tablice ogłoszeniowe: Kwak

Jakie dno zastosować

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

Snyka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 19:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz

Jakie dno zastosować

Post autor: Snyka » 2009-02-24, 20:06

Witajcie


Właśnie kupiłem akwarium 100x40x40 i mam mały dylemat związany z wyborem dna. Moje akwarium ma być gęsto zarośniętym zbiornikiem roślinnym. Zastanawiam się czy poradzę sobie z dnem aqua substrate I lub II jako początkujący akwarysta. Nie zastanawiałem się jeszcze nad obsadą roślin i ryb w moim baniaku. Wyczytałem ze Aqua Substrate I i II powodują zmętnienie wody oraz że ich waga jest bardzo niska co powoduje wzruszanie dna... Czy utrzymanie zbiornika z takim dnem nie jest problematyczne ? Czy możecie polecić inny materiał denny który zachowuje się jak normalne podłoże zachowując przy tym związki mineralne potrzebne do odżywania roślin ?

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: macio » 2009-02-24, 20:34

Jeśli dopiero zaczynasz to mozę użyj jakiegoś biogruntu? Tetra Complete Substrate, ActiSubstrat (sam używam) i jeszcze Floredepot (czy jakoś tak )(itd) to podłoża po żwir. Według mnie Wystarczająco gruba warstwa jednego z tych biogruntów i z 7/10cm żwiru na niego będzie ok.
Teraz kostka ;D

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: Thierry Henry » 2009-02-24, 20:41

Również na początek polecam przygodę z biogruntem. :) Tetra Complete Substrate będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. :) A tak w ogóle to jakie masz pojęcie o akwarystyce? :) Jakim sprzętem dysponujesz?
PS W Bydgoszczy jest dużo świetnych akwarystów, może Ci pomogą w planowaniu zbiornika. ;)
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Snyka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 19:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: Snyka » 2009-02-24, 21:28

Pojęcie o akwarystyce jakieś mam, aktualnie mam baniak z pyszczakami, którego muszę się pozbyć (jak ktoś jest chętny to wymienię swoje pysie na coś pożytecznego do akwarium). Wcześniej miałem tez akwaria towarzyskie itp totalnym laikiem nie jestem ale chciałbym wiedzieć jak zacząć przy akwarium roślinnym.

Sprzęt jaki mam to

- Baniak 100x40x40 160L
- Tetra 1200
- Oświetlenie to 2x39W ( świetlówki T5 jeszcze nie wybrane )


zastanawiam się również nad obsadą bardzo podoba mi się Neon Zielony.

[ Dodano: 2009-02-24, 22:09 ]
Polecacie mi Tetra Complete Substrate jak dokładnie to stosować ? mieszać ze żwirem stosować bez niczego sam nawóz ? Ile kg jest potrzebne na moje akwarium ? Chętnie poczytam wasze wskazówki. Tetra Complete Substrate jest dużo tańsze ale czy tez tak dobre jak Aqua Substrate I i II ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: Thierry Henry » 2009-02-25, 04:06

Snyka pisze:- Oświetlenie to 2x39W ( świetlówki T5 jeszcze nie wybrane )
Rośliny jakieś bardzo wymagające? Jeżeli chcesz mieć bardzo zarośnięty baniak to bez CO2 się nie obejdzie.
Snyka pisze:Polecacie mi Tetra Complete Substrate jak dokładnie to stosować ? mieszać ze żwirem stosować bez niczego sam nawóz
Normalnie wysypujesz na dno i przykrywasz 4-15 cm warstwą żwiru. Gdy z tyłu będzie więcej żwiru to naturalnie należy zastosować więcej biogruntu.
Snyka pisze:Ile kg jest potrzebne na moje akwarium ?
Albo dwa duże wiaderka(zależy ile dasz żwiru z tyłu) albo wystarczy jedno duże i jedno małe wiaderko.

[ Dodano: 2009-02-25, 03:08 ]
Snyka pisze:Tetra Complete Substrate jest dużo tańsze ale czy tez tak dobre jak Aqua Substrate I i II ?
Ja bym ich nie porównywał bo mają zupełnie inne parametry. ;)
I Still Haven't Found What I'm Looking For

Snyka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 19:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: Snyka » 2009-02-25, 07:32

na 100% chciałbym heńka w swoim baniaku co do reszty obsady to będę dopiero wybierał ale myślę że na start rośliny średnio wymagające wezmę i zobaczę jak sobie poradzi ten bio grunt z nimi. Pytanie czy heniek urośnie na tym podłożu ?

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: marthinez » 2009-02-25, 08:46

Snyka, decydując się na specjalistyczne podłoza automatycznie zdecydowałeś się na zestaw co2.
Jeśli chodzi o światło, to 2x39 to trochę mało, jednak na sam początek ok. Z czasem proponuję dołożyć jeszcze jedną rurę.
Snyka pisze:na 100% chciałbym heńka
Którego, bo to ważne.
Snyka pisze:myślę że na start rośliny średnio wymagające wezmę i zobaczę jak sobie poradzi ten bio grunt z nimi.
Średno wymagające tzn. jakie?
Działalność biogruntu widoczna jest moim zdaniem dopiero po miesiącu - dwóch. Korzenie roślin muszą przebić się przez żwir i wniknąć w biogrunt.
To nie trwa parę dni.
Snyka pisze:Pytanie czy heniek urośnie na tym podłożu ?
Na jakim podłożu, bo biogrunt czymś musisz przykryć. Co to będzie?
Mały henio (jeśli o niego chodzi) lepiej rośnie w żyznym, lekkim, chropowatym podłożu.
Na bank nie będzie rósł w grubym, ostrym żwirze.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Snyka
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 2009-02-24, 19:05
Pojemność akwarium: 0
Imię: Artur
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jakie dno zastosować

Post autor: Snyka » 2009-02-25, 09:58

Jeżeli mówisz że będzie potrzebny zestaw CO2 to postaram się taki zorganizować na start zrobię może sobie bimbrownie a później pomyślę nad czymś bardziej profi.

Jeżeli chodzi o obsadę roślin to jeszcze nie wiem co dokładnie chciałbym mieć w baniaku, niedługo będę myślał nad aranżem swojego akwa cierpliwość jest także jest dobrze. Heniek oczywiście ten malutki porastający jak dywan całe akwarium.

Chciałbym żeby podłoże, które ewentualnie będzie wysypane na biogrunt było w kolorze brązowym, nie mam na razie specjalnie ukierunkowanej wizji. Dlatego tez rozpatrywałem Aqua Substrate I w kolorze brązowym.

ODPOWIEDZ