Mchy i wątrobowce

Moderator: ModTeam

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Mchy i wątrobowce

Post autor: Danio12345 » 2008-05-31, 23:50

Mchy i wątrobowce


W tym artykule, chciałbym Wam przedstawić kilka gatunków mchów i wątrobowców, oraz opisać je i przedstawić ich wymagania.
Mchy i wątrobowce nie są roślinami, które mają szczególne wymagania. Wystarczy im nawet małe światło. Jednak im więcej go dostarczymy roślinom tym lepiej. Niektóre mchy (np, flat) przy małej ilości światła pną się do góry, a przy mocnym oświetleniu formują piękne krzaczki. CO2 i nawożenie nie jest wymagane, ale zdecydowanie przyśpiesza wzrost mchów, oraz poprawia ich kondycję. Mchy i wątrobowce są bardzo wrażliwe na pokrywanie się glonami (szczególnie glony nitkowe i pędzelki). Powodem tego, jest najczęściej przenawożenie. Do walki z glonami, szczególnie polecane są krewetki Cardinia Japonica. Kosiarki nie nadają się do akwariów z mchami, ponieważ skutecznie je wyjadają. U mnie (dorosłe osobniki) ślicznie koszą gałązki
Taxiphyllum alternans (Taiwan moss) :looka: Młode kosiarki, u mnie bardziej interesowały się konsumpcją nitek i krasnorostów.
Mech przytwierdza się do dekoracji za pomocą chwytników, które dokładniej opisałem tu: http://e-akwarystyka.pl/topics65/5390.htm.


Zdjęcia i opisy:

Willow moss - Fontinalis antypertica
Ma grube w porównaniu z innymi gatunkami mchów gałązki. Rośnie szybko. W dobrych warunkach (odpowiednie oświetlenie, co2, dobre nawożenie) ma dużo rozgałęzień.
Obrazek


Stringy moss - Leptodictyum riparium
Stringy moss jest nazywany mchem strunowym. Rośnie pionowo do góry. Nie ma specjalnych wymagań. Wystarcza mu nawet mała ilość światła. Ma cieniutkie i delikatne gałązki. Tworzy gęste kępy, jest polecany na drugi lub trzeci plan, gdyż osiąga całkiem spore rozmiary.

Flat moss
Ten mech dopiero zaczynam obserwować. Przy dobrym oświetleniu tworzy bardzo ładne kępki, przy małej ilości światła pnie się do góry. Ma dużo rozgałęzień.
Obrazek

Taiwan moss - Taxiphyllum alternans
Jeden z najpopularniejszych mchów. Rośnie bardzo szybko. W dobrych warunkach nabiera kształtów podobnych do choinki. łatwo pokrywa się glonami, szczególnie nitkami.
Obrazek

Fissidens fontanus (zwany Phoenix moss)
śliczny mech, tworzy bardzo puszysty dywan. Ma delikatne listki, gałązki są najczęściej krótkie. Z moich obserwacji wynika, że rośnie szybko, gdy podamy do akwarium co2. Mech ten nie sprawia większych problemów w hodowli.

Peacock moss - Taxiphyllum sp.
Zwany pawim mchem. Ma piękne ''listki'', rośnie szybko, gałązki przy dobrym oświetleniu rosną jak choinka.
Obrazek

Java moss - Taxiphyllum barbieri
Mech mało wymagający. Bardzo łatwo pokrywa się glonami. Najczęściej gałązki są długie, słabo rozgałęzione, w dobrych warunkach ładnie się rozgałęzia.
Obrazek

Christmas moss - Vesicularia montagnei
Gałązki, podobnie jak u peacocka i taiwana, przypominają układ choinki. Rośnie dość wolno. Jest polecany na tylną ścianę akwarium.

Flame moss - Taxiphyllum sp
Mech, którego gałązki przypominają płomienie. Rośnie pionowo w górę. Mech ten nie sprawia problemów w hodowli.
Obrazek

Weeping moss - Vesicularia ferrieri
Zwany mchem płaczącym. Charakteryzujący się gałązkami ''spływającymi'' z korzenia. Przypomina to wodospad, nie rośnie zbyt szybko.

Erect moss - Vesicularia reticulata
Jego gałązki rosną do góry. W porównaniu do innych mchów rośnie wolno. Rzadko używany w aranżacjach poziomych.

oraz wątrobowce

Monosolenium tenerum (błędnie nazywany pelią)
Obrazek

Ricca fluitans - wgłębka
Obrazek

Riccardia chamedryfolia - mini pelia
Obrazek

Riccia sp. ''Dwaft'' - jeszcze nie mam ale planuję zakup. Jak kupię ten gatunek, to uzupełnię opis.




