Pielęgnica zebra i Papuzia??

Wszystko na temat ryb słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

przemek82
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 2008-01-12, 19:08
Pojemność akwarium: 112
Imię: Przemek
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: przemek82 » 2009-10-13, 15:26

Witam,
mam zamiar zmienić obsadę w moim 120l baniaku i strasznie podobają mi się rybki jak w temacie. Wiem że obie są agresywne ale czy można trzeymać 2 parki w jednym akwa. przy założeniu ze będzie kilka kryjówek z kamieni i korzeni. jak nie to ile pielęgniczek zebra mogę w jednym 120l baniaku trzymać a co do nich polecacie.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: Kaef » 2009-10-13, 19:03

Niestety masz za małe akwarium na te ryby.
To są pielęgnice, nie pielęgniczki :P

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: Mata_Hari » 2009-10-24, 12:53

A czy w 200 litrach można by trzymać więcej niż jedną parę zebr? Ile można by ich mieć? Zakładając oczywiście, że zbiornik miałby dostateczną ilość kryjówek.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: maol » 2009-10-25, 17:33

Dwie pary to chyba maksimum. To bardzo terytorialne ryby.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: kbtor » 2009-10-27, 20:50

Mata_Hari, byłem ostatnio w Łodzi w kakadu ( no tam w manufakturze ) i widziałem wyrośnięte pielęgnice zebry.

A taka była moja reakcja jak je zobaczyłem :przestraszony: :przestraszony: :przestraszony: :przestraszony:

Ja myślałem że moje stare zebry były duże, ale to były bydlaki prawdziwe. Teraz już nigdy nie zaproponuję nikomu więcej, jak jednej pary na 200 litrów.

Inna sprawa, że u mnie w 160 litrach jakoś szczególnie nierosły. Znaczy to, że do osiągnięcia tych swoich potężnych rozmiarów, potrzebują sporych zbiorników.

Zaobserwowałem że moje zebry tworzyły coś za kształt grupy rodzinnej, bardzo luźnej, ale się nie zabijały. Oczywiście nie twierdzę że to ich standardowe zachowania.
Obrazek

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: Mata_Hari » 2009-10-31, 02:37

A ile te Twoje stare zebry miały cm, jakiej były wielkości? Pytam z ciekawości. Mnie się bardzo podobają te ryby i się zastanawiam, czy ich sobie nie wziąć do akwa jak zmienię obecny zbiornik na większy.

Maciekqbn
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-01, 22:02
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maciej
Lokalizacja: Gdynia

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: Maciekqbn » 2009-11-01, 22:15

W zbiorniku 120l mam parke zeber (samiec ok. 14cm, samica ok. 5cm). Trą się na potęgę jak głupiki. Część narybku została i poza ta parka pływa 1 średnia samica i 7 mniejszych (jeszcze trudno rozróżnić płeć).
Potwierdzam fajne zachowania społeczne tych ryb. Są terytorialne ale opowieści o ich agresji są przesadzone. Oprócz zeberek mam 3 małe sajki (sajica) i parkę zbrojników (+ bliżej nieokreślona liczba narybku, pochowana po zakamarkach akwa).
Nigdy żadnej z ryb zebry nie zabiły. Czasem tylko zdarzyło się, ze zjedza jakiegos małego zbrojnika (ok. 15 mm) jak jest nieostrożny.

Wiem, że mam chwilowo przerybienie, ale na dniach oddaje 5 małych zeberek a w dłuższej perspektywie zmiana na 240l.

Zebry to na swój sposób bardzo inteligentne ryby. Fajnie jest je obserwować, zwłaszcza podczas wychowu młodych.

Sib
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 2009-11-30, 01:59
Pojemność akwarium: 180
Imię: Artur
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: Sib » 2009-12-09, 22:19

Zebry to wspaniała, widowiskowa ryba. Ja docelowo chcę trzymać w 180 litrach jedną, maksymalnie dwie pary. Dwie pary Zeberek mam do oddania ;)
Pozdrawiam,
Artur
Obrazek

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Pielęgnica zebra i Papuzia??

Post autor: RAMZES » 2009-12-20, 17:55

kbtor pisze:Inna sprawa, że u mnie w 160 litrach jakoś szczególnie nierosły. Znaczy to, że do osiągnięcia tych swoich potężnych rozmiarów, potrzebują sporych zbiorników.
w większości przypadków jest to spowodowane chowem wsobnym sprzedawca bierze część narybku od jednej pary i sprzedaje dalej a klient chce parkę ta parka odbywa tarło i sytuacja się powtarza ;) wśród popularnych gatunków jest ren problem że rzadko właściciele sklepów sprowadzają ryby z poza miasta a w dużych aglomeracjach z poza dzielnicy więc to pokrewieństwo jest bardzo bliskie

ODPOWIEDZ