limnophila heterophylla

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

limnophila heterophylla

Post autor: U4 » 2009-04-13, 18:12

Otoz od dluzszego czasu staram sie sprawic, aby moje limnophile wyrosly ponad powierzchnie wody. Probowalem juz chyba wszystkiego. Zmienialem oswietlenie, miejsce sadzenia itp.
Probowalem nawet zasadzic je w duzym "butelkarium" w sposob 3-4 cm ziemi, 1 cm wody ponad ziemia, oswietlane silnym swiatlem slonecznym(!!). Nic, jak doleje wody to rosnie tylko wzwyz, i plozy sie po powierzchni. To samo mam w akwarium. Szukalem informacji na necie, ale raczej ciezko cos znalezc. Czy moze byc tak, ze to limnophila sessilflora wyrasta ponad powierzchnie wody, a heterophylla nie?, dodam jeszcze , ze z innymi roslinami nie mialem problemu. Zarowno ludwigia, jak i bacopy spokojnie przebijaja tafle wody i rosna pieknie w swietle slonecznym. Czy u kogos z was limnophlia kiedykolwiek wyrosla ponad lustro wody? jesli tak, to jakie oswietlenie/parametry wtedy mieliscie?
Z gory dziekuje U4

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: limnophila heterophylla

Post autor: dzidek1983 » 2009-04-14, 12:13

limnophilia nigdy nie wyrośnie ponad lustro wody... łodyga jest zbyt miękka i nie udźwignie ciężaru rośliny poza wodą...

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: limnophila heterophylla

Post autor: U4 » 2009-04-14, 14:22


daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: limnophila heterophylla

Post autor: daroo » 2009-04-14, 22:32

Sessiflora mi nigdy jeszcze nie wyrosła, chociaż czasem przy dłuższej mojej nieobecności kładzie się pod powierzchnią. Aquatica natomiast już raz mi wyrosła ale żeby to atrakcyjne było ? ;)

U4
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2008-07-22, 22:26
Pojemność akwarium: 126
Imię: U4
Lokalizacja: Szczecin

Re: limnophila heterophylla

Post autor: U4 » 2009-04-14, 23:00

hmm dla mnie jest atrakcyjne samo to, ze liscie nadwodne wygladaja inaczej :)
w duzym stopniu jest to poprostu moja ciekawosc, poniewaz do tej pory wszystkie "bagienne" rosliny nie mialy najmniejszego problemu z wyrastaniem ponad wode. Limnophlia natomiast kladzie sie na wodzie tak jak mowisz, ale jeszcze nie udalo mi sie zobaczyc formy nadwodnej, ktora, co oczywiscie nie podlega dyskusji, istnieje. Problem jest natomiast taki, ze na to wyrastanie musi dzialac jakis czynnik, o ktorym poprostu nie wiem. Ot, taka moja ciekawosc, coz poradze, ze mnie zżera? ;)

edit:
"Limnofila wodna jest rośliną światłolubną, wymagającą silnego oświetlenia przez co najmniej 12 godzin na dobę. W warunkach "krótkiego" dnia wyrasta ponad powierzchnię wody, gdzie tworzy liście o zupełnie innym kształcie. Nie należy do tego dopuścić i ewentualnie trzeba skracać pędy"
przeczytalem, to w opisie limnophli sessiflory w bazie tropica.
I mam pytanie: jak krotki musi byc ten dzien? :P

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: limnophila heterophylla

Post autor: daroo » 2009-04-15, 13:52

Obecnie światło mam 8h/dzień i aquatica nie wyrasta. Jak świeciłem 6h, miała na to wielką ochotę ;)

ODPOWIEDZ