Bo potrzebne nam są w akwarystyce akurat te jego części, które dla zwykłego oświetlenia nie mają prawie żadnego znaczenia. I szczególnie w rozwiazaniach "energooszczędnych" nie sa promieniowane - bo po co, skoro i tak ich prawie nie widzimy?

Ra to współczynnik oddawania barwy, czym bliższe 100, tym barwy po oświetleniu źródłem są bliższe widzianych przy świetle słonecznym. Ra=80 to zupełnie przeciętny wynik...

Świetlówka "full spectrum" też nie jest dobrym rozwiazaniem - bo są części widma, na których w akwarystyce zależy tylko glonom. I dlatego najlepsze i zawsze najbardziej polecane są świetlówki akwarystyczne - maja dokładnie takie widmo jak potrzeba. A w każdym razie najbardziej do niego zbliżone.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

JARA
Stały bywalec
Posty: 287
Rejestracja: 2008-04-04, 21:53
Pojemność akwarium: 0
Imię: Brak
Lokalizacja: Brak

Re: światło z kompaktu

Post autor: JARA » 2008-04-18, 16:07

Przepraszam, ostatnie posty dotycza zwykłej zarówki czy swietlowki kompaktowej ?

lukasz87

Re: światło z kompaktu

Post autor: lukasz87 » 2008-04-18, 16:11

jeste duzo osub co stosuje zwykle świetlówki i nie nazekają jestem ciekawy ile osub na forum i wogule stosuje świetlówki akawrystyczne ?? pozatym jak juz pisałm zarówki energo to tak samo jak świetlówka tylko iny rodzaj zaplonu i wieksza zywotności .

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: światło z kompaktu

Post autor: marthinez » 2008-04-18, 16:28

lukasz87 pisze:cytuje "Zastosowanie zwykłych żarówek ma następujące zalety: prosta i tania instalacja punktów świetlnych, oraz charakter światła odpowiadający rybom i roślinom. Ten rodzaj oświetlenia ma jednak również wady: w małych zbiornikach trudno jest utrzymać właściwą temperaturę (np. przy zastosowaniu 2 żarówek 15w, w zbiorniku o pojemności 30 dm3 temperatura wody może wzrosnąć o 3-4C w ciągu 2-3 godzin), dość duży koszt eksploatacji."
Możesz podać źródło cytatu, bo.... wiesz to mógł napisać człowiek, który ma takie samo podejście do oświetlenia akwa jak ty.
lukasz87 pisze:Dobieramy tak świetlówki aby ich temperatura barwowa była w przedziale 4000-6500 K"
Dla roślin dobieramy świetlówki o temp. barwowej 10000 K.
lukasz87 pisze:"Wybieramy świetlówki o wspólczynniku Ra=80
A zwykłe żaróki chyba nigdy tyle nie będą miały.
lukasz87 pisze:jeste duzo osub co stosuje zwykle świetlówki i nie nazekają
Jak sam napisałeś "świetlówki", nie żarówki.
lukasz87 pisze:jestem ciekawy ile osub na forum i wogule stosuje świetlówki akawrystyczne ??
Np. ja. :mrgreen:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