Co to (znowu) jest?

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

Miraż
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-21, 21:31
Pojemność akwarium: 30
Imię: M-¿
Lokalizacja: Okolice Olsztyna

Co to (znowu) jest?

Post autor: Miraż » 2008-12-03, 21:32

Akwarium 112 litrów, filtr aquarel 450 (albo 500) l/h, grzałki brak, temperatura zwykle w granicach 20 stopni, podmiana raz w tygodniu 30%, roślin brak.
Za obsadę robią dwa glonojady i dwa welony.

Dokupiłam welona, odsiedział swoje w kwarantannie, wpuściłam go do akwa i wszystko było w porządku przez ponad tydzień. Kilka dni temu welony mi się pogryzły (tak dziwnie, autentycznie, tak, jakby walczyły...) mniejszy poszedł tymczasowo do wiadra, większy (bardziej poturbowany) dostał trochę soli akwarystycznej i został w ogólnym razem z glonojadami. Po dwóch dniach zaczęła zanikać mu skóra pomiędzy promieniami na ogonie i płetwach piersiowych (wygląda to tak, jakby miał tam sierść). Następnego dnia zaczęły przysysać się do niego glonojady (poszły do innego wiadra). Przedwczoraj dostał wysypki wyglądającej jak typowa ospa. Wlałam ichtiosan. Dzisiaj wysypka zaczęła się zlewać i wygląda jakby ryba była w mące/kaszy mannej. Leży głównie na dnie. Co jakiś czas dostaje jakiegoś napadu szału i pływa po całym akwarium obijając się o ścianki. Między czasie, w baniaku, zaczęła śmierdzieć woda.

Macie może pomysł na to, co to może być i czym to leczyć?

:suchy: To akwarium jest od początku jakieś przeklęte. Każda, wpuszczona tam obsada prędzej, czy później dostaje jakiejś dziwnej zarazy...

Tofifi

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Tofifi » 2008-12-03, 21:51

e mi się wydaje że ma apatię - to chyba nie uleczalne reszty nie umiem zdiagnozować :(
Tam mi przykro a glonojady to się że czują w 112L a tym bardziej w takiej temperaturze
Powiedz z czym kojarzysz zapach wody bo mam pewną myśl o tym

Miraż
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-21, 21:31
Pojemność akwarium: 30
Imię: M-¿
Lokalizacja: Okolice Olsztyna

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Miraż » 2008-12-03, 22:19

Tam mi przykro a glonojady to się że czują w 112L a tym bardziej w takiej temperaturze

Rozmnożyły się, więc chyba aż tak źle im nie jest.
Powiedz z czym kojarzysz zapach wody bo mam pewną myśl o tym

Wiejski staw z kaczkami.

Tofifi

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Tofifi » 2008-12-03, 22:34

Miraż pisze:Rozmnożyły się, więc chyba aż tak źle im nie jest.
Zwierze rozmnaża się z 2 powodów bo chce mieć potomstwo albo po prostu nie kontroluje swego popędu i musi sobie ulżyć :D a ciąża to efekt uboczny :D rozmnożyły się to co znaczy? mają potomstwo czy złożyły ikrę bo to nie to samo
Mam skalary co się trą co 7-8dni ale ikra pleśnieje - chcą sobie ulżyć albo starają się o potomstwo ale widzisz jakby miały złe warunki to by się nie tarły (chyba tak to się pisze) a jednak... ikra pleśnieje bo woda za twarda
A co do opisu zapachu to nigdy nie wąchałem wiejskiego stawu z kaczkami możesz to porównać do czegoś innego?

Miraż
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-21, 21:31
Pojemność akwarium: 30
Imię: M-¿
Lokalizacja: Okolice Olsztyna

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Miraż » 2008-12-03, 23:04

mają potomstwo czy złożyły ikrę bo to nie to samo

Miały potomstwo ;).
A co do opisu zapachu to nigdy nie wąchałem wiejskiego stawu z kaczkami możesz to porównać do czegoś innego?

Akwa bez filtra, z kosmicznym przerybieniem, w którym nikt nie podmienia wody ;), ewentualnie syfy z dna.

Tofifi

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Tofifi » 2008-12-03, 23:20

opis podobny do zoologa :hyhy:
daj fotki poszkodowanego

Miraż
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-21, 21:31
Pojemność akwarium: 30
Imię: M-¿
Lokalizacja: Okolice Olsztyna

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Miraż » 2008-12-04, 12:24

Fotki robione telefonem, więc jakość marna

Obrazek

Obrazek

Dzisiaj zauważyłam, że kiedy ryba próbuje pływać białe plamy odchodzą płatami i fruwają po całym baniaku. Wygląda to tak, jakby miała jakieś problemy z błoną śluzową/skórą...

Tofifi

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Tofifi » 2008-12-04, 14:07

:przestraszony: zastosuj witaminki bo na pewno się jej jemu przydadzą :/ a czym to leczyć to nie wiem

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: danielek001 » 2008-12-04, 20:29

A jakie masz parametry wody ?najbardziej interesuje mnie NO2, bez tego to nikt ci nie odpowie co jest. Filtr wewnętrzny to za mało na 112l on tylko mieli wodę i to może być przyczyną twoich problemów.
Rośliny jednak by się przydały.

Miraż
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-04-21, 21:31
Pojemność akwarium: 30
Imię: M-¿
Lokalizacja: Okolice Olsztyna

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: Miraż » 2008-12-04, 21:39

pH w granicach 7 - 7.5; NO2... testy musiałabym zamówić na allegro, a zanim dojdą, będzie pewnie środa (jak nie lepiej).
Filtr radzi sobie raczej dobrze. Woda jest (była) klarowna, nie miałam też zbyt wiele roboty przy odmulaniu.
Z roślinami próbowałam kilka razy i zawsze na następny dzień zostawały same patyczki. Dałam więc sobie spokój.

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: danielek001 » 2008-12-04, 21:50

Miraż pisze:Filtr radzi sobie raczej dobrze. Woda jest (była) klarowna, nie miałam też zbyt wiele roboty przy odmulaniu.
Woda będzie klarowna azotynów nie widać okiem. Ja bym wskazywał na filtr, jakie są wkłady w nim? Coś musi być nie tak ryby nie zdychają ot tak.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: marthinez » 2008-12-04, 21:58

Ja bym wskazywał na filtr, jakie są wkłady w nim? Coś musi być nie tak ryby nie zdychają ot tak.
Na 100% problem jest w filtracji biologicznej, której praktycznie brak. Do tego brak roślin i katastrofa jest na zamówienie.
Miraż pisze:To akwarium jest od początku jakieś przeklęte.
Ja tu nie widzę nic dziwnego i parapsychologię radzę odrzucić.

[ Dodano: 04 Gru 2008 09:01 pm ]
danielek001 pisze:najbardziej interesuje mnie NO2
Jeżeli filtr jest do d... to i no2 będzie niskie. Bakterie nie zdążą go naprodukować.
Ryby (welonki zwłaszcza) ewidentnie trują się własnymi odchodami z amoniakiem (nh3/nh4) na czele.
maol musiał by Ci to lekko przetłumaczyć.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
danielek001
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: 2008-06-27, 21:53
Pojemność akwarium: 375
Imię: Daniel
Nazwisko: Majewski
Lokalizacja: Białystok

Re: Co to (znowu) jest?

Post autor: danielek001 » 2008-12-04, 22:10

marthinez pisze:Bakterie nie zdążą go naprodukować.
W sumie masz rację.

ODPOWIEDZ