Witam serdecznie

Jesteś nowy ? Napisz nam coś o sobie ;)

Moderator: ModTeam

javi
Nowicjusz
Posty: 0
Rejestracja: 2008-12-23, 22:14
Pojemność akwarium: 126
Imię: Artur
Lokalizacja: Siemiatycze

Witam serdecznie

Post autor: javi » 2008-12-23, 23:55

Czesc. Mam na imie Artur. Pierwszy raz na to forum trafilem z linka na "Naszej Klasie" (ha ha - nie myslalem ze ten portal sie do czegos ciekawego przyda). Google jakos omijaja chyba to forum;)
Swoje pierwsze akwa zalozylem w lipcu tego roku. Jak na razie wydaje mi sie, ze jak na takiego nowicjusza calkiem niezle sobie radze - oczywiscie nie uniknalem bledow. Na szczescie wydaje mi sie, ze najwiekszym z nich jest zrobienie na zamowienie szafki a'la CAYMAN pod wymiary akwarium - przez te kilka miesiecy zapalalem zadza posiadania wiekszego akwa:) Mam ogromna nadzieje, ze swoimi dzialaniami przez ten czas nie przysporzylem moim podopiecznym stresu wiekszego niz ten podczas podmiany wody jak rowniez podczas ich wprowadzania do mojego akwa.
Swoja przygode rozpoczalem od kupna 2 ksiazek dostepnych w KDC.PL (ryby i bezkregowce akwariowe oraz rosliny akwariowe); pozniej bylo meczenie zapytaniami googla, przegladanie roznych forow polskich i zagranicznych, zakup sprzetu (nie zawsze jak sie okazalo potrzebnego - skimmer Hagen'a lezy nie rozpieczetowany, AquaSzut Turbo 750 udalo mi sie sprzedac:)) Jestem jednak zadowolony, iz dzieki takiemu podejsciu udalo mi sie uniknac porazek typu kolorowy a'la zwirek, szklana kula, ceramiczny zamek czy tez nurek lub polaczenia np. stada brzanek sumatrzanskich z 1 welonem. Przez ten czas moja biblioteczka urosla do okolo 10 pozycji - jednak to tylko podstawy - nic nie zastapi obserwacji zycia tego malego ekosystemu, jego potrzeb - kazdy dzien uczy czegos nowego - ryby zachowujace sie przez kilka miesiecy w okreslony sposob nagle zaczynaja sie zachowywac calkowicie inaczej - odpowiedz na pytanie dlaczego nie zawsze jest jednoznaczna.
Przez ten czas padly mi trzy ryby - wszystkie byly nowozakupione (1 zbrojnik z 2 zakupionych i 2 otoski z 6; zbrojnik padl 3 dnia od zakupu, 1 otosek dnia drugiego a drugi po tygodniu). Szkoda -tym bardziej, ze ryby byly przyzwyczajane do mojej wody, nie trafily do niej jednym chlustem z worka. Te straty zrekompensowala mi jednak brzanka rozowa, ktora od urodzenia wychowuje sie w akwa ogolnym oraz stado molinezji, ktore tez przyszly na swiat i doskonale sobie radza w akwa ogolnym.
Nie uniknalem rowniez glonow, zreszta mam ich troche nadal (sa jak w kazdym akwarium, no chyba ze moze gdyby 24h na dobe traktowac je lampa UV, ale tego to ja juz nie wiem) i wcale nie pale sie do tego zeby calkowicie sie ich pozbyc - calkiem sensowne zrodlo pozywienia dla chociazby molinezji, a brzanki rozowe tez wole gdy skubia male zielenice niz rosliny wyzsze (rotali wallichi, ktora te cholery zezarly na poczatku do dzisiaj nie moge odzalowac:).
Troche dlugo ale jest pewnie duzo osob ktore mysla, ze kupia dziecku fajne akwa, wsadza do niego fajne rybki, dadza pieniazki na pokarm itp. itd. i bedzie oki. Ta moja dluzyzna mam nadzieje, ze wyjasni im kilka spraw a glownie to ze akwa to w duzej mierze obowiazek, do ktorego nalezy sie przede wszystkim dobrze przygotowac. Pozwoli to za to zminimalizowac pojawiajace sie chwile zwatpienia (np. gdy sliczne, nowozakupione rosliny zaczynaja gnic, glowna roslina akwariowa staja sie zielone szyby akwarium, wczoraj kupione ryby zarazily czyms cala obsade).
Jeszcze raz witam serdecznie wszystkich forumowiczow - mam nadzieje, ze powyzsze wywnetrznienia sie takiego nowicjusza jak ja nie doprowadzily do osiwienia akwarystycznych guru;) ...
126L proste - towarzyskie
TetraTec EX700 + AquaSzut Turbo 550
3x18W Philips (TLD950 + TLD965 + Aquarelle)
CO2 z butli

ODPOWIEDZ