https://centrum-ortodontyczne.pl/

Gupik!!!

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

SzYmOn_8
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 2006-12-01, 22:25
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tarnów
Kontakt:

Gupik!!!

Post autor: SzYmOn_8 » 2006-12-01, 22:55

urodzily mi sie male gupiki jest ich ponad 100.
odłowilem samice i co dalej??

co mam robic??? POMUZCIE
Ostatnio zmieniony 2006-12-26, 17:49 przez SzYmOn_8, łącznie zmieniany 1 raz.

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: Gupik!!!

Post autor: Marian » 2006-12-01, 23:15

Przypatrz się w okolice odbytu czy ma tz. plamkę ciążową (czarna bodajże jak dobrze pamiętam). ;-)
Obrazek

gajes
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 2006-10-11, 00:50
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: torun
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: gajes » 2006-12-06, 01:02

gupiki zwsze sa w ciazy :lol:

Awatar użytkownika
matix
Stały bywalec
Posty: 226
Rejestracja: 2006-12-02, 11:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Mateusz
Nazwisko: Konieczny
Lokalizacja: Chełmno

Re: Gupik!!!

Post autor: matix » 2006-12-08, 14:11

dopiero kupiłem 2 samiczki i 1 samca i już obie są w ciąży :-P

kosssa
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2006-12-08, 17:29
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: chełmno
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: kosssa » 2006-12-08, 20:20

jak ma czarnom plamke to jest w ciazy

tomcio101
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2006-12-09, 11:38
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Wróblowice
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: tomcio101 » 2006-12-09, 21:13

Gupik z tyłu na brzuchu ma czarną kropkę, wtedy należy ją oddzielić o innych rybek. :-D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

SzYmOn_8
Forumowicz
Posty: 58
Rejestracja: 2006-12-01, 22:25
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: tarnów
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: SzYmOn_8 » 2006-12-21, 08:51

tomcio101 mój gupik jest taki sam jak na zdj to znaczy ze jest w ciąży??

Awatar użytkownika
Ucek
Stały bywalec
Posty: 360
Rejestracja: 2006-10-20, 21:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: Ucek » 2006-12-21, 11:17

Tak się składa, że Twój avatar i to zdjęcie przedstawia identycznie to samo. Samica na tym zdjęciu jest napewno kotna. Zależy jeszcze od zachowania, a mianowicie: ma trudności z pływaniem - wydaje się taka ociążała, siedzi w jednym miejscu przy lustrze wody

Chłopaczek
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-01-27, 22:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Pytania

Post autor: Chłopaczek » 2007-03-08, 21:39

Jak rozmnożyć głupiki jaki filtr? jakie oświetlenie?czym je karmić?ile potrzeba aby sie rozmnażały(ile osobników)??

Awatar użytkownika
Marcin N
Forumowicz
Posty: 106
Rejestracja: 2007-01-02, 16:37
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: limanowa
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: Marcin N » 2007-03-09, 15:24

No chyba kazdy wie ze światło powinno byc zwyczajne(świetlówka dopasowana do zbiornika) a o pokarnie to jest pisane na forum wystarczy poszukać :-P
Potrzeba jak zwykle para a czas to 4-6 tyg. lub krócej

Chłopaczek
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2007-01-27, 22:43
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Odp

Post autor: Chłopaczek » 2007-03-10, 14:32

Dzięki za pomoc!!!

[ Dodano: 2007-03-11, 17:44 ]
Nie wiem dlaczego, wszyscy uważają gupika za rybkę łatwą w utrzymaniu i odpowiednią dla początkujących. Niezupełnie tak jest. Prawdą jest, że łatwo otrzymać i odchować przychóweki, no ale co potem. Okazuje się, że młode nie są ani takie ładne jak rodzice, a w przerybionym akwarium, łatwo zapadają na różne choroby co często zniechęca początkujących do dalszej hodowli. Weloniaste płetwy samców odmian hodowlanych, łatwo padają ofiarą współmieszkańców, a okaleczone rybki, też są łatwym łupem dla grzybów i bakterii. W tym sensie gupiki faktycznie są rybką dla początkujących. Każdy zaczynający ich hodowlę w krótkim czasie będzie miał okazję przerobić wszystkie możliwe problemy jakie spotyka się nieraz po latach posiadania akwarium z innymi rybami.

