Gnijące rosliny

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-04, 21:03

Albo mi się wydaje albo zdenerwowałeś się :P A ja tylko zbieram informację itd. uczę się... i na razie na logikę bardziej bym się skłaniał ku twoim podpowiedziom. Tym bardziej, że poczytałem o CO2 już dużo wcześniej i dosyć sporo, ale że nawozów nie chciałem używać dlatego o nich nie czytałem, teraz już to robię. Już kupuję classic'a ;) Zobaczymy, by do kuriera wytrzymały rośliny.
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gnijące rosliny

Post autor: marthinez » 2008-06-04, 21:14

zejnowski pisze:Albo mi się wydaje albo zdenerwowałeś się
Nieeeee :D
No może tyci ;)
zejnowski pisze:A ja tylko zbieram informację itd.
zejnowski pisze:poczytałem o CO2 już dużo wcześniej i dosyć sporo, ale że nawozów nie chciałem używać dlatego o nich nie czytałem, teraz już to robię.
Ja tak właśnie się uczyłem sam. Aż trudno w to uwierzyć, ale nigdy jeszcze nie zadałem pytania na żadnym forum. Nie tylko w sprawie nawożenia. :szok:
zejnowski pisze:Już kupuję classic'a ;) Zobaczymy, by do kuriera wytrzymały rośliny.
Wytrzymają. :]

Z czasem sam dojdziesz do perfekcji z roślinami.
Co2 i nawożenie nie jest taka prostą sprawą. Każde akwarium jest indywidualne i każde inaczej reaguje na zmiany, nawozy, światło, obsade itp. rzeczy.
Cierpliwości, a na pewno będzie dobrze.

Mała uwaga. Jak dostaniesz te nawozy to zacznij je stosować w połowie zalecanej dawki przez producenta.
Jak po kilku dniach zauważysz, ze nie przynosi zamierzonych efektów lub efekty są niezadowalające wtedy zwiększasz dawkę i tak do dobrania odpowiedniej.
Nawozy można łatwo przedawkować, stąd ta uwaga.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-04, 21:17

A czy mógłbyś podać jakieś dobre adresy na temat nawozów? Tzn. skąd ty się dowiedziałeś co jak i dlaczego?
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gnijące rosliny

Post autor: marthinez » 2008-06-04, 21:29

Konkrtetnych stron nie potrafię Ci wskazać, bo korzystałem z wielu najczęściej for dyskusyjnych. Druga sprawa to, że nie można łamać regulaminu, ale jest jedno takie forum, gdzie można się dowiedzieć bardzo dużo dobrych rzeczy. Dotyczy ono typowych akwarii roślinnych. Myślę, że wiesz o którym mowa. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-04, 22:10

Poszukam ;) Dzięki
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: szalinski_2005 » 2008-06-05, 08:16

zejnowski, kupujesz PG classic więc przygotuj się na zakup całej linii PG z światłem 0,9 W i co2 sam classic nie podoła zapotrzebowaniom roślin
ja mam coś ponad 1W na litr i wiem jakie ilości nawozu rośliny potrafią skonsumować :P
nawóz makro robię wg. przepisu slantera zmniejszyłem tylko Mg o 5g składniki kupuję na allegro
miłego dnia :)

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-05, 15:33

Mam 0.9W na litr ;)
CO2 będzie w przyszłym tygodniu.
Spokojnie wszystko przemyślałem, tylko chciałem się obejść bez nawozów i innej chemii tzn. ograniczyć ją, niestety się nie da. Ja już wszystko wiem, póki co ;)
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: Raperzu » 2008-06-05, 17:13

Mozesz miec problemy z glonami:)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Gnijące rosliny

Post autor: marthinez » 2008-06-05, 19:34

szalinski_2005 pisze:zejnowski, kupujesz PG classic więc przygotuj się na zakup całej linii PG z światłem 0,9 W i co2 sam classic nie podoła zapotrzebowaniom roślin
Przepraszam, ze się wtrące, ale skąd te przypuszczenia.
0.9W/litr, co2 i cała linia Pg?
Sam nie stosuję tej serii, ale widziałem kilka akwarii na samym Classicu ze światłem 0,5W/L i wyglądały świetnie.
Wielu akwarystów stosujących go Ci to powie.

Naprawdę, nie mówię tego, żeby podważać twoją wiarygodność, czy co, ale myślę, ba wiem to, ze nie musi tak być jak mówisz.
Co takiego jest w Classicu, ze piszesz o takim świetle, co2 itp. A jednocześnie podajesz info, że nie da rady.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-05, 20:04

A co jeżeli na innym forum ;) podpowiadają mi, że najważniejsze jest ustalenie stałego CO2? :> Dopiero potem powinienem kombinować z nawozami innymi.
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: Raperzu » 2008-06-05, 20:07

zejnowski pisze:A co jeżeli na innym forum ;) podpowiadają mi, że najważniejsze jest ustalenie stałego CO2? :> Dopiero potem powinienem kombinować z nawozami innymi.
Zeby ustalic odpowiednie co2 jest potrzebne KH i Ph a oblicza sie...

http://www.holenderskie.pl/?m=7/a/kalkulator_co2

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-05, 20:09

Chyba mnie nie zrozumiałeś :/ Chodzi mi o to czy najpierw powinienem podać Classica czy CO2?
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

Raperzu
Akwarysta
Posty: 568
Rejestracja: 2007-12-28, 18:41
Pojemność akwarium: 375
Imię: Pawel
Lokalizacja: Dębica
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: Raperzu » 2008-06-05, 20:47

zejnowski pisze:Chyba mnie nie zrozumiałeś :/ Chodzi mi o to czy najpierw powinienem podać Classica czy CO2?
Powinno podawac sie co2 i nawoz.Co2 jest to wegiel z ktorego zbudowane sa tkanki roslin, szybszy jest wzrost rosliny a co za tym idzie roslina traci "pozywienie" jakim sa nawozy i wystepuja niedobory

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: szalinski_2005 » 2008-06-06, 07:51

marthinez pisze:Przepraszam, ze się wtrące, ale skąd te przypuszczenia.
classic jest to nawóz tak jakby uniwersalny czyli jest w nim wszystko jeżeli mamy jak w tym wypadku do czynienia z oświetleniem 0,9 w i co2 wzrost roślin jest szybki a my musimy im dać jeść i w momencie jak nam braknie mikro lub makro wtedy możemy je uzupełnić osobno dlatego cała linia może źle się wyraziłem że nie podoła classic może lepsze będzie określenie jest nieodpowiedni jeżeli tylko jego będziemy używać
tak więc najlepiej używać classic jako nawóz bazowy a niedobory uzupełniać resztą nawozów z linii PG
dlatego tak piszę że zejnowski, idzie chyba w kierunku akw. roślinnego a tu znowu zaczynią się schody jeżeli będzie chciał hodować aromatike to będzie potrzeba więcej mikro aby się wybarwiła podobna sytuacja z didiplisem ale jeżeli będzie chciał posadzić heterantere to tu znowu będzie potrzeba dodać potasu
biorąc upodobania roślin dzięki całej linii będzie można sensownie nawozić
czym bardziej podzielone składniki tym większa kontrola i możliwość zmian
dlatego też produkują takie nawozy
zapomniałem jeszcze dodać mogę się mylić ale większość nawozów classic (uniwersalnych) nie posiada w składzie azotu i fosforu
miłego dnia :)

zejnowski
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: 2007-07-06, 21:40
Pojemność akwarium: 120
Imię: Dominik
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gnijące rosliny

Post autor: zejnowski » 2008-06-06, 16:02

Mam w takim razie już pytanie co do nawozu. Na etykiecie napisane dawkowanie 1ml na 5l (biorąc pod uwagę wcześniejsze pomoce to 0,5ml na 5l) wody podmienianej czyli co tydzień mam lać preparat wraz z podmienianą wodą? Nie częściej, nie rzadziej?
"Nauka i religia nie pozostają w sprzeczności, nauka jest po prostu za młoda aby to zrozumieć"

ODPOWIEDZ