Rośliny do żyworódek

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-04, 20:07

Poszukuję jakiejś roślinności, która wytrzymałaby ataki mieczyków, gupików, molinezji, platek i glonojada. Muszą byc to też rośliny, które można nabyc w przeciętnym zoologicznym. Informuję przy tym, iż na roślinach wodnych się zupełnie nie znam, bo dotychczas miałam tylko sztuczne. Prosiłabym więc też o podstawowe informacje na temat pielęgnacji i podłoża dla tych roślin (planuję naturalny żwirek wymieszac z kolorowymi kamyczkami). Proszę o szybką odpowiedż.
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: RAMZES » 2008-08-04, 20:45

Proponuje anubiasy, nurzanca (potocznie zwany trawką), mikrozorium, mchy na powierzchnie dobra jest wgłębka wodna.
Ryby natomiast powinny dostawać pokarm z udziałem składników roślinnych oraz parzone: płatki owsiane, sałatę i szpinak wtedy nie będą podgryzały roślin

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-04, 22:08

Czy jak powiem te nazwy facetowi w zoologicznym, to mi to da?
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kbtor » 2008-08-04, 22:11

Tak, są to potoczne nazwy tych roślin. I przed kupnem popatrz w jakiś atlas żeby Cię nie oszukali ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-05, 10:06

Dobra! A macie jakąś znajomą stronkę - atlas roślin wodnych? Tylko szybko, bo dzisiaj wybieram się do zoolka. I jeszcze jedno mam pytanko: czy te roślinki będą rosły w żwirku?
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: Piwosz » 2008-08-05, 10:26

kasia_kaszalot, www.roslinyakwariowe.pl/baza - tu masz mały atlasik :)
kasia_kaszalot pisze:czy te roślinki będą rosły w żwirku?
Nurzaniec tak :) Resztę raczej przywiązuje sie do korzeni :) . Do roślin wymienionych przez RAMZESA, dodam zwartki i żabienice.

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-05, 10:59

Ale jak się przywiązuje do korzenia? Instrukcję obsługi dla blondynki please!

Atlasik niezły, ale znalazłam tam tylko anubiasy i mikrozorium. Macie jakieś inne stronki?
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: Piwosz » 2008-08-05, 12:21

Atlasik niezły, ale znalazłam tam tylko anubiasy i mikrozorium. Macie jakieś inne stronki?
Wszystkie inne rośliny też tam są tylko pod łacińskimi nazwami :)

Nurzaniec- Vallisneria
Zwartki - Cryptocoryne
Żabienica - Echinodorus
wgłębka - Riccia fluitans

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-05, 12:30

Dzięki! Tylko powiedzcie, o co chodzi z tym przywiązywaniem do korzeni.
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: Piwosz » 2008-08-05, 12:45

kasia_kaszalot pisze:Tylko powiedzcie, o co chodzi z tym przywiązywaniem do korzeni.
Bierzesz żyłkę lub nitkę i przywiązujesz roślinę do korzenia lub innej dekoracji :) Oczywiście chwytamy dolne części roślin (korzenie) a nie liście ;)

Elgrond
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2008-07-28, 17:31
Pojemność akwarium: 112
Imię: Adriano
Lokalizacja: Swarzędz

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: Elgrond » 2008-08-05, 13:31

ze względu ze mam "małe" stadko :rotfl: :rotfl: gupików :D proponuje rośliny pierzaste np kabombe; rogatka .

Jak chcesz przywiązać anubiasa albo mikrozorium to jednak proponuje cienką zyłke. Te rośliny należy przywiązać za kłaczę z którego wyrastają lisice i korzenie. Należy to robić bardzo delikatnie aby nie przeciąć klaczą żyłka. Proponuje zostawić niewielki luz.

Ja najpierw zakładam mała pętelkę na kłącze potem przykładam do kawałka korzenie i delikatnie obwiązuje uważając na liście i korzenie. Na końcu mocny staranny supeł i tyle. Po pewnym czasie roślina sama przyczep się korzenia. :]
a nie lepiej wrzucić do rozpuszczalnika i później szczoteczką?

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-05, 13:38

A nie macie jakiś innych roślinek mpgących rosnąc w żwirku, bo nie planuję korzenia i innych duzych dekoracji. :|
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: Piwosz » 2008-08-05, 13:45

kasia_kaszalot, microsorium oraz anubiasa można posadzić w podłożu takze będzie rosnąć ednak najlepiej prezentują sie na korzeniach ;)

Awatar użytkownika
kasia_kaszalot
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 2008-04-06, 19:13
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Rośliny do żyworódek

Post autor: kasia_kaszalot » 2008-08-05, 14:29

Nie potrzebuję, żeby się pięknie prezentowały, ale żeby dawały rybom schronienie. Dochodzę do wniosku, że posadzę microsorium, anubiasa i nurzańca (o ile będą w sklepie :/ ) i posadzę w żwirku i korzenia sobie daruję. Jak ktoś zna jeszcze inne roślinki mogące wytrzymac z wcześniej wymienionymi rybami i rosnąc w żwirku to proszę pisac.

[ Dodano: 2008-08-07, 11:43 ]
Kupiłam więc kabombę, "trawkę", bacopa australis (może byc za delikatna :/ ) i dwie roślinki, których nazw nie znam i musiałam zaufac facetowi w zoolku, że będą rosły w żwirku. Niestety poza trawką i kabombą nie było roślinek, które mi proponowaliście. Dzięki za pomoc!
Nie trzymajcie welonów z ciepłolubnymi rybami!!! One są zimnolubne i wolą towarzystwo innych zimnolubnych (np. kardynałków , karasi).

ODPOWIEDZ