Gupik w naturze występuje w północnej części dorzecza Amazonki i na wyspie Trynidad, ponadto człowiek rozwlekł go po całej strefie tropikalnej w celu zwalczania larw komara. Forma dzika ma wymiary 2,5 cm samiec, 5 cm samica. Towarzyska i żywa ryba nadająca sie do zespołu ryb w akwarium ogólnym. Samiec jest zazwyczaj mniejszy i barwniej ubarwiony od samicy. Ponadto samiec ma typowe dla ryb jajożyworodnych gonopodium po którym można go niezawodnie odróżnić od samicy. Ubarwienie i kształty płetw są różnorodne i zmienne. Wymaga wody o temperaturze od 18-24oC. Formy weloniaste lepiej czują się w temperaturze wyższej nawet dochodzącej do 28oC. Dobrze jest gdy powierzchnia wody pokryta jest roślinami pływającymi, idealna wydaje się tu wgłębka, która tworząc korzuch na powierzchni wody umożliwia ukrycie się świeżo urodzonym młodym. Dzięki temu uzyskuje w miarę zdrowe i silne młode pokolenie, osobniki słabe są zjadane przez pozostałych współmieszkanców akwarium, a najsilniejsze mają szansę ukrywając się we wgłębce, skąd czasami je wyławiam do akwarium podchowowego. Twardość wody nie ma znaczenia istotnym jest natomiast by jej zmiana nie następowała gwałtownie. W niektórych rejonach Polski trzyma się gupiki w wodzie miękkiej co po nagłym przeniesieniu ich do wody twardej w połączeniu z dużym stresem spowodowanym zagęszczeniem ryb, transportem, powoduje niepotrzebne i z pozoru niewytłumaczalne straty.Dzikie gupiki, samiec jest kolorowy.

Gupika daje się utrzymać przy życiu nawet w małym zbiorniku 30-40 l, ale dużo lepiej czuje się w przestrzennych zbiornikach, dobrze zarośniętych roślinami z miejscem do wypływania się. W mojej setce ryby osiągają wielkość egzemplarzy dorosłych już po 3-4 miesiącach, a samce mają w pełni wykształcone płetwy już po 4 miesiącach, ale takie osiągi uzyskuję tylko przy karmieniu pokarmem żywym. W okresie zimowym, kiedy nie mam dostępu do żywego rybki rosną wolniej.

Młode otrzymują rozdrobniony pokarm suchy i drobny pokarm żywy (oczlik, rozwielitka). Młode rodzące się po czterotygodniowej ciąży są stosunkowo duże, więc nie trzeba łowić dla nich specjalnie drobnego pokarmu żywego.

Dorosłe jedzą wszystkie rodzaje pokarmu, jednak należy pamiętać o podawaniu dodatku pokarmu roślinnego w postaci sałaty i glonów gdyż ryby mogą objadać czubki delikatnych roślin.

[ Dodano: 2007-03-11, 17:45 ]
Ja na szczęście mam już jedno akwarium :!: :)

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: RAMZES » 2007-03-15, 00:27

Nic specjalnego utrzymuj stałą temperaturę stosuj odpowiedni pokarm i czekaj aż urosną, jeśli chcesz dochować się dużych samic to odławiaj młodziutkie samczyki jak tylko będziesz mógł je poznać ( zanim pogonią samiczki) takie samiczki rosną szybciej a większe samice dają większe i więcej potomstwa (samica swój dorosły wymiar osiąga po ok. roku).

Adrian
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-03-18, 21:37
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Gupik!!!

Post autor: Adrian » 2007-03-18, 22:25

Wiecie ja już trochę zajmuję się hodowlą tego gatunku ryby i osiągam w niej duże sukcesy. Jeżeli ryba jest w ciąży to przenoszę ją do słoika wyparzonego o wodzie o 5stopni C wiyższej niż ta w akwa ogólnym. Zostawiam ją na noc a na rano w słoiku mam już gromadę małuch rybek. Wtedy samice wpuszczam spowrotem do akwa ogólnego, a narybek do akwarium o temp. 30 stopni C. Wtedy wiem że doczekam się potomstwa większości samców. Ważne jest aby nie rozmnażać ze sobą ryb spokrewnionych. Ja rozmnażam ryby po przez wpuszczenie ładnej kolorowej samicy do gromady samców. Po kilku dniach ją odławiam bo w przeciwnym razie padla by z wycieńczenia i czekam aż zacznie puchnąć. Z narybku który uzyskuje zachowuje zdrowe ładne i różnobarwne samce oraz ze dwie samice o wyjątkowych walorach kolorystycznych. Reszta trafia do oczka wodnego na dworze gdzie zostaje zjedzona przez moje żółwie. Mam więc gotowy pokarm mięsny i żywy dla żółwi.
Adrian

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Gupik!!!

Post autor: pavelek » 2007-03-19, 16:23

fajny sposób karmy dla żłówi serio

Sywi
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2007-03-07, 20:01
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gupik!!!

Post autor: Sywi » 2007-03-20, 20:19

Co zrobić z narybkiem jeśli się nie ma warunków :( ? Mi się dzisiaj samica okociła, nawet nie wiem ile ich jest, a wszystkie mam w akwarium ogólnym. Jest ich dużo, a napewno za dużo jak na moje akwarium...

Zablokowany