Nawozenie Bez Tajemnic

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-19, 06:18

Oto kilka, moim zdaniem, uzytecznych informacji dla tych ktorzy interesuja sie nawozeniem solami do dozowania makro. Proporcje sa prawidlowo wyliczone.

KH2PO4


♠ Rozpusc 1.5 lyzeczki do herbaty (7.2 grama) w szklance wody (250 ml)

♠ 1 ml otrzymanego roztworu dodany do 40 litrow wody akwarium podniesie poziom PO4 do 0.53 ppm (mg/L)

Ogolnie zalecany poziom PO4 = 0.5-2 ppm lub 10% poziomu azotanow.

KNO3

♠ Rozpusc lyzke stolowa KNO3 (16.8 g.) w 250 ml wody
♠ 1 ml tego roztworu doda 1.08 ppm NO3 i 0.54 ppm potasu do 40 litrow wody akwarium.
♠ 1/4 lyzeczki (1.4 grama) KNO3 podniesie poziom NO3 w 40 litrach wody do 22.5 ppm i potasu do 14.26 ppm.
♠ Zalecany poziom NO3 wynosi 10-20ppm a potasu 20ppm

K2SO4

1/4 lyzeczki (1.5 grama) dodana do 40 litrow wody akwarium podniesie poziom K do 16.5 ppm.

♠ zalecany poziom potasu wynosi 20 ppm.

Dla wody destylowanej lub RO



Mg2SO4 * 7H2O

♠ 1/2 lyzeczki (2.7 grama) podniesie poziom magnezu w 40 litrach wody akwarium do 7.03 ppm

♠ Zalecany poziom magnezu wynosi 5-10ppm


CaSO4

♠ 1 gram podniesie poziom wapnia w 40 litrach wody akwarium do poziomu 7.29 ppm.
♠ Zalecany poziom Ca wynosi 10-30 ppm


Powyzsze wartosci przeznaczone sa dla ludzi ktorzy wiedza troche na temat wymagan roslin, i sluza jedynie jako pomoc w ustalaniu dozowania. Jesli Twoje akwarium nie jest nawozone CO2 i swieci sie nad nim 15W swietlowka, NIE ZAWRACAJ SOBIE TYM POSTEM GLOWY!!

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: mlodyakwar » 2008-11-19, 20:16

Ja przepraszam ze sie wtracam ale dla mnie nawozy to czarna magia:) Dlatego mam pare pytan.

1.Jak mozna zobaczyc, rozroznic jakiego elementu roslinom brakuje? Tak bez testowo.
2. Czy sa jakies roznice miedzy roznymi sprzedacymi te nawozy?

Narazie tyle:)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-19, 21:11

mlodyakwar pisze:1.Jak mozna zobaczyc, rozroznic jakiego elementu roslinom brakuje? Tak bez testowo.
Dzis (pozniej) postaram sie przykleic post zawierajacy najczesciej obserwowane niedobory w roslinach bo faktycznie na tym forum tego nie ma.
mlodyakwar pisze:2. Czy sa jakies roznice miedzy roznymi sprzedacymi te nawozy?
Jakie roznice masz na mysli? Nie wiem czy dobrze rozumiem to pytanie.

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: mlodyakwar » 2008-11-19, 21:13

No nie wiem np. jakis nawoz firmy x po rozpuszczeniu takiej samej dawki w takiej samej ilosci i jakosci wody jak nawoz y jest słabszy?

3. Czy mozna mp. z jednej takiej saszetki zrobic odrazu pełna mieszanine np. 5 l. Czy trzeba co tydzien sie z tym bawic?

choppers_polska
Zainteresowany
Posty: 46
Rejestracja: 2008-07-12, 15:02
Pojemność akwarium: 206
Imię: Karol
Lokalizacja: 3miasto

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: choppers_polska » 2008-11-19, 21:50

uwarzam ze post mistrzowstwo swiata !!!!!!!!!!!!!! tego wlasnie brakowalo. GRATULUJE I DZIEKUJE :padam:


PRZYKLEIC !!!
Ostatnio zmieniony 2008-11-19, 21:51 przez choppers_polska, łącznie zmieniany 1 raz.

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-19, 21:50

mlodyakwar pisze:No nie wiem np. jakis nawoz firmy x po rozpuszczeniu takiej samej dawki w takiej samej ilosci i jakosci wody jak nawoz y jest słabszy?
Nie, takich roznic nie ma. KNO3 jest KNO3 i KH2PO4 jest KH2PO4 itd. Jedyne roznice mozna zaobserwowac w stopniu czystosci danego produktu. Np. Jakosc laboratoryjna bedzie przewyzszac stopniem czystosci jakosc np. KNO3 uzywanego w rolnictwie i ogrodnictwie. Przez czystosc rozumiem sladowe ilosci domieszek innych substancji znajdujacych sie w danym nawozie. Dla potrzeb akwarystycznych, tak bardzo bym sie tym nie przejmowal.

