jeden problem i dwa pytania

Moderator: ModTeam

Adamas1
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: 2008-06-23, 14:46
Pojemność akwarium: 85
Imię: Adam
Lokalizacja: z wioski

jeden problem i dwa pytania

Post autor: Adamas1 » 2008-08-15, 09:36

PRoBLEM:
kupiłem wczoraj rybki w miejscowości oddalonej o 20 km odemnie, brałem z tamtąd rybki ponieważu mnie są strasznie drogie, kupiłem : 6 kirysków, 6 danio, 1 molinezje, 2 gupiki.
i dzisiaj jeden gupik zdechł, krótko je klimatyzowałem (5min.) inne rybki pływają dobrze.

PYTANIE:
jak rozmnożyć kiryski, krok po kroku, i jak rozpoznać płeć

PYTANIE:
jak rozmnożyć danio , krok po kroku, i jak rozpoznać płeć
pozdrawiam,
Adamas1

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: jeden problem i dwa pytania

Post autor: ankon91 » 2008-08-15, 09:38

www.wikipedia.pl

Wpisujesz nazwę, tam Ci wszystko pisze, nie chce mi się kopiować:)
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

Tofifi

Re: jeden problem i dwa pytania

Post autor: Tofifi » 2008-08-15, 09:50

Rozmnażanie - danio nie sprawia większych trudności wystarczy mieć 2 samce i 1 samicę, choć można „używać” też 1 samca i 1 samicy. W literaturze często spotyka się, że należy używać małych akwarii tarliskowych, lecz ja lepsze wyniki uzyskiwałem przy rozmnażaniu danio w akwarium 30 l. Akwarium tarliskowe należy ustawić na parapecie okna – ważne są poranne promienie słońca, można też ustawić je w miejscu gdzie normalnie stoi tylko, że wtedy trzeba zapalić z samego rana nad akwarium silniejsze oświetlenie. Zbiornik należy zaopatrzyć w ruszt ikrowy lub dużą ilość mchu jawajskiego, który ochroni ikrę przed zjedzeniem. Należy nalać wody do poziomu ok. 10 – 15 cm. Woda powinna być miękka, lecz można rozmnożyć danio w wodzie średnio twardej (ja je rozmnażam w wodzie o twardości 18o n), ważna jest temperatura wody utrzymująca się w granicach 25 – 26o C, pH ok. 7. Tarlaki powinny być już od kilku dni karmione dobrym zwierzęcym pokarmem, być trzymane w starej wodzie o temperaturze 22 – 23o C, można je wcześniej rozdzielić na kilka dni. Parę lub trójkę ryb wpuszczamy wieczorem – tak, aby przyzwyczaiły się do nowego akwarium przez noc. Rano podwyższona temperatura i świeża woda stymulują tarło, które przebiega bardzo gwałtownie. Samiec płynie za samicą i kiedy ją dogoni przyciska się do jej boku, obie rybki przez chwilę płyną razem i samica wyrzuca kilka do kilkunastu przeźroczystych jaj, które samiec od razu zapładnia. Ikra nie jest lepka, więc bez problemu opada pomiędzy oczka rusztu ikrowego. Po skończonym tarle ryby wyławiamy a akwarium należy zaciemnić szarym papierem. Po 3-4 dniach larwy opuszczają osłonki jajowe, a po dalszych 2 – 3 dniach rybki zaczynają pływać i wtedy należy zacząć je karmić pokarmem pyłowym, firmowymi pokarmami dla narybku lub normalnym pokarmem płatkowanym z dodatkiem np. suszonej rozwielitki przetartym przez sitko do herbaty. Młode rosną szybko, lecz nierównomiernie i po pewnym czasie należy posortować je wg wielkości. Przy wychowie danio bardzo ważna jest częsta, częściowa wymiana wody połączona z oczyszczaniem dna zbiornika, ponieważ w wodzie starej, w której nagromadziło się sporo produktów przemiany materii następuje zahamowanie wzrostu. Wychów młodych najlepiej prowadzić w średnich akwariach, w których nie można dopuścić do zbyt dużego ruchu wody, tak aby nie męczyć rybek. Po kilku tygodniach można już zrezygnować z ogrzewania tak, aby temperatura wynosiła około 22 - 23o C. Przy prawidłowej hodowli po 1,5 – 2 miesiącach rybki mają ok. 1.5 cm i są już wybarwione, a po 6 – 7 miesiącach są już płodne, jednak z rozmnażaniem ryb należy jeszcze poczekać aż osiągną pełny rozwój fizyczny.
Jeszcze pare słów o danio lamparcim Brachydanio frankei. Otóż nie jest to osobny gatunek, jest to najprawdopodobniej sztucznie otrzymana odmiana danio pręgowanego. Danio lamparci może się swobodnie krzyżować z danio pręgowanym dając płodne potomstwo. Takie krzyżowanie może doprowadzić do pojawiania się coraz to nowych odmian zarówno danio pręgowanego jak i lamparciego. Kilka lat temu widziałem w sklepie zoologicznym danio, u których górne paski były ciągłe, a dolne były poprzerywane tworząc cętki. Ostatnio natomiast zakupiłem danio pręgowane złote. Takiego złotego samca skrzyżowałem z samicą danio lamparciego i otrzymałem wszystkie młode zdrowe i... lamparcie. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że wszystkie informacje podane w tym artykule odnoszą się jednocześnie do danio laparciego.
Tak więc widać, że danio to bardzo ciekawe i łatwe w utrzymaniu rybki i zachęcam do ich hodowli.


masz! znalazłem to w 15s (http://bzyku21.webpark.pl/daniopr.htm)

a co do pytania
Adamas1 pisze:PYTANIE:
jak rozmnożyć kiryski, krok po kroku, i jak rozpoznać płeć
Tarło u większości kirysków przebiega podobnie. Do tarła możemy doprowadzić zarówno w akwarium ogólnym, jak i w specjalnym akwarium tarliskowym.
W tym celu wywołujemy imitację pory suchej poprzez zmniejszanie ilości pokarmu, rzadziej, albo wcale nie wymieniamy wodę, ograniczamy prąd wody z filtra, obniżamy poziom wody. Po ok. 2 tygodniach imitujemy porę deszczową poprzez : silniejszy ruch wody z filtra, intensywniejsze karmienie i prawie codzienną wymianę nawet połowy wody na wodę o temperaturze 2-3 stopnie niższej niż w akwarium, po czym podnosimy temperaturę do 26C.
Na akwarium tarliskowe wybieramy zbiornik minimum 20 l. i długości co najmniej 40cm., poziom wody do 25 cm., słabiej oświetlone, obsadzone np. kryptokoryną, czy mikrozorium oskrzydlonym i roślinami pływającymi takimi jak różdżyca pływająca. Na dno dajemy czysty piasek.
Do tak przygotowanego zbiornika wpuszczamy tarlaki( 2 samce i 1 samicę), które dojrzałość płciową osiągają po 12 miesiącach.
Po gwałtownej pogoni samców za samicą, samica podpływa do wybranego samca z prawej strony pod kątem prostym. Pyszczek samicy znajduje się na wysokości otworu analnego samca, ryby tworzą układ w kształcie litery T. Wkrótce po tym samica składa kilka ziarenek ikry ( 2-4) do „kieszeni” utworzonej ze swoich płetw brzusznych. W tym czasie samiec wydziela nasienie, które samica połyka. Nasienie przez przewód pokarmowy i otwór analny samicy dociera do ziaren ikry w „kieszeni”, gdzie następuje zapłodnienie. Samica przykleja ikrę do szyby, liści, kamieni, korzeni. Następuje to w kilku rzutach. Od 1 samicy można otrzymać od 50-200 jaj. Rodzice nie interesują się ikrą i po tarle należy ich usunąć z akwarium tarliskowego, bo mogliby zjeść ikrę. Woda musi być często wymieniana i usuwane muszą być jajeczka spleśniałe-niezapłodnione.
Narybek wylęga się w temp. 25-27C po 4-6 dniach. Po zużyciu zapasów woreczka żółtkowego, narybek należy karmić : wrotkami, pierwotniakami, oraz niewielkimi porcjami larw solowców, przechodząc stopniowo na karmienie żywym planktonem, roztartymi rurecznikami, doniczkowcami, mięsem i suchym pokarmem.
Gdy do tarła dojdzie w akwarium ogólnym, musimy zebrać ikrę z szyby (najlepiej ostrożnie żyletką), roślin lub korzeni i umieścić ją w osobnym akwarium, aby nie została zjedzona przez rodziców lub inne ryby. Do wody można dodać odkażalnik przeciwko pleśnieniu ikry np. Trypaflavinę.


Znalezienie tego zajęło mi 45s

Razem 60s - czyli mniej niż ci zajęło napisanie posta!
I co łyso?
Gogle nie boli:!:

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: jeden problem i dwa pytania

Post autor: gizun » 2008-08-15, 09:53

Mam tylko jedno pytanie.Czy będziesz miał co zrobić z młodymi?

Adamas1
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: 2008-06-23, 14:46
Pojemność akwarium: 85
Imię: Adam
Lokalizacja: z wioski

Re: jeden problem i dwa pytania

Post autor: Adamas1 » 2008-08-15, 09:56

gizun pisze:Mam tylko jedno pytanie.Czy będziesz miał co zrobić z młodymi?
oczywiście, u mnie sklepy przyjmują i w koło jest dużo akwarystów
pozdrawiam,
Adamas1

ODPOWIEDZ