[240l]by Bro

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

MaSsAcReR
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 2008-05-15, 12:37
Pojemność akwarium: 10
Imię: bartek
Lokalizacja: MARS

Re: [240l]by Bro

Post autor: MaSsAcReR » 2008-11-14, 22:56

brocom1 pisze:Codziennie chodze do sasiada on hoduje paletki od 12 lat, rozmnaza i to od niego dostalem i powiedzial ze bedzie dogladal akwarium i jesli bedzie cos nie tak to je zabierze, dzisiaj powiedzial ze da duzo roslinek do niego zeby je urzadzic tak jak byc powinno, bo dzisiaj jakies 40 minut temu widzial je pierwszy raz i powiedzial ze mi pomoze zebym sie nauczyl.
brocom1 pisze:Ph mam w granicach 6,5
brocom1 pisze:Sasiad przyniosl do mnie przyrzad na twardosc weglanowo i wynosi 3,4 (ponoc moze byc)

Wiec tak- przy Twoim oswietleniu raczej nie ma szans na duzo roslinek bo masz 90 Watt
na 240l wiec jest to za malo. Dobrze ze masz takiego sasiada jednak najwazniejsza jest wlasna praktyka:) (nie przejmuj sie tej sie nabiera z czasem jest to jedyna droga przez ktora kazdy przechodzi- sorry za slowa krytyki mam nadzieje ze Cie nie obrazaja chce poprostu aby Twoja droga byla jak najmniej bolesna) Po trzecie dziwi mnie skad masz takie parametry wody bo raczej w wodociagach takiej nie znajdziesz a nie pisales nic o RO czy innym ingerowaniu w parametry wody. Pozatym musisz zaopatrzyc sie we wlasne testy i regularnie sprawdzac czy te parametry nie ulegly zmianie gdyz jak mowilem paletki sa na to bardzo wrazliwe. Niemniej jednak obstawal bym przy swoim zdaniu zebys zaczal od czegos latwiejszego aczkolwiek zycze Ci powodzenia

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: [240l]by Bro

Post autor: marthinez » 2008-11-15, 08:34

MaSsAcReR pisze:Wiec tak- przy Twoim oswietleniu raczej nie ma szans na duzo roslinek bo masz 90 Watt
na 240l wiec jest to za malo.
Widzisz, pouczasz kolegę w kwestii paletek, ja pouczę Ciebie w kwestii roślinek. :]

Stwierdzenie, że nie ma szans na "dużo roślinek" jest błędne, Owszem nie ma szans na bardzo wymagające rośliny, jednak z pozostałych można zrobić spory busz.
Kolega nie ma i nie chce holendra i ilość światła, którą posiada jest jak najbardziej wystarczająca dla zbiornika z tymi rybami.
Przy takim światełku spokojnie będą rosły żabienice, nurzańce, zwartki, pływające różdżyce, pistie, wgłębka, łodygowe Hygrophile i lidwigie też dadzą radę. Roślinki mocowane do korzeni typu anubias, microdsorum powinny być również zadowolone.
Jak widzisz, jest w czym wybierać.
Palety lubią trochę cienia, więc silne światło to też nie bardzo....

Problemem dla roślin może być natomiast piasek.
Po trzecie dziwi mnie skad masz takie parametry wody bo raczej w wodociagach takiej nie znajdziesz a nie pisales nic o RO czy innym ingerowaniu w parametry wody.
Też się zastanawiam.
MaSsAcReR pisze:Pozatym musisz zaopatrzyc sie we wlasne testy i regularnie sprawdzac czy te parametry nie ulegly zmianie
:ok:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

brocom1
Stały bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 2008-10-29, 16:12
Pojemność akwarium: 72
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Cewice

Re: [240l]by Bro

Post autor: brocom1 » 2008-11-15, 17:09

Parametrow wody przyznam sie i nie bede klamał, sasiad nad wszystkim popracowal, wiem ze nie da sie tego osiagnec z normalnej kranowki.
Lukiki sorry ze zacytowalem to jako Twoj tekst, ale akurat u ciebie go zaznaczylem:)
A roślinki dosadzam w poniedzialek i nie wiem czy w tym akwarium nawozic CO2 co w na to?