Zdjęcia i resztę opisów wstawię jutro.
Ostatnio zmieniony 2008-06-01, 19:25 przez Danio12345, łącznie zmieniany 7 razy.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: Nicole » 2008-06-01, 00:36

Bardzo podoba mi się Twój artykuł :)
Na konkurs go! :D

Awatar użytkownika
cmepro
Stały bywalec
Posty: 330
Rejestracja: 2008-04-19, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: cmepro » 2008-06-01, 01:51

bardzo bym prosił o ładne i wyraźne fotki bo mam problem z rozszyfrowanie dwóch gat. mchów a takie fotki mogłyby mi pomóc ;)

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: Piwosz » 2008-06-01, 09:12

Danio12345 pisze:Pelia sp. ''Dwaft''
Michał....co to za nowy gatunek? Owszem o Ricca sp. ''Dwaft' słyszałem (nawet ą mam) ale o Peli jeszcze nie....moze przybliżysz ten gatunek...

Ogólnie artykuł słabo rozbudowany....ale przydatny...

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: Danio12345 » 2008-06-01, 11:07

Piwosz pisze:Danio12345 napisał/a:
Pelia sp. ''Dwaft''

Michał....co to za nowy gatunek?
pisałem to o 22:00, bo brat zajął kompa. Dzięki za czujność. Zaraz poprawię. Fotki dam dzisiaj, ponieważ nie miałem aparatu.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: gizun » 2008-06-01, 11:46

Danio12345 pisze:Fissidens fontanus (zwany Phoenix moss)
śliczny mech, tworzy bardzo puszysty dywan. Ma delikatne listki, gałązki są najczęściej krótkie.
Czy szybko rośnie i czy jest wymagający?Możę rozbuduj te opisy bo chętnie się czegoś dowiem.

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: Piwosz » 2008-06-01, 11:57

gizun pisze:Czy szybko rośnie i czy jest wymagający?
Po zaaklimatyzowaniu sie w baniaku rośnie dosyć szybko o ile ma dosyć dobre oświetlenie...ten mech jest bardziej wymagający niż np. taiwan czy java...proponuje 0,5W\L i nie będzie z nim problemów... ogólnie zadem mech nie ma niewiadomych jakich wymagań...ale żeby osiągnąć określony efekt trzeba o nie dbać...:)

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: gizun » 2008-06-01, 11:58

Dzięki Piwosz, chyba sobie go kupię.

Awatar użytkownika
cmepro
Stały bywalec
Posty: 330
Rejestracja: 2008-04-19, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: cmepro » 2008-06-01, 18:30

No i mam po problemie z identyfikacją jednego gat. mchu ;) (prawdopodobnie)
Danio12345 rozumiem że zamieszczasz zdjęcia mchów ze swojego zbiornika (fajna sprawa) ale można na początek tak dla raczkujących w temacie wstaw po prostu fotki z netu a z czasem możesz je uzupełniać własnymi, będzie takie porównanie jak to wygląda w zbiorniku a jak pojedyńcza gałązka ;)

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: Danio12345 » 2008-06-01, 18:44

zdjęcia dodam jeszcze dziś (za wyjątkiem erect mossa).

crempo, jaki to gatunek??
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
cmepro
Stały bywalec
Posty: 330
Rejestracja: 2008-04-19, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Mchy i wątrobowce

Post autor: cmepro » 2008-06-01, 20:06

Tak teraz szperam po necie i mam coraz więcej wątpliwości czy to na pewno to:P myślałem na początku że to Willow moss a teraz już nie jestem tego taki pewien, jak masz u siebie w baniaku to podrzuć fotkę do porównania, tylko może nie jednej gałązki tylko ogólny wygląd.

[ Dodano: 2008-06-03, 02:13 ]
To co robi Danio12345 to pożyteczna rzecz ;) Co prawda może nie każdy na podstawie pojedyńczych gałązek jest w stanie rozpoznać mech a ma problem ze zidentyfikowanie jakiegoś mchu ze swojego akwaria. W takim przypadku polecam 2 stronki www.aquamoss.net i www.akwarium-rosliny.pl

Moja aktualna obsada:
- Willow Moss
- Flame Moss
- Peacock Moss
- Weeping Moss
- Erect Moss
- Fissidens fontanus

Wszystkie do wglądu na stronkach.

ODPOWIEDZ