https://wino-sklep.pl

rogatek sztywny się wybarwia

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 10:49

Cześć,

w moim akwa rogatek zaczął się wybarwiać na czerwono w miejscach, w których igiełki wyrastają z łodygi. Czy jest to pozytywny objaw, czy oznaka, że czegoś jest za dużo, albo za mało?

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Danio12345 » 2008-11-11, 11:03

może to jest taki sam objaw jak u blyxy. Też powinna być zielona, a czasem robi się czerwona.
U mnie dzieje się tak z blyxą jak ma za dużo światła w stosunku do potasu i fosforu. Więc może coś z tymi wartościami jest nie tak.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
kogucio2008
Zainteresowany
Posty: 37
Rejestracja: 2008-11-05, 15:53
Pojemność akwarium: 25
Imię: Micha³
Nazwisko: Dawidowicz
Lokalizacja: Stąporków - Ul.Gutów
Kontakt:

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: kogucio2008 » 2008-11-11, 11:17

Ja mam tak samo w 200l. A mianowicie na pewno na czubku rośliny pojawia ci się różowo - czerwonkowy kolor. :) To jest bardzo dobrze, ponieważ musisz mieć dobre światło :) . Broń boże nie ucinaj tych kolorowych końcówek ;) , dlatego ze to nie jest nic złego dla rybek, a znakomicie dla roślinek (rogatków). :)
Pozdrawiam!!!
Hoduje gupiki i jestem bardzo z tego zadowolony!!!

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 11:26

Wybarwiające się części rosliny zazwyczaj są oznaką niedoborów macro, tak jak napisał to Danio12345.
Danio12345 pisze:U mnie dzieje się tak z blyxą jak ma za dużo światła w stosunku do potasu i fosforu.
Po części masz rację.
Większa ilość światła to większa zdolność fotosyntetyczna rośliny. Po prostu roślinka szybciej rośnie, szybciej zużywa składniki pokarmowe.
Wsadź pod korzenie blyxy jakieś kulki/pałeczki nawozowe (tylko nie zwykłe gliniano-torfowe), a zrobi się zielona.
Roslina ta większą cześć składników czerpie poprzez korzenie, dlatego posiadacze podłoży nawozowych np. amzonia mają ja zawsze piekną zieloną, nawet bez nawożenia słupa wody.

Drottnar, rogatkiem się nie przejmuj. To roślinka, która zużywa ogromne ilosci macro (dobra przez to na start i na glony). Ilość nawozu odpowiednia dla rogatka może być za duża dla innych roślin. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Danio12345 » 2008-11-11, 11:34

marthinez pisze:Wsadź pod korzenie blyxy jakieś kulki/pałeczki nawozowe (tylko nie zwykłe gliniano-torfowe), a zrobi się zielona.
Roslina ta większą cześć składników czerpie poprzez korzenie, dlatego posiadacze podłoży nawozowych np. amzonia mają ja zawsze piekną zieloną, nawet bez nawożenia słupa wody.
już się uporałem z czerwoną blyxą :)
Wystarczyło zwiększyć potas i fosfor.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 16:08

marthinez pisze:Drottnar, rogatkiem się nie przejmuj. To roślinka, która zużywa ogromne ilosci macro (dobra przez to na start i na glony). Ilość nawozu odpowiednia dla rogatka może być za duża dla innych roślin.
Właśnie ze względu na to, że uratowała mój zbiornik od glonów nie chcę jej zupełnie wywalać. Ale wkurza mnie, bo regularnie albo wypada z podłoża, albo ją prętnik do budowy gniazda wyrywa ;)

A jak już jesteśmy przy nawozach - powoli kończy mi się makro Aqua Artu i mikro Tetry. W związku z tym myślę nad zakupem jakiegoś zestawu mikro + makro jednej firmy. Czy mikro i makro Aquaotanique będzie dobrym wyborem? Jest stosunkowo tanie, więc pasowało by mi ;)

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 16:40

Czy mikro i makro Aquaotanique będzie dobrym wyborem?
Micro jest ok, przynajmniej mi wystarczyło.
Macro jest podobnej klasy co PG, czyli w/g mnie słabe.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 18:10

A jest jakieś dobre gotowe makro w przyzwoitej cenie? Wolałbym uniknąć podawania każdej soli oddzielnie, bo boję się, że brak regularności może zaburzyć równowagę w zbiorniku.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 18:15

Drottnar pisze:A jest jakieś dobre gotowe makro w przyzwoitej cenie?
A nie jesteś zadowolony z dotychczasowych nawozów?
Nieuzasadniona zmiana też nie jest dobrym posunięciem.
Ja stosuję (jeszcze tylko pare dni) NPK Hagena. Jestem raczej zadowolony.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 20:16

Hm, w zasadzie ciężko mi powiedzieć. Rośliny rosną ładne, aczkolwiek rotala nie wybarwia się ładnie. Tylko troszeczkę na samej górze. Nie wiem, czy to kwestia za słabego światła... Nurzaniec ma na niektórych liściach dziury, szczególnie w górnych ich częściach, zaś hygrophila miewa dziury w liściach na całej wysokości. Zaś bacopa, która przecież nie jest wymagająca, nie ma niemal liści na samym dole, a i bardzo wolno rośnie. O ile brak liści można wytłumaczyć niedocieraniem światła do jej dolnych partii, o tyle powolny wzrost chyba tylko niedoborem mikro lub makro... Poza tym, pomyślałem, że wybór zestawu jednej firmy da lepsze zbilansowanie składników.

Z drugiej strony lotos rozwija się pięknie, cryptocoryna też, o didiplis, które pięknie rośnie w górę nie wspominając. Więc sam nie wiem, czy zostać przy tym, co mam, czy zmieniać.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 20:33

Drottnar pisze:brak liści można wytłumaczyć niedocieraniem światła do jej dolnych partii
I to jest na bank to.
Drottnar pisze:Poza tym, pomyślałem, że wybór zestawu jednej firmy da lepsze zbilansowanie składników.
Dobrze pomyślałeś, ale ja na twoim miejscu spróbował bym zwiększyć dawkę obecnego nawozu. Tak nawet o połowę. Po tygodniu powinieneś zobaczyć różnicę. Myślę, że na lepsze. O przedawkowanie się nie martw, bo ewidentnie opisujesz braki w nawozeniu.
Drottnar pisze:rotala nie wybarwia się ładnie.
Wiesz, u mnie rotala najlepiej wybarwia się gdy nie nawoże zbiornika (moje foty z Gimpa :D ). Czerwony kolor, to tak jak napisałem wyzej, często oznaka braku macro.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 20:38

Ale czy nie jest tak, że niektóre rośliny właśnie w idealnych warunkach ładnie się wybarwiają? Myślałem, że tak właśnie jest z rotalą...

Co do zwiększania nawożenia - obydwa zwiększyć, czy tylko makro? Obecnie podaję mikro raz w tygodniu dawkę zalecaną na opakowaniu do podmian (przy czym nie robię podmian - jedynie uzupełniam to, co odparuje) i makro 2 dawki dziennie.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 20:50

Drottnar pisze:Co do zwiększania nawożenia - obydwa zwiększyć, czy tylko makro?
Jas bym zwiększył samo macro. Nie znam micro tetry.
Drottnar pisze:nie robię podmian - jedynie uzupełniam to, co odparuje
Żarty sobie robisz? Nie będę tłumaczył dlaczego robisz źle.
http://e-akwarystyka.pl/topics37/9646.htm Przeczytaj zwłaszcza to co napisał croc
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: Drottnar » 2008-11-11, 22:42

Marcin, ja mam zbiornik zamknięty pokrywą. W ciągu ostatnich trzech tygodni wodę uzupełniłem dwa razy po mniej więcej 3-4l (tak na oko, bo leję z kanistra 10l). Parametry wody mam od początku października niemal niezmienne.
Dane z dn 11.10.08 (w dniu podłączenia butli):
ph 7,2 - 7,6
KH 6
GH 7-14
NO2 0
NO3 <25

Dane z dn. 16.10.08:
ph 6,8 - 7,2
KH 6
GH 7-14
NO2 0
NO3 25

Dane z dn. 8.11.08:
ph 6,8 - 7,2
KH 6
GH > 14
NO2 0
NO3 10 - 25

Testy przeprowadzone za pomocą pasków JBL 5 w 1.

W najbliższy weekend zamierzam zrobić podmianę w związku z odmulaniem.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: rogatek sztywny się wybarwia

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 22:50

Drottnar, woda to nie tylko GH,KH, azotany/azotyny i ph.
Wyparowana woda to czyste H2O.
Wszystkie pozostałe związki (a jest tego trochę) pozostają skumulowane.
Odparowaną wodę uzupełnia się w akwariach typu LT, gdzie odpowiednie bakterie zawarte w ziemi oraz rośliny przerabiaja wszystko co złe, ale i tak promotorka tego typu akwarii (Diana Walstad) zaleca robić podmiany co jakiś czas.

Przypominam. Ty masz raczej HT z co2, mocniejszym światłem, nawozami i większą obsadą.
Może nie od razu, ale kiedyś sie na tym przejedziesz. Jak myślisz, dlaczego wymyślono podmiany wody? Czyżby z nudów? :hyhy:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