filtr RO zeptera

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

filtr RO zeptera

Post autor: Danio12345 » 2008-10-15, 15:00

Witam,

mam w domu filtr RO firmy zepter. Czy woda przefiltrowana przez ten filtr nadaje się do akwarium? Co mszę podać, żeby można było to stwierdzić?
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: filtr RO zeptera

Post autor: dzidek1983 » 2008-10-15, 15:04

Filtr RO to filtr RO... może być gorszy albo lepszy ale każdy się nadaje....

daj jakiegoś linka gdzie na necie można o tym modelu poczytać to się wypowiem...

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: filtr RO zeptera

Post autor: Danio12345 » 2008-10-15, 15:06

właśnie o nim nic na necie nie ma :((((((

Zaraz co nieco przepiszę z kartki do tego filtra.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: filtr RO zeptera

Post autor: maol » 2008-10-15, 15:11

A ja mam takie dziwne wrażenie że rozmowa o tego typu filtrze już się kiedyś na forum odbyła. Obawiam się, że Danio jako kolejny użytkownik padł ofiara pułapki pod nazwą "marketing". To co proponuje Zepter, moim zdaniem nie jest w żaden sposób odpowiednikiem akwarystycznych RO, tylko jest to po prostu lepszy filtr. Szczególnie, że woda z RO... nie nadaje się do spożycia i w większych ilościach byłaby na pewno szkodliwa - na skutek wypłukiwania substancji mineralnych z organizmu.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: filtr RO zeptera

Post autor: Danio12345 » 2008-10-15, 15:14

maol, rozmowa była kiedyś na SB.

filtr ten kupiliśmy jakieś 4 lata temu w celu oczyszczenia wody z zanieczyszczeń. To już nie wiem czy to mogę lać czy nie :(

[ Dodano: 2008-10-15, 15:27 ]
jeszcze się teraz pytałem mamy. Wode można pić, bo filtr ma mineralizator. Czyli woda jest dobra do picia. Ale jakby odłączyć mineralizator, to chyba powinna być czyściutka.

Ten fakt coś daje?
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr RO zeptera

Post autor: croc » 2008-10-16, 10:04

Fakt, że kontrolowana mineralizacja wody uprzednio demineralizowanej, to nic innego jak opis technologii produkcji wody jaką kupujemy w butelkach w sklepie do picia.
Wielokrotnie widziałem takie filtry do domowego użytku, gdzie opis mówił o demineralizacji, a następnie kontrolowanej mineralizacji. Technicznie jest to możliwe, ale myślę, że Maol może miec rację, że jest to tylko chwyt marketingowy.
Zrób pomiar wody po wyjściu z membrany, a przed mineralizatorem i zobaczysz co będzie. To chyba najszybsze rozwiązanie. Tak, czy inaczej i membrana i mineralizator maja ściśle określony zywot i do celów akwarystycznych raczej nie używałbym tego mineralizatora "spożywczego" a używał soli specjalistycznych do akwarystyki.

http://www.allegro.pl/item459433889_odw ... owosc.html

Na tym linku widać wyraźnie 3 prefiltry, niebieską RO membranę i na górze mały pojemniczek - mineralizator. Niestety nie pokazany jest wkłąd do tego elementu, więc trudno nawet się domyślać jak to działa.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: filtr RO zeptera

Post autor: maol » 2008-10-16, 10:15

Dodatkowo, o czym Croc wspomniał, b.ważnym elementem układanki jest...czas. Zarówno membrany, jak i "mineralizatory" mają pewną określoną trwałość - i 4 lata to już raczej bardzo długo. Raczej bym już z tego nie korzystał spożywczo (bo można sobie naprawdę zaszkodzić), a co do przydatności w akwarium... jak wyżej - zrób po prostu testy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: filtr RO zeptera

Post autor: Danio12345 » 2008-10-16, 13:03

wkłady i reszta jest regularnie wymieniana.

croc pisze:Zrób pomiar wody po wyjściu z membrany, a przed mineralizatorem i zobaczysz co będzie. To chyba najszybsze rozwiązanie. Tak, czy inaczej i membrana i mineralizator maja ściśle określony zywot i do celów akwarystycznych raczej nie używałbym tego mineralizatora "spożywczego" a używał soli specjalistycznych do akwarystyki.
croc, ja właśnie chcę tą wodę przepuścić tylko przez membranę, a potem solą akwarystyczną uzdatnić.

Jakie testy wykonać? (mam po4, fe, no2, no3 i kh)
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: filtr RO zeptera

Post autor: maol » 2008-10-16, 14:15

Czyli nie masz żadnych testów użytecznych w tym przypadku - potrzebne są różnorakie testy na mikroelementy, drogie i bez sensu do kupienia w tym wypadku. Jednym zdaniem - powstrzymałbym się od wykorzystania akwarystycznego.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: filtr RO zeptera

Post autor: croc » 2008-10-17, 14:39

no ale z czystej ciekawości kH bym zrobił. Fe też nie zaszkodzi. Jeśli oba testy będą 0, to można ryzykować stwierdzenie, że membrana "odłowiła" Fe++, Fe+++, Ca++, Mg++, oraz HCO3-. Zatem można też by było zaryzykoawać przypuszczenie, że i inne kationy i aniony zostały odfiltrowane, choć przyznam, że Maol ma sporo racji. W żadnym wypadku nie używałbym mineralizatora dla celów akwa.
Ostatnio zmieniony 2008-10-17, 15:53 przez croc, łącznie zmieniany 1 raz.

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: filtr RO zeptera

Post autor: Danio12345 » 2008-11-01, 18:27

o mineralizatorze nawet nie myślałem, żeby go do akwa użyć.
Chyba jednak uzbieram trochę kasy i kupię filtr akwarystyczny.


EDIT:
Czy taki filtr RO jest dobry?
http://allegro.pl/item470662506_osmoza_ ... za_eu.html
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

ODPOWIEDZ