200l [Ameryka Płd]

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Adrian15
Akwarysta
Posty: 402
Rejestracja: 2007-04-10, 12:39
Pojemność akwarium: 80
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żmigród
Kontakt:

200l [Ameryka Płd]

Post autor: Adrian15 » 2009-08-05, 16:45

Witam wszystkich.

Chcę dziś przedstawić moją najnowszą aranżacje. Usiłuje zrobić z tego biotop dorzecza amazonki. Lecz nie mam jeszcze odpowiedniej wiedzy potrzebnej do tego. I dlatego was prosze o pomoc, i rady jak i co zmienic. Czy byc moze tak jak mam jest juz dobrze...?

Sprzęt :

-Akwarium : 200l (100/40/50)
-Oswietlenie : 2x30W (w planach dodanie 1x39 T5) I tu pytanie czy przy tym biotopie ma to sens. I jakie niesie korzysci.
-CO2/nawozy : brak
-Filtracja: Tetra tec ex700
-Ogrzewanie: Aquel 200W


Flora :
-Moczarka
-Anubias
-Żabienice

Reszty nazw poszukuje. Jeżeli wiecie to prosze o pomoc.

Fauna:
-W trakcie planowania.

Ozdoby :
-3x korzenie
-kokos


Akwarium ma dopiero tydzień. Więc ryb żadnych nie ma. Tak jak na początku prosze o rady i komentarze.

Obrazek

Awatar użytkownika
Zbyszek17
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: 2008-08-08, 22:42
Pojemność akwarium: 180
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Łódź

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Zbyszek17 » 2009-08-05, 19:57

Adrian15
wydaje mi się że ta roślinka w lewym rogu / patrząc na zdjęcie / to jest Syngonium - nie nadaje się do uprawy akwariowej ;) Poza tym dosadź dużo więcej roślin bo będziesz miał kłopoty / już na starcie widać glon / Na razie bez oceny :zdegustowany:

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Akwarybka » 2009-08-05, 20:31

To na pewno jest syngonium ;) Bardzo ładnie mi rośnie... w doniczce :P Adrian, wszystko zależy od tego czy robisz "czarne wody" bo na razie nie widać tej mroczności. Więcej korzeni! ;)

Awatar użytkownika
Adrian15
Akwarysta
Posty: 402
Rejestracja: 2007-04-10, 12:39
Pojemność akwarium: 80
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żmigród
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Adrian15 » 2009-08-05, 21:53

To ta roslinka wylatuje. Mroczność nastąpi jak pistia ktora zamowilem przyjdzie. Woda jest bardzo swieza, wiec nie dziwcie sie ze brak w niej mrocznosc :P To zdjecia ktore dalem to zdjecia z 3 dni. Dzisiaj jest juz lekka roznica ale jeszcze duzo brakuje do herbatki :D Dzis wieczorem dodalem 4 lisci debu zasuszone.
Zbyszek17 pisze:Poza tym dosadź dużo więcej roślin bo będziesz miał kłopoty / już na starcie widać glon
Wiecej rosli nie bedzie. Bo to amazonka. Dominacja korzeni. Za nic nie chce zrobic z tego ogrodka. :P


Prosze o rade z tym swiatlem. Maja byc to czarne wody. Ale moze byc troche malo swiatla do roslin i mam dylemat.................. :/

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: pavelek » 2009-08-05, 22:18

Wrzuć szyszki olchy , jak dasz dużo od razu stanie się "herbaciana" :hyhy:

Awatar użytkownika
Adrian15
Akwarysta
Posty: 402
Rejestracja: 2007-04-10, 12:39
Pojemność akwarium: 80
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żmigród
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Adrian15 » 2009-08-05, 22:45

pavelek pisze:Wrzuć szyszki olchy
Wystarczy je wymyc??

Awatar użytkownika
pavelek
Rekin forum
Posty: 1950
Rejestracja: 2006-12-27, 21:41
Pojemność akwarium: 80
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: pavelek » 2009-08-05, 23:04

Tak opłukujesz i do akwa,możesz równierz zrobić wywar i wlać do akwa.

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Bohdan » 2009-08-05, 23:44

To bedzie za mało jeśli chodzi o prawdziwe BW. Powinieneś postarać się jeszcze o torf. Najlepiej torf włóknisty o dać go pod piasek, ewentualnie granulat jako wkład do filtra.
Ostatecznie możesz stosować specjalne wyciagi z torfu które cyklicznie nalezy dolewać do akwa w czasie podmian wody.

Pytanie jest czy chcesz zrobić naprawde BW czy tylko pójść lekko w tym kierunku.....

Awatar użytkownika
Adrian15
Akwarysta
Posty: 402
Rejestracja: 2007-04-10, 12:39
Pojemność akwarium: 80
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żmigród
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Adrian15 » 2009-08-06, 10:36

Bohdan pisze:Pytanie jest czy chcesz zrobić naprawde BW czy tylko pójść lekko w tym kierunku.....
Chce zrobic prawdziwe BW. I powiedzcie jakie ryby.

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Akwarybka » 2009-08-06, 13:40

Co do roślin to myślę, że nie trzeba, a raczej nie powinno się dawać dużo światła, więc musisz dostosować rośliny pod światło. W BW światło jest raczej tylko symboliczne, do obserwacji ryb. Co do ryb, to Neony, zwinniki jarzeńce, skalary, dyskowce... Wszystko zależy od pojemności. Na pewno możesz neony, zwinniki i chyba skalary.

Awatar użytkownika
bercia289
Przyjaciel forum
Posty: 1189
Rejestracja: 2008-01-08, 16:54
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bernadetta
Nazwisko: Baranowicz
Lokalizacja: Rudnik nad Sanem
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: bercia289 » 2009-08-06, 13:54

hmm neony najlepiej się czyja w BW i skalary, daj więcej korzeni, szyszki olchy zrobią jedynie kolor, daj koło 20 najlepiej alej je ciepłą woda i jak będzie intensywna wlej do akwarium, Rośliny które to wytrzymają to kryptokoryna Becketta i wendeta, anubias i chyba tyle;)

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Bohdan » 2009-08-06, 23:05

Adrian15 pisze:Chce zrobic prawdziwe BW.
No to w takim razie....:
- Nie dokładasz już więcej światła tylko bazujesz na oświetleniu, które jest standardowo. Mozesz tylko wymienić świetlówki na jakieś firmowe (np Philips) chyba ze już masz takie w pokrywie.
- Nie powinieneś mieć żadnych roślin, tylko korzenie i kokos. Skoro już masz to więcej nie dodawaj, a przy wys akwa 50 cm utrzyma się anubias i cryptocoryny ale tylko te które nie potrzebują dużo światła.
Na Twoim miejscy (tym bardziej, ze to ma być Prawdziwe BW) rośliny bym oddał lub sprzedał
- Zakup rośliny pływające (dobrze ze zamówiłeś już Pistie, pomyśl jeszcze o Różdzycy). Rośliny pływajace powinny pokrywać ok 50% powierzchni wody
- Pamiętaj o Torfie (pisałem o tym już wyżej), ponieważ bez tego nie będzie BW i ze względy na barwę wody oraz jej parametru odpowiednie dla BW. Korzystając z samych korzeni, szyszek oraz liści nie osiągniesz celu.

I najważniejsza sprawa.....- Parametry wody....BW to nie tylko kolor ale odpowiednie PH oraz GH. I tak odczyn PH powinien być na max poziomie 5,5 ale lepiej niższy, a GH nie powinno przekraczać 2. Bez RO tego nie osiągniesz ponieważ żaden kranex nie posiada takich parametrów, ba...nawet RO standardowo posiada ok 7,0-7,5 PH. Żeby zbić PH trzeba wodę "zakwasić" oraz wzbogacić o garbniki i związki humusowe i dlatego używa się szyszek, korzeni, lignitów, lisci czy torfu, nie tylko o kolorek tu chodzi.....

I to tak w skrócie....i co jeszcze masz dalej ochotę na BLACK WATER ?
Adrian15 pisze:I powiedzcie jakie ryby.
Jeżlei chodzi o BW/Amazonia....
Stadne rybki:
-Neon Simulans
-Neon Czerwony
-Zwinnik Blehera
-Bystrzyki
-Drobnoustek trópręgi
-Jarzeńce
oraz
-Pielęgniczki oraz Pielęgnice
-Skalary
a także:
-Paletki, Piranie czy Arawany ale Twoje akwa niestety dla tych rybek jest za małe....

Awatar użytkownika
Adrian15
Akwarysta
Posty: 402
Rejestracja: 2007-04-10, 12:39
Pojemność akwarium: 80
Imię: Adrian
Lokalizacja: Żmigród
Kontakt:

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Adrian15 » 2009-08-07, 22:01

Wielkie dzieki za tak obszerna wypowiedz. Duzo napewno mi pomoze.
Bohdan pisze:a Twoim miejscy (tym bardziej, ze to ma być Prawdziwe BW) rośliny bym oddał lub sprzedał
Ta ilosc to na sam poczatek. W pozniejszej fazie zostawie tylko pojedyncze. Poniewaz lubie miec chociaz cos zielonego :)

Co do obsady to w planie mam Akary, ale jestem ciekawy czy je dostane.

Moje kolejne pytanie. Moge dac na dno bocje/kirysy itp??

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: 200l [Ameryka Płd]

Post autor: Bohdan » 2009-08-10, 11:27

Adrian15 pisze: Moje kolejne pytanie. Moge dac na dno bocje/kirysy itp??
Możesz, ale jeżeli chodzi o Bocje to lepiej jednak abyś pomyślał o Bocji pręgowanej lub siatkowanej, a nie wspaniałej...Bocja to rybka stadna i nie uważam aby nawet akwa 200L było już wystarczająco duże dla Bocji wspaniałej.

ODPOWIEDZ