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: [240l]by Bro

Post autor: Lukiki » 2008-11-15, 17:28

Najpierw musisz mieć w zbiorniku co nawozić,by do tego przystąpić

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: [240l]by Bro

Post autor: macio » 2008-11-15, 18:13

Bohdan pisze:Tak jak napisali poprzednicy-Paletki lubią roślinnosć.
I tu bym dyskutował... Paletki w naturze nie wiedzą co to jest roślina... w ich naturalnym środowisku co najwyżej skromna roślinność jest w okolicach brzegu. Paletki lubią korzenie. W naturze ciągle się w nich chowają i w amazonce (a przynajmniej w tym odcinku rzeki gdzie żyją palety) korzenie występują na każdym kroku (w tym przypadku machnięciem płetwy).
Teraz kostka ;D

Lukiki
Stały bywalec
Posty: 175
Rejestracja: 2008-09-07, 11:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Łódź

Re: [240l]by Bro

Post autor: Lukiki » 2008-11-15, 19:21

To już tak dla sprostowania paletki żyją w wodach,gdzie przewagą są korzenie,ale gdy zapuścimy sie troche dalej do lasu mangrowego,to spotkamy je w pośród przytopionych drzew i sporej ilości roślinności wodnej jak i liści i gałęzi tych właśnie drzew.

MaSsAcReR
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 2008-05-15, 12:37
Pojemność akwarium: 10
Imię: bartek
Lokalizacja: MARS

Re: [240l]by Bro

Post autor: MaSsAcReR » 2008-11-15, 21:19

brocom co do CO2- przy takim oswietleniu jednak rosliny nie beda wykorzystywac CO2
A propos Marthinez- zgadza sie ze jest duzo roslin ktore potrzebuja mniej swiatla jednak jesli brocom dostanie bardziej wymagajace wtedy proces azotowy nie bedzie w nich funkcjonowac prawidlowo a to moze miec przy paletach przykre konsekwencje- pozdro

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: [240l]by Bro

Post autor: marthinez » 2008-11-15, 22:52

MaSsAcReR pisze:brocom co do CO2- przy takim oswietleniu jednak rosliny nie beda wykorzystywac CO2
Niektórzy mają inne zdanie:
Światło, uważane przez wielu akwarystów za najważniejszy z czynników wpływających na wzrost roślin, moim zdaniem nie jest aż tak istostne gdyż nawet przy stosunkowo słabym oświetleniu jeżeli tylko zapewnimy CO2 oraz dostępność elementów śladowych możemy z powodzeniem uprawiać większość gatunków. Oczywiście tempo wzrostu będzie ograniczone ale uchronimy się w ten sposób przed kilkoma "wadami" high-tech'ów.
Źródło: http://aquadesign.pl/galeria_48B.htm

Zobacz jakie ten pan ma oświetlenie.
A propos Marthinez- zgadza sie ze jest duzo roslin ktore potrzebuja mniej swiatla jednak jesli brocom dostanie bardziej wymagajace wtedy proces azotowy nie bedzie w nich funkcjonowac prawidlowo a to moze miec przy paletach przykre konsekwencje
Kompletnie nie kapuję co to ma wspólnego z paletami? Sugerujesz, ze bez roślin ryby będą zagrożone?
Azotu i fosforu pozbywamy sie w inny sposób. Rośliny niewiele nam pomogą.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

MaSsAcReR
Forumowicz
Posty: 119
Rejestracja: 2008-05-15, 12:37
Pojemność akwarium: 10
Imię: bartek
Lokalizacja: MARS

Re: [240l]by Bro

Post autor: MaSsAcReR » 2008-11-15, 23:02

Nie sugeruje ze bez roslin paletki beda zagrozone- moze je nawet trzymac w pustym szklanym zbiorniku jesli chce chodzi o to ze przy slabym oswietleniu rosliny nie beda spelniac swojej roli pozatym moga obumierac gnic itp a to chyba juz jest problem

Po drugie co do roli oswietlenia to jest wiele teorii i ciezko znalezc jeden lek na wszystko w tej kwestii jak i kazdej innej to tak samo jak z woda ktos ci powie ze musi byc kwasna i miekka a ktos ci powie ze trzyma w kranowie i tez jest ok

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: [240l]by Bro

Post autor: Tamcia » 2008-11-17, 20:13

Pozwolę sobie też się udzielić w tym wątku :zawstydzony:
Nie znam się absolutnie na paletkach,ale bardzo mi się podobają.Cieszę się,że tych paletek jest tam tylko 6,a nie wielkie stado(coś tam jeszcze pływa-można prosić o spis żyjątek w tym zbiorniku?)Co do wystroju,to mi osobiście brakuje tam roślin,ale napisałeś:
brocom1 pisze:roślinki dosadzam w poniedzialek
więc czekam z niecierpliwością na aktualizację :D

ODPOWIEDZ