Akwarium 112l - zakładanie

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Herdalis
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2008-02-10, 00:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: Herdalis » 2008-11-11, 16:34

Witam!

Proszę o Wasze opinie na temat sprzętu który chciałbym umieścić w nowopowstającym akwarium. Jeśli wybrałem do tego zły dział to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie. Nie wiedziałem za bardzo gdzie umieścić ten temat ponieważ tyczy on się wszystkiego po trochu.

Plastikowa podstawka pod akwarium - czy to dobry pomysł ? Teraz sprzedają takie w zoologach i czy to może zastąpić styropian lub matę ? A może dodatkowo położyć pod podstawką matę lub rozłożyć ją wewnątrz podstawki ?

Filtr - kaskadowy AQUAEL FZN3 - czy taki filtr nie jest za mocny do 112l ? Czy nie będzie robił pralki w akwarium ? Czy lepiej kupić słabszy FZN2 ? Na kubełek mnie nie stać a wewnętrznych po prostu nie lubie.

Grzałka - 100W , nie wiem tylko jaką firmę wybrać ? Jaką mi polecicie ? Dobra mi się wydaje AQUAEL'a ale jakie jest wasze osobiste doświadczenie w tej sprawie ? Czy utrzyma temperature 27stopni w 112l ?

Klapa - oświetlenie 2x18W , tylko czy dostanę takie w sklepie czy bede musiał sobie sam ją przerobić ?

Dno - Chciałbym zakupić piasek ale nie wiem czy to dobry pomył. Podoba mi się bardziej piasek niż żwir i chciałbym gruba nim wyłożyć dno tylko nie wiem czy to dobry pomysł. Proszę o wasze opinię.
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: JARECZEK » 2008-11-11, 19:10

1. Plastikoa podkładka jest stratą pieniędzy. Lepiej będzie jak podłożysz styropian, mate.
2. FNZ3 spokojnie możesz brać. Nie sądze żebyś miał pralke, a jak będzie za mocny ruch wody to możesz zmniejszyć przepływ :]
3. Nie polecam Hagen Elite mam 100 i kiepsko działa. Mam 25 W AquaEl-a i msze powiedzieć, że jest znacznie lepsza.
4 Jeżeli chodzi o pokrywe to w standardzie będziesz miał 2x18W, ale to jest mało. Zwłaszcza jak będziesz chciał mieć bardziej wymagające rośliny. Możesz dołożyć do tego jeszcze 2x18 lub zrób samem pokrywe (osobicie wybrał bym tąopcje).
5.Proponuje żwirek o granulacji 1-3 lepszy przepływ wody przez podłoże i rośliny lepiej się ukorzeniają.

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: macio » 2008-11-11, 19:11

Herdalis pisze:Plastikowa podstawka pod akwarium - czy to dobry pomysł ? Teraz sprzedają takie w zoologach i czy to może zastąpić styropian lub matę ? A może dodatkowo położyć pod podstawką matę lub rozłożyć ją wewnątrz podstawki ?
Posiadam taką. W małych akwariach jest ok (da się nawet odrobinę przesunąć akwarium :hyhy: ) Ale do większych nie polecam. Najzwyklejsza karimata będzie ok.
Herdalis pisze:Filtr - kaskadowy AQUAEL FZN3 - czy taki filtr nie jest za mocny do 112l ? Czy nie będzie robił pralki w akwarium ? Czy lepiej kupić słabszy FZN2 ? Na kubełek mnie nie stać a wewnętrznych po prostu nie lubie.
Weź FZN2 chociaż radzę uzbierać na porządny kubeł np Tetra ex 700.
Grzałka - 100W , nie wiem tylko jaką firmę wybrać ? Jaką mi polecicie ? Dobra mi się wydaje AQUAEL'a ale jakie jest wasze osobiste doświadczenie w tej sprawie ? Czy utrzyma temperature 27stopni w 112l ?
Dużo osób poleca grzałki Jager, podobno najlepsze, ale do domowego akwarium wielogatunkowego Atman w 100% wystarczy.
Herdalis pisze:Klapa - oświetlenie 2x18W , tylko czy dostanę takie w sklepie czy bede musiał sobie sam ją przerobić ?
Odradzam pokrywy. Lepiej będzie jeśli się trochę pomęczysz i sam wykonasz pokrywę 3x24w do akwarium z roślinami wystarczy. Na allegro widziałem ładne belki do takiego akwarium w dość dobrej cenie.
Herdalis pisze:Dno - Chciałbym zakupić piasek ale nie wiem czy to dobry pomył. Podoba mi się bardziej piasek niż żwir i chciałbym gruba nim wyłożyć dno tylko nie wiem czy to dobry pomysł. Proszę o wasze opinię.
Również odradzam piasek będzie się ubijał i korzenie roślin mogą gnić. Jeśli chcesz możesz kupić w sklepie zoologicznym drobny żwir. A jeśli cię stać zainwestuj w AquaSubstrate lub ADA Amazonia :)
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 20:45

macio pisze:Weź FZN2
Ja bym mino wszystko kupił FZN-3. Filtr przyszłościowy. Poza tym porządna nadfiltracja przyda się początkującemu.
macio pisze:Na allegro widziałem ładne belki do takiego akwarium w dość dobrej cenie.
Belki często także posiadają za mało światła.
Jedyne belki T5 jakie widziałem do 112 miały 2x24W. Moim zdaniem na początek to w sam raz. Mozna przy tym nabrać doświadczenia.
macio pisze:A jeśli cię stać zainwestuj w AquaSubstrate lub ADA Amazonia
Kolejna propozycja kupna Amazoni dla niedoświadczonego akwarsyty. 99,9% procentach kończy sie to kęska glonową. Z tym podłożem trzeba umieć postępować.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: macio » 2008-11-11, 21:48

marthinez pisze:Belki często także posiadają za mało światła.
A ja właśnie znalazłem taką w sam raz :) Z chyba 4x24w T5 za około 400zł to wbre pozorom mało jak za taką lampe :)
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 21:54

macio pisze:A ja właśnie znalazłem taką w sam raz :) Z chyba 4x24w T5 za około 400zł to wbre pozorom mało jak za taką lampe
To była belka nakładana na akwa, czy podwieszana?
Moze taka:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: macio » 2008-11-11, 22:34

http://www.aquastore.pl/product_info.ph ... ucts_id=62 była na allegro ale aukcja się skończyła :) To belka jest i podwieszana i nakładana, jak kto woli :) Ja kupuje podobną tyle że 60cm
Teraz kostka ;D

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: gizun » 2008-11-11, 22:35

OStatnio na allegro widzę takie belki http://allegro.pl/item479655811_lampa_3 ... ki_t5.html .To tylko jeden z wariantów.Są belki różnej długośći, mocy oraz ilośći światlówek.To jest chyba hailea, ale nie jestem pewien

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: macio » 2008-11-11, 22:38

gizun pisze:OStatnio na allegro widzę takie belki http://allegro.pl/item479...etlowki_t5.html .To tylko jeden z wariantów.Są belki różnej długośći, mocy oraz ilośći światlówek.To jest chyba hailea, ale nie jestem pewien
To są od tego samego sklepu co ja podałem :)
Teraz kostka ;D

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: marthinez » 2008-11-11, 22:43

Niezłe, ale cena zaporowa. :/
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: Suja » 2008-11-11, 23:07

Odradzam piasek za wszelką cenę mam u siebie nie wyrobisz ze sprzątaniem go ;/
Rośliny sobie w nim radzę, ale to nie jest to co bym chciał, a jak dasz ryby denne to będziesz miał ciągle syf w akwarium.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
Herdalis
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2008-02-10, 00:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: Herdalis » 2008-11-12, 02:10

jescze takie pytanie: czy po założeniu filtra kaskadowego (dane podane wyżej) nie będę miał problemów z założeniem standardowej, plastikowej obudowy z oświetleniem ? czy nie trzeba będzie jej w tym właśnie miejscu "przyciąć" ?

Czy w związku z tym, że filtr kaskadowy będzie wisiał na tylniej ściance akwarium, nie ma czasem ryzyka że pewnego dnia ta ścianka po prostu "strzeli" pod tym filtrem ?
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: JARECZEK » 2008-11-12, 16:46

Herdalis pisze:czy po założeniu filtra kaskadowego (dane podane wyżej) nie będę miał problemów z założeniem standardowej, plastikowej obudowy z oświetleniem ?
Musisz wyciąc otwór. Inaczej nie założysz pokrywy.
Herdalis pisze:Czy w związku z tym, że filtr kaskadowy będzie wisiał na tylniej ściance akwarium, nie ma czasem ryzyka że pewnego dnia ta ścianka po prostu "strzeli" pod tym filtrem ?
Nie ;)

Awatar użytkownika
Herdalis
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2008-02-10, 00:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: Herdalis » 2008-11-13, 00:42

udało mi się wysępić troszkę więcej kasy od rodziców i postanowiłem zamiast kaskady kupić kubełek. Na allegro znalazłem właśnie odpowiadający mojemu przedziałowi finansowemu kubełek taki : http://allegro.pl/item475239954_filtr_a ... ratis.html . Wydaje mi się że lepiej już kupić tani kubełek niż kaskade czy wewnętrzny więc postanowiłem w to zainwestować. Co o nim myślicie ?
"Śmiejecie się ze mnie, bo jestem inny. Ja się śmieję z was, bo wszyscy jesteście tacy sami."

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Akwarium 112l - zakładanie

Post autor: marthinez » 2008-11-13, 08:26

Herdalis pisze:Wydaje mi się że lepiej już kupić tani kubełek niż kaskade
A ja myślę, że nie.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