5 litrow roztworu to chyba gruba przesada. Jesli zerkniesz na powyzsze ilosci stosowane do nawozenia, mozesz zobaczyc, ze pol litra roztworu wystarczy na bardzo dlugo. Produkowanie ogromnych ilosci roztworu nie jest wskazane gdyz z biegiem czasu woda wyparowuje co zwieksza stezenie nawozu.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Suja » 2008-11-19, 21:51

można zrobić od razu ;]
Ogólnie chodzi o to aby sól była czysta i tyle ;]
Stężenia zawsze wyjdą te same.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: marthinez » 2008-11-19, 22:08

Temat świetny, ponieważ jest dość czytelny dla osób mało doświadczonych. ;)

Zainteresowani mogli już dawno to samo wyliczyć sobie z kalkulatorów, które tu i ówdzie po forum krążą.
Korzystając z kalkulatora zrobimy to nawet dokładniej ponieważ możemy obliczyć konkretna dawkę dla naszego litrażu, a nie tak ogólnikowo. Faktem jest, że nie każdy potrafi używać tych kalkulatorów.
Slanter pisze:Dzis (pozniej) postaram sie przykleic post zawierajacy najczesciej obserwowane niedobory w roslinach
Z chęcią to poczytam. Czekamy. :padam:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-19, 22:20

marthinez pisze:Zainteresowani mogli już dawno to samo wyliczyć sobie z kalkulatorów, które tu i ówdzie po forum krążą.
Dlatego tez nie przyklejam tego tematu. Sa to ogolne wskazowki dla, moze nie kompletnych laikow, ale dla tych ktorzy juz troche sie orientuja o co w tym wszystkim chodzi.
marthinez pisze:Korzystając z kalkulatora zrobimy to nawet dokładniej ponieważ możemy obliczyć konkretna dawkę dla naszego litrażu, a nie tak ogólnikowo.
To co podalem nie jest tak do konca ogolnikowe. Ostatecznie za pomoca prostej arytmetyki mozna, na podstawie tych przykladowych 40 litrow wody zbiornika, pomnozyc lub podzielic ilosci dodawanego nawozu.
Ostatnio zmieniony 2008-11-20, 08:41 przez Slanter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JARECZEK
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 2008-03-11, 20:51
Pojemność akwarium: 96
Imię: Jarek
Lokalizacja: Łódź

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: JARECZEK » 2008-11-19, 23:34

Slanter, temat jest świetny :padam: :padam: :padam:
Mam pytanie: jak odmierzyć tak dokładnie te sole? Mam wage, ale ona tylko waży z dokładnościa do 1 g. A tu jeszcze jakieś miejsca po przecinku :niepewny:
Też zaczynam zabawe z solami więc będe temat śledził ;)

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-19, 23:49

Musisz po prostu kupic sobie dokladniejsza wage. Pelno ich w internecie. Sa to male, elektroniczne wagi wielkosci duzego kalkulatora. Ich cena tez nie jest wygorowana. W ostatecznosci mozesz poslugiwac sie miara lyzeczek i lyzek stolowych. Ciesze sie, ze temat okazuje sie w jakis sposob pomocny.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Suja » 2008-11-19, 23:56

Może mi ktoś nawet na PW/gg wytłumaczyć jak się posługiwać kalkulatorami?
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: marthinez » 2008-11-20, 08:31

Może mi ktoś nawet na PW/gg wytłumaczyć jak się posługiwać kalkulatorami?
Kuba nie osłabiaj mnie.
jeden podał Ci linka do najprostszego kalkulatora nawozów jaki widziałem.
W tym temacie: http://e-akwarystyka.pl/topics5/9861.htm
Na pewno sobie poradzisz.

[ Dodano: 20 Lis 2008 07:33 am ]
JARECZEK pisze:Mam pytanie: jak odmierzyć tak dokładnie te sole? Mam wage, ale ona tylko waży z dokładnościa do 1 g. A tu jeszcze jakieś miejsca po przecinku
Taka waga w zupełności wystarczy. Odmierzasz pełne gramy np.
Slanter pisze:KNO3 (16.8 g.)
Dajesz 17g.
Slanter pisze:(7.2 grama)
Dajesz 7g.
Taki pomiar jest wystarczający, a i tak będzie bardziej dokładny jak łyżka/łyżeczka. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Slanter
Przyjaciel forum
Posty: 978
Rejestracja: 2007-02-19, 13:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Phoenix, AZ

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: Slanter » 2008-11-20, 09:18

marthinez pisze:Taka waga w zupełności wystarczy. Odmierzasz pełne gramy np.Slanter napisał/a:
KNO3 (16.8 g.)
Dajesz 17g.
Slanter napisał/a:
(7.2 grama)
Dajesz 7g.
Taki pomiar jest wystarczający, a i tak będzie bardziej dokładny jak łyżka/łyżeczka.
Czy pomiar na wadze gramowej bedzie bardziej dokladny to chyba nie. 7 faktycznych gramow na wadze gramowej = 7 gramow, 7.5 faktycznych gramow na wadze gramowej = 7 gramow, 7.95 faktycznych gramow na wadze gramowej = 7 gramow. Dopuszczalny blad na wadze gramowej jest 1 gram. O ile nie jestem zwolennikiem brania pod uwage masy molowej i ciezaru atomowego pierwiastkow przy wyliczaniu nawozenia do akwarium (czasem w tym hobby naleza sie przyjemnosci) to w przypadku nawozenia np. KH2PO4 blad rzedu 0.9 grama bylby dla mnie istotny. Szczegolnie w malym zbiorniku. Za pomoca miarek lyzeczkowych (osiagalnych w sklepach z przyborami kuchennymi lub u babci w szufladzie) posiadajacych podziallke na 1, 1/2,1/4 lyzeczki jestem w stanie odmierzyc KNO3 czy K2SO4 z dokladnoscia +/- 0.3 grama zawsze i wszedzie. ;)

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nawozenie Bez Tajemnic

Post autor: daroo » 2008-11-20, 09:51

Ja nawozy odmierzam według objętości - jest taka wartośc podana w kalkulatorze. Np 8g KNO3 to 7,2 ml, więc wsypuję do strzykawki do wysokości 7,2 ml i gotowe :)

ODPOWIEDZ