Hanza Green - przysypywać żwirem?

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: Mata_Hari » 2008-10-06, 14:37

Witam.

Z racji na zmianę obsady w zbiorniku, tydzień temu zrobiłam totalny restart. Wymieniłam podłoże i większość roślin.
Miałam problem z kupieniem drobnego, całkowicie czarnego żwiru i trudności ze zdobyciem w sklepach w realu podłoża Filtus Floran. W jednym ze sklepów sprzedawca zaproponował mi podłoże do roślin Hanza Green, które jakoby było lepsze od Filtusa. Miałam trochę mieszane uczucia (nie lubię zmian), ale że podłoże mi się spodobało wizualnie, więc kupiłam.
Po włożeniu do akwa uważam, że wygląda świetnie. Jest drobne i ma kolor ciemnej wypalonej cegły. Na początku trochę "fruwało", ale po dobrym nasiąknięciu, leży sobie spokojnie i nie wzbija się w górę.
Chciałabym nie musieć przysypywać go żadnym żwirem, bo bardzo podoba mi się tak, jak jest. Tym bardziej, że w zbiorniku (niedużym, bo zaledwie 52 litrowym) poza rybami będą jeszcze krewetki. A one znacznie lepiej będą się prezentować na takim podłożu, niż na większym żwirze.

Czy mogę zostawić podłoże nie przykryte, czy może z jakiegoś względu warstwa żwiru jest konieczna? Na opakowaniu można przeczytać:
"Hanza Green jest specjalnie przygotowaną mieszanką wypalanych glinek sprzyjającą rozwojowi roślin akwariowych. Dzięki wysoce porowatej powierzchni przyśpiesza rozwój bakterii nitrifikacyjnych w podłożu. Zapobiega powstawaniu stref beztlenowych. Posiada zdolności magazynowania nadmiarów mikro i makroelementów, które w odpowiednim momencie są pobierane przez rośliny.
Hanza Green nie zmienia parametrów wody. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecamy stosowanie podłoża Hanza Green w połączeniu z nawozem.
Sposób użycia:
1. Odpowiednią ilość podłoża należy dokładnie przepłukać np. przy pomocy drobnego sitka
2. Układamy w akwarium warstwę 5-7 cm podłoża."

Tyle jest na ulotce. Czy w takim razie, położenie żwiru na podłożu, przykrycie go nim jest niezbędne, czy mogę zostawić podłoże jako jedyną warstwę (bardzo bym chciała)?
Co myślicie? Co radzicie? Jak byście zrobili?

Będę wdzięczna za pomoc.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: Akwarybka » 2008-10-06, 15:00

Ja bym niczym nie przykrywała . Niech Ci będzie :D

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: ankon91 » 2008-10-06, 15:35

Pewnie, że możesz zostawić :) I krewecie będą się cieszyć :D
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: Mata_Hari » 2008-10-06, 16:58

Dziękuję za odpowiedź. Cieszę się.

Gdyby jednak ktoś miał odmienne zdanie, to chętnie poznam powody, dla których lepiej miałoby być z dwiema warstwami.

W tej chwili wygląda tak:
klik .
Mnie się podoba choć nie każdemu musi ;)

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: daroo » 2008-10-16, 16:06

Piszesz że wczesniej miałaś Floran i na nim drobny żwirek? jak wobec tego radziłas sobie z odmulaniem? mi po pół roku takiego układu zaczęło się niestety powoli mieszać i filtus wychodzi na wierzch :/ miałaś te podłoża oddzielone siatką?

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Hanza Green - przysypywać żwirem?

Post autor: Mata_Hari » 2008-10-16, 16:42

Napisałam, że wcześniej miałam Filtusa Florana, ale pod zdecydowanie grubym żwirem. Miałam welony i żwir był dobierany specjalnie pod nie.
Owszem, troszkę mi się gdzieniegdzie wymieszał, ale generalnie, pomimo odmulania udało mi się zachować podział bez użycia żadnej siatki.

ODPOWIEDZ