Sinice czy glony?

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

Katarzynka
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2008-07-25, 10:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków

Sinice czy glony?

Post autor: Katarzynka » 2008-11-19, 14:02

Witam, od kilkunastu dni mam problem z pozbyciem się czegoś co widać na zdjęciach. Nie miałam nigdy do czynienia z sinicami, więc zastanawiam się czy to nie one przypadkiem.. Akwarium 60l, oświetlenie 2x 18W, Co2 z bimbrowni, nawozów nie podaję, ponieważ jak dolałam przy przedostatniej podmianie (~20% 2 tyg temu) było jeszcze gorzej. W ostatni weekend znów była podmiana (ok 20%), wyczyściłam to dziadostwo z roślin tyle ile byłam w stanie, ale jak widać na zdjęciach dwa dni wystarczyły, żeby znów urosło.. Proszę o pomoc w identyfikacji :(

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Sinice czy glony?

Post autor: maol » 2008-11-19, 15:17

Trochę słabo widać, ale to chyba po prostu zielenice. Daj zdjęcie ogólne zbiornika, bo cos widzę że roslin to masz znacznie za mało - no i jakie parametry wody/ilość i gatunki ryb?

P.S. Jak długo masz juz te świetlówki?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Katarzynka
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2008-07-25, 10:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków

Re: Sinice czy glony?

Post autor: Katarzynka » 2008-11-19, 17:15

Świetlówki mam długo, na pewno ponad półtora miesiąca. Parametry: pH=7, GH=19, KH=14-15, NO2=0, NO3=5-10, PO4=0,05. Obsada: 3 otoski, 4 kiryski malutkie, 5 neonów czerwonych, 4 dorosłe gupiki i kilka dwutygodniowych szkrabów do wydania. Poza tym ampularia i 3 ammanki.. Ten nalot przypomina trochę film bakteryjny, jest śliski i można go łatwo zetrzeć. Ile jest roślin to widać na zdjęciu. Było więcej, ale zrobiło się za ciasno więc je trochę przerzedziłam, żeby ryby miały gdzie pływać. Akwarium do najładniejszych nie należy niestety... :wstyd: i powoli przestaję wierzyć, że uda mi się go doprowadzić kiedyś do takiego stanu jakbym chciała :(

http://s1.fothost.pl/upload/08/47/2df6f36a.jpg

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Sinice czy glony?

Post autor: marthinez » 2008-11-19, 18:34

To są niestety cyjanobakterie (sinice). :(
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Katarzynka
Zainteresowany
Posty: 47
Rejestracja: 2008-07-25, 10:14
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia
Lokalizacja: Kraków

Re: Sinice czy glony?

Post autor: Katarzynka » 2008-11-19, 20:31

Kurde :( nie mam dostępu do erytromycyny, więc co mogę zrobić? restart? gdzieś czytałam, że zakwity sinic to też sprawka zachwianej równowagi, że samo zaciemnienie wystarczy, albo też że trzeba zwiększyć stężenie NO3 i PO4 i same miną. Co Wy o tym myślicie?

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sinice czy glony?

Post autor: daroo » 2008-11-20, 22:44

Niedawno przechodziłem walkę z siniczkami ;)
powiem tak - samo zaciemnienie u mnie niewiele dało - to co było na roślinach obumarło i owszem, ale odrosło po