jakie ryby do jakiego zbiornika

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: ankon91 » 2009-07-03, 08:51

Bohdanowi chodziło o to, że nie będzie porządku jeśli chodzi o biotop. Prętniki to Azja, reszta to Południowa Ameryka.
5 neonów to za mało, znikną Ci w takim akwarium, mimo, że nie jest ono duże. Będą miały duży spokój i każdy będzie w innym miejscu akwarium.

Proponuję 10 neonów, docelowo parka ramirez, 5 otosków i krewecie jeśli Ci się podobają, tylko potrzeba dużo kryjówek, mchów, gęstych roślin ze względu na ramirezy, lubią skubać krewetki.

Przy ramirezach, jeśli będziesz miał taką możliwość, kup 4 młode i obserwuj, powinna się 'utworzyć' dobrana parka, którą zostawisz, która będzie się tarła, przy takiej obsadzie za którymś razem powinieneś mieć małe. Takie rozwiązanie oczywiście tylko w przypadku, gdy będziesz miał co zrobić z dwiema odrzuconymi sztukami.
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bohdan » 2009-07-03, 23:45

W uzupełnieniu, do tego co napisałem, dodam, że czasem bywa, że dochodzi do konfliktów między karłowatym, a ramirezami.........tym bardziej w tak małym akwa - nie łącz tych ryb.

elk
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-15, 10:16
Pojemność akwarium: 180
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Berlin/Szczecin
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: elk » 2009-08-15, 12:13

Po kilkuletniej przerwie wracam do akwarystyki. Przez ten czas sporo pewnie zapomniałem, a moja wiedza nie była na pewno pełna. Z tego względu proszę o poradę.

Planuję akwarium 180l. Najprawdopodobniej będzie to kompletny zestaw Juwel Rio 180 (101x41x50). Zastanawiam się nad obsadą. Nie chciałbym przerybić akwarium. Myślałem o czymś takim:

prętnik karłowaty 1 + 2
ramirez 2 lub 4
neon czerowny 10-20
kirysek 4-6
otoski/krewetki/kosiarki ?

Myślałem jeszcze o 3 bocjach wspaniałych zamiast kirysków. Jednak czytałem, że większość czasu się ukrywają. Z tego względu wolałbym chyba wszędobylskie kiryski.

Pytania:

1. Ile ramirezek?
2. Ile neonów?
3. Jaka ekipa antyglonowa? Jeśli chodzi o krewetki myślałem o red.
4. Czy taka obsada jest ogólnie ok?

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bohdan » 2009-08-17, 11:06

prętnik karłowaty 1 + 2
ramirez 2 lub 4
neon czerowny 10-20
kirysek 4-6
otoski/krewetki/kosiarki ?

Myślałem jeszcze o 3 bocjach wspaniałych zamiast kirysków. Jednak czytałem, że większość czasu się ukrywają. Z tego względu wolałbym chyba wszędobylskie kiryski.

Pytania:

1. Ile ramirezek?
2. Ile neonów?
3. Jaka ekipa antyglonowa? Jeśli chodzi o krewetki myślałem o red.
4. Czy taka obsada jest ogólnie ok?
Moja rada jest taka...., przy Prętnikach, Pielęgniczki ramireza bym sobie odpuścił, ponieważ między nimi może dochodzić (dochodzi) do konfliktów.
Proponowałbym układ Neon + Pielęgniczki lub Neon + Prętnik.....
Neonów czerwonych do 30 szt
Pielęgniczek ramireza 1/1
Krewetki Red cherry (ilość startowa 10-15 szt) to dobry pomysł do tego Otoski 7 szt oraz kosiarki 5szt
Bocje wspaniałę odradzam jednak nawet jak i ten rozmiar zbiornika to one rosną poprostu za duże.
Alternatywa mogą być mniejsze bocje takie jak Bocja siatkowana czy pręgowana w ilości min 5 szt.
Posiadając już Krewetki, Kirysy odpuściłbym sobie.....

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Akwarybka » 2009-08-19, 15:06

Hejka, po powrocie z wakacji mam zamiar zakupić nowe ryby do 54l. Myślałam o 5 krewetkach amano do tego 10 neonów lub lepiej rasbor hengela. I pytanko: czy moge dać tu jeszcze parkę remirezek?


elk
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2009-08-15, 10:16
Pojemność akwarium: 180
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Berlin/Szczecin
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: elk » 2009-08-19, 23:47


Moja rada jest taka...., przy Prętnikach, Pielęgniczki ramireza bym sobie odpuścił, ponieważ między nimi może dochodzić (dochodzi) do konfliktów.
Proponowałbym układ Neon + Pielęgniczki lub Neon + Prętnik.....
Neonów czerwonych do 30 szt
Pielęgniczek ramireza 1/1
Krewetki Red cherry (ilość startowa 10-15 szt) to dobry pomysł do tego Otoski 7 szt oraz kosiarki 5szt
Bocje wspaniałę odradzam jednak nawet jak i ten rozmiar zbiornika to one rosną poprostu za duże.
Alternatywa mogą być mniejsze bocje takie jak Bocja siatkowana czy pręgowana w ilości min 5 szt.
Posiadając już Krewetki, Kirysy odpuściłbym sobie.....
Dziękuję za rady.

Czyli reasumując:

2x pielęgniczka ramireza lub prętnik karłowaty
25x neon czerwony
7x otosek
5x kosiarka
6x kirysek
10-15x krewetka red cherry

Jestem troszeczkę zaskoczony tym, że nie powinno łączyć się prętników z ramirezkami. W wielu miejscach spotkałem się z propozycjami obsad, w których występowały obie ryby.

I jeszcze kilka pytań: czy decydując się tylko na prętniki lub pielęgniczki mogę myśleć o 2 haremach lub 2 parach czy powinienem raczej pozostać odpowiednio przy 1 haremie lub 1 parze? Tak jak pisałem nie chciałbym przerybić akwarium. I jeszcze jedno - czy nie można zastąpić kosiarek większą ilością otosków? Czy może te ryby jedzą różne rodzaje glonów i dlatego wskazane jest trzymanie obu rybek?

A może macie jeszcze jakieś propozycje na obsadę?

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bohdan » 2009-08-20, 11:43

elk pisze:I jeszcze jedno - czy nie można zastąpić kosiarek większą ilością otosków? Czy może te ryby jedzą różne rodzaje glonów i dlatego wskazane jest trzymanie obu rybek?
Dokładnie, tak - obydwie rybki interesuje zupełnie odmienny rodzaj glona.
Otosek - glon płaski
Kosiarki - glon nitkowaty
elk pisze:Jestem troszeczkę zaskoczony tym, że nie powinno łączyć się prętników z ramirezkami
Bywa, tak w szczególności, gdy akwa jest małe (nawet 112L) dochodzi do konfliktów ze względów terytorialnych.....Niepowiedziane, ze u Ciebie w 180L, będzie oki.....Osobiście jednak ja bym rozgraniczył te rybki pochodzące z odmiennych biotopów.
elk pisze: I jeszcze kilka pytań: czy decydując się tylko na prętniki lub pielęgniczki mogę myśleć o 2 haremach lub 2 parach czy powinienem raczej pozostać odpowiednio przy 1 haremie lub 1 parze?
Co do Pielęgniczek to nie będę zabierał zdania ale jeżeli chodzi o Prętnika to przy odpowiednią urządzonym akwa możesz mieć "dwa haremy" np 2/6

Kheldar
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2009-09-06, 13:12
Pojemność akwarium: 60
Imię: Piotr
Lokalizacja: Chorzele
Kontakt:

60l

Post autor: Kheldar » 2009-09-06, 13:18

Witam. Mam akwa ok. 60L i zastanawiam się nad obsadą. Myślałem nad następującymi rybkami:
  • Neon inessa
    Gupik
    Prętnk Karłowaty
    Pielęgniczka zółta
    Pielęgniczka kakadu
    Pielęgniczka Ramireza
    Otosek
    Kirysek
Które z tych rybek i w jakiej ilości nadawały by się dla początkującego akwarysty?

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bohdan » 2009-09-06, 18:12

Kheldar pisze: Neon inessa
Gupik
Prętnk Karłowaty
Pielęgniczka zółta
Pielęgniczka kakadu
Pielęgniczka Ramireza
Otosek
Kirysek
Pięlęgniczka żółta 1/1
Neon Inessa 10szt
Gupik 3/0 (samce)
Otosek 5szt

ulf
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2009-12-06, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Ustka

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: ulf » 2009-12-06, 22:25

Czy można trzymać brzanki sumatrzańskie razem ze skalarami , czytałem że brzanki podgryzają płetwy innym rybką

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Akwarybka » 2009-12-07, 00:15

Czy można trzymać brzanki sumatrzańskie razem ze skalarami , czytałem że brzanki podgryzają płetwy innym rybką
I książka miała rację ;)

adi88
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2009-12-23, 00:24
Pojemność akwarium: 60
Imię: Adrian
Nazwisko: Xxx
Lokalizacja: Katowice

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: adi88 » 2009-12-23, 00:47

Cześć Wam! Mam akwarium 60 litrowe, żwirek, filtr, oświetlenie, grzałka - wszystko jest... Chciał bym hodować MOLINEZJE BALONOWE :) Wiem, że oponie o tych rybach są nie za ciekawe ale mi się podobają te rybki :D Tylko nie wiem czy ma sens je kupować, bo już kiedyś miałem i szybko zdychają (jakieś 2 miesiące i to wszystko) Może dlatego że nie używałem różnych preparatów typu sól akwarystyczna a być może trzeba.. Proszę o rady.. Albo ewentualnie jakie inne ryby mógł bym mieć???? Podobają mi się też neonki, tylko malinezje balonowe łatwiej rozmnożyć...

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: Bohdan » 2009-12-23, 15:23

To krzyżówka.... :zdegustowany:

Poza tym wymagania tak jak inne Molinezje - patrz google.
W kwestii wielkości samego akwa to masz je za małe jak na te ryby.
Do twojego zbiornika to Neon jest bdobry ale też nie czerwony tylko np simulans czy inessa.
Ze względu na to, że to ryba stadna to przy Twoim litrażu takiego czerwonego wpuścisz z zasady mniej sztuk w porównaniu do simulansa czy inessa, a jak wiemy ryba stadna najlepiej prezentuje się w większej grupie niż mniejszej....

adi88
Zainteresowany
Posty: 27
Rejestracja: 2009-12-23, 00:24
Pojemność akwarium: 60
Imię: Adrian
Nazwisko: Xxx
Lokalizacja: Katowice

Re: jakie ryby do jakiego zbiornika

Post autor: adi88 » 2009-12-23, 17:31

tak więc chyba z molinezji balonowych muszę zrezygnować :( a powie mi ktoś jakie molinezje balonowe mają wymagania?? żeby mogły troche pożyć, a nie że 2 miesiące i to wszystko ;////

neon innesa mi się bardzo podoba, to się chyba zdecyduje na takie ryby.. tylko do 60 litrów ile sztuk moge kupić i jakie one mają wymagania?? Coś czytałem że lubią czarną wodę i korzenie... a ja korzeni na pewno nie bede do akwariumu dawać ;/ ja lubie czystość.. woda musi być kryształowa a nie czarna .... i co neonki jedzą, pozdrawiam

ODPOWIEDZ