http://10office.pl

Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

Maciej111
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-05-08, 15:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Jarocin

Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Maciej111 » 2007-05-08, 17:43

Witam, mam akwarium 25l i chciałbym zaczął w nim hodować krewetki (chyba red-cherry) i w związku z tym mam parę pytań.
1. Ile mogę mieć krewetek w takim akwarium?
2. Czym się dokąłdnie żywią? Proszę podać jakie pokarmy kupujecie swoim kreweciom.
3. Jaka powinna być woda? Przegotowana?
4. Czy małe kamyszki mogą być jako podłoże, czy muszę kupić coś innego?
5. Jaki wystrój akwarium? Potrzebują dużo roślin/kryjówek?
6. Czy krewetki są latwe w chowie?
7. Jaki powinien być filtr? Posiadam taki: czy jest odpowiedni?
Obrazek
8. Co ile musze wymieniać wodę?
9. Czy krewetki brudzą wodę? (nie chce bardzo czesto wymieiać wody, ale także nie chcę aby mi śmierdziało w pokoju)
10. Jakie rośliny wybrać dla nich?

A to moje akwarium:
Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je na szybko aparatem w telefonie.

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: kasia2005 » 2007-05-08, 18:31

1.na początek kup ok 10 szt redy szybko sie mnożą ;-)
2.pokarmy roślinne dla ryb zawierające spirulinę będą odpowiednie jest również pokarm specjalnie dla krewetek : SHRIMP STICKS Tropicala można dawac także banana (sparzonego) ogórka lub jak cops radził pokrzywę trzeba je po kilku godzinach wycągac jeśi krewecie ich nie zjedzą bo zanieczyszcza to wodę
3.nie gotuj wody przed wlaniem do akwa :!: musisz je najpierw przygotowac (poszukaj na forum info o zakładaniu zbiornika)
4.naljepsze podłoże dla krewetek to piasek
5.krewetki lubią dużą ilośc roślin i kryjówek ze względu na wylinki
6.redy są łatwe w hodowli
7.taki filtr Ci wystarczy do krewetkarium o takim litrażu
8.nie wymieniaj wody tylko podmieniaj ok 30-40 % co tydzień
9.krewetki mają dośc szybką przemianę materii więc regularne podmiany wody są koniecznością
10. tu Ci niestety nie pomogę bo to już sprawa gustu do tak małego zbiornika mogę polecic jedynie małe rośliny a także mchy i wgłębkę
zależy też jakie masz oświetlenie bo w przypadku roślin to sprawa bardzo ważna
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: cops » 2007-05-08, 19:26

co do filtra to proponuję samą gąbkę z głowicą , do takiego malutkie krewetki zostaną wciągnięte i nie będą miały szansy na przeżycie co do reszty zgadzam się z kasią :mrgreen:
Nikt nie jest nieomylny

Maciej111
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-05-08, 15:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Jarocin

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Maciej111 » 2007-05-08, 20:48

3.nie gotuj wody przed wlaniem do akwa musisz je najpierw przygotowac
Czyli mam wlać taką prosto z kranu tak? tyle, że muszę poczekać aby się ustała i wtedy wpuścić krewety?
4.naljepsze podłoże dla krewetek to piasek
Piasek, ale dokładnie jaki?
jakie masz oświetlenie bo w przypadku roślin to sprawa bardzo ważna
Oswietlenie akwarium to jedna żarówka 25W typu "świeca" taka jak TUTAJ


Aha i zapomniałem się zapytać o jeszcze jedną rzecz. Jak wygląda sprawa z temperaturą wody? U mnie zazwyczaj woda miała 24-28 stopni, ale czasami latem potrafiła dojść do 30! Więc czy krewety wytrzymają w takiej temperaturze?

No i dowiedziałem się z Waszego forum, że trzeba zrobić różne testy na pH, twardość wody, zawartość azotu i jeszcze na coś tam ;-) Takie testery gdzie zazwyczaj mogę dostać?

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: kasia2005 » 2007-05-08, 21:20

krewecie nie wytrzymają takich skoków temperatury :-/
wymień żarówkę na energooszczędną będzie taniej w utrzymaniu i nie będziesz miał takich skoków bo one są spowodowane wydzielaniem ciepła przez żarówkę
testy ph gh kh i no2 no3 są dostępne w sklepach zoologicznych minimum 10 zł za sztukę
piasek kwarcowy (kupisz w zoologu)

parametry optymalne dla krewetek red cherry :temp. ok.25 st , 12 gh , 5 kh , 6.8-7.5 ph wrażliwe na związki miedzi i azotu
co do przygotowania akwarium to na tym forum yło juz tyle tematów...
http://e-akwarystyka.pl/topics29/204.htm zajrzyj tam ;-) kilka wskazówek
poszukaj dodatkowych informacji nie proś żeby znowu to powtarzac ...
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

bejrutek

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: bejrutek » 2007-05-08, 21:42

najpierw kup testy ph/gh/kh/nox/nh... polecam od razu coś dobrego np. firmy Sera lub Tetra, ja miałem testy na NO i NH Zooleku i były do bani...
wody nie gotujesz , nalewasz z kranu i czekasz 24h... potem bierzesz te testy i mierzysz jakie ma parametry woda ktora przygotowujesz.
Jesli masz problem z twardością to wtedy w ruch idzie woda destylowana, mieszasz ja z odstaną wczesniej wodą i potem lejesz do akwa... ja mam w kranie GH-17st,KH 9-10st, i mieszam w stosunku 1:1 i wychodzi mi jakieś GH~9-11st,KH~4-5st ...
NO i NH, wiadomo, jak najniżej , wszystko opisane jest w instrukcjach testów

Awatar użytkownika
cops
Akwarysta
Posty: 434
Rejestracja: 2007-01-02, 17:27
Pojemność akwarium: 112
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: cops » 2007-05-09, 08:41

zanim wpuścisz jakiekolwiek żywe stworzenia do akwa to musi pochodzić minimum trzy tygodnie z samymi roślinami , a w międzyczasie dodajesz bakterie nitryfikacyjne , jednym słowem akwarium musi dojrzeć
Nikt nie jest nieomylny

Maciej111
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-05-08, 15:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Jarocin

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Maciej111 » 2007-05-09, 12:24

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :-) Teraz to już mam jakąś podstawową wiedzę o krewetkach ;-) Muszę jeszcze popatrzeć gdzie mogę dostać krewetki, bo zoologiczne w moim mieście są takie fatalne, że tam ryb nie można kupić (chyba, ze się chce załatwić inne ryby w swoim akwarium).
Mam pytanko, czy krewetki wytrzymają transport samochodem w słoiku, lub "torebce" ?(takiej jak dają w zoologu) Głównie kupuję ryby w Poznaniu lub w Kaliszu bo mam już tam swoje zaufane sklepy, ale do Poznania mam drogę ok. 1 godziny, a do Kalisza 40-50 minut.

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: kasia2005 » 2007-05-09, 12:48

Maciej111 pisze:Mam pytanko, czy krewetki wytrzymają transport samochodem w słoiku, lub "torebce" ?(takiej jak dają w zoologu)
z powodzenie mogę Ci to zagwarantować :!:
właśnie wczoraj odebrałam przesyłkę z poczty krewecie były w drodze ok 30 godzin w paczce (dobrze zabezpieczonej) i nawet koloru nie straciły byłam w szoku :mrgreen:
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Awatar użytkownika
D4ni3l
Zakręcony forumowicz
Posty: 1393
Rejestracja: 2006-12-21, 20:31
Pojemność akwarium: 240
Imię: Daniel
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: D4ni3l » 2007-05-09, 13:52

Boje sie, ze jak bede mial red cherry to przy odmulaniu dna, wciagne jakas niechcacy :P
Niektórym od władzy odbija... cóż poradzić.

Maciej111
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-05-08, 15:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Jarocin

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Maciej111 » 2007-05-09, 22:02

właśnie wczoraj odebrałam przesyłkę z poczty krewecie były w drodze ok 30 godzin w paczce (dobrze zabezpieczonej) i nawet koloru nie straciły byłam w szoku
Nie wiedziałem, ze można krewetki zamawiać i ci przyślą pocztą :D Jeśli tak mówisz to sie zastanawiam czy nie kupić parę krewetek np. przez allegro od kogoś, kto mieszka blisko mnie np. z Poznania (przesyłki z Poznania przychodzą do mnie w ciągu 24 godzin) :lol:

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: kasia2005 » 2007-05-10, 12:58

Maciej111 pisze:
właśnie wczoraj odebrałam przesyłkę z poczty krewecie były w drodze ok 30 godzin w paczce (dobrze zabezpieczonej) i nawet koloru nie straciły byłam w szoku
Nie wiedziałem, ze można krewetki zamawiać i ci przyślą pocztą :D Jeśli tak mówisz to sie zastanawiam czy nie kupić parę krewetek np. przez allegro od kogoś, kto mieszka blisko mnie np. z Poznania (przesyłki z Poznania przychodzą do mnie w ciągu 24 godzin) :lol:
ja też nie wiedziałam :mrgreen: zamówiłam na allegro bo chciałam "świeżą krew" wpuścić do akwa krewecie były świetnie zabezpieczone i nic nie stało im sie po drodze
dodam tylko od siebie że niestety to ja musiałam pokryć koszty tego pakowania bo zapłaciłam 4 zł więcej kosztów wysyłki ale dzięki temu dojechały całe z warszawy na śląsk :-D

nie byłam na początku pewna czy to dobry pomysł i najpierw próbowałam znależć krewetki w okolicy , po miesiącu się pddałam właściciel sklepu zoo przestał odbierać telefon ode mnie bo zamówiłam u niego i nie umiał nic załatwić :-/
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Maciej111
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: 2007-05-08, 15:49
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Jarocin

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Maciej111 » 2007-06-03, 13:03

Mam jeszcze jedno pytanko, czy można trzymać krewetki i jakieś rybki w tym samym zbiorniku? Ryby ich nie zjedzą? Proszę o podanie przykładowych gatunków ryb jakie mogą żyć razem z krewetkami red chery.

Awatar użytkownika
Doma
Przyjaciel forum
Posty: 797
Rejestracja: 2007-02-13, 19:43
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dominika
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Doma » 2007-06-03, 17:23

Całe mnustwo ryb ich nie zje podam najbardziej popularne :
Neony, danio, kiryski, glonojady, otoski, gupiki,molinezje, zmienniaki, bojowniki, glonojady i inne małe lub roślinożerne ryby. Niestety większość zje potomstwo ale np. neony i roślinożerne ryby ich nie ruszą.
Pozdrawiam Dominika ;-)
Odważni walczą - sprytni uciekaja. David Belle

Awatar użytkownika
Vinnitshekh
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: 2007-06-06, 14:07
Pojemność akwarium: 140
Lokalizacja: Polska

Re: Krewetki do akwarium 25l - parę pytań

Post autor: Vinnitshekh » 2007-06-06, 16:23

Ja mam 2 krewetki amano, wraz z rybami i nie ma zadnych problemow. Jesli wybierzesz spokojne, zgodne ryby to nic zlego nie powinno sie zdarzyc. Wazne tez by nie miec duzych ryb dennych, ktore aktywnie przeszukuja dno, podkopuja rosliny i ogolnie demoluja wystroj (np duzych zbrojnikow, opaczka) - moga one ploszyc krewetki i zaklocac im spokoj. Wazne jest by nasze krewetki mogly miec spokojne miejsce, w ktorym moga sie schowac i poczuc bezpeicznie - zwlaszcza po wylince.

Bojownikow tez bym nie polecal, slyszalem ze moga atakowac krewetki.

Z ryb moglbym polecic glownie neonki, mieczyki, kiryski, molinezje, a takze sumiki szkliste. Te ostatnie sa bardzo spokojnymi rybkami a przy tym wygladaja ciekawie i dobrze sie beda czuly w mocno zarosneitym akwa. To co tu napisalem wynika z doswiadczenia, a nie z teorii - jak mowilem nie zdarzyly mi sie jeszcze konflikty miedzy rybami i skorupiakami.
Ostatnio zmieniony 2007-06-09, 12:11 przez Vinnitshekh, łącznie zmieniany 3 razy.
Art is the expresion of a dream. And dreams, my friend, are what we are as heart...

Vinnitshekh - Slimak Chaosu

ODPOWIEDZ