ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

ivana
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-07-18, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dorota
Lokalizacja: warszawa

ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: ivana » 2008-07-22, 18:13

mam dwa ślimaki ampularie i od jakiegoś tygodnia na pokrywie 4 kokony:)))czytałam że wylęganie trwa jakieś 2-4 tygodnie...ale ze na początku małe moga się potopić...a nie za bardzo orientuję się jakie warunki trzebe stworzyć młodym...czy trzeba je przenieść z tego akwarium w którym są ryby? z góry dziekuję za pomoc...

Aleksandrossa
Stały bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 2007-04-13, 23:48
Pojemność akwarium: 54
Imię: Ola
Lokalizacja: siedlce
Kontakt:

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: Aleksandrossa » 2008-07-22, 18:22

W akwariach jaja zwykle składane są na pokrywie (między pokrywą a wodą musi być jakieś 5 cm, bo kokon ampularie składają nad wodą, nie w wodzie). W miękkiej wodzie muszla ampularii ulega korozji - należy wówczas kupić w sklepie zoologicznym kostki wapna dla żółwi i przykleić je silikonem akwarystycznym do pokrywy (nie mogą wpaść do wody, bo to by była katastrofa dla większości ryb).

Źródło:bezkregowce.w.interia.pl
30l
2 bojowniczki
krewetka
Pomogłam??=Punkt

ivana
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-07-18, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dorota
Lokalizacja: warszawa

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: ivana » 2008-07-22, 18:43

dzięki Olu...kokony już są i miejsca odpowiednio...tylko CO????po wykluciu małych??ajkie warunki im zapewnić...oddzielić od akwarium i ryb...no i oczywiście,,rodziców"? i skoro piszą że maluchy mogą się potopić to GDZIE je trzymać?????

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: Tamcia » 2008-07-22, 20:52

Tak się składa,że u mnie ostatnio Ampularie się rozmnożyły.Nie zauważyłam kokonów.Moim zdaniem powinnaś je zostawiś tak jak są(o ile chcesz mieć tyle młodych oczywiście!!)Warunków szczególnych nie potrzebują-moim zdaniem wystarczy wilgoć jaka panuje między pokrywą a taflą wody(to do czasu wylęgu)a później funkcjonują tak jak i dorosłe osobniki.Nic szczególnego nie trzeba robić.Rodzice napewno młodych nie zjedzą,a co do ryb to zależy jakie masz...Nie wiem skąd twierdzenie,że maluchy mogą się potopić :zdziwko: Owszem Ampularie oddychają powietrzem atmosferycznym,ale z reguły docierają na czas do powierzchni wody.Ja mam akwarium 100litrowe,mnóstwo młodych-żyją bez żadnej mojej ingerencji.Jeśli nie masz wysokiego akwa,to wydaje mi się,że nie będziesz miała żadnych problemów z odchowem małych ślimaczków :D

ivana
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-07-18, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dorota
Lokalizacja: warszawa

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: ivana » 2008-07-22, 21:04

ok...zostawie je samym sobie i tak narazie nie ingeruję...mam 5 kokonów...miejsca jest ponad 5 cm od tafli wody....a o tym że małe jeśliby wpadły do wody odrazu po wyjściu z kokona mogłyby sie potopić przeczytałam na onecie w wiadomościach o ampulariach....dziękuję Ci bardzo i innym za rady....pozdrawiam

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: bercia289 » 2008-07-23, 17:27

hmm a co zrobisz z tyloma slimakami?

ivana
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-07-18, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dorota
Lokalizacja: warszawa

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: ivana » 2008-07-23, 22:06

Bernardetto na szczęście nie mam kuli...a co do ślimaczków poczekam na wylęg tylko jednego kokonu...resztę poprostu usunę(były składane systematycznie).. co do maleństw mam już umówioną Panią w sklepie...sobie zostawię 2 sztuki bo moje do młodych już nie należą..a to że akurat jestem początkującą akwarystką nie znaczy że nie zależy mi na moich podopiecznych..gdyby tak było nie potrzebowałabym pomocy...po to tu m.in weszłam...a jeśli mi się uda odchować małe jeśli reflektujesz masz jak w banku...gratis...mówię Ci...rodzice są super.....pozdrawiam

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: bercia289 » 2008-07-23, 23:01

kule to tylko podpis;) hehe ja mam ich mnostwo;) wiec wiesz wiem ze sa po prostu cudne;)

ivana
Zainteresowany
Posty: 42
Rejestracja: 2008-07-18, 15:33
Pojemność akwarium: 0
Imię: Dorota
Lokalizacja: warszawa

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: ivana » 2008-07-23, 23:12

mnóstwo?????rozumiem...z mojej hodowli nie wchodzą w grę:))))) jakby co...i mi się uda mieć potomstwo to się polecam...a tak poważnie to są równie ciekawe jak najpiękniejsze z rybek...pozdrówki dla Ciebie i Twoich podopiecznych...i miłej nocki....

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: ślimaki ampularie i ich rozmnażanie

Post autor: bercia289 » 2008-07-24, 09:34

mam trzy dorosle, 2 kokony usunelam ale nie zauwazylam 3 i mam ich troszeczke;);)

ODPOWIEDZ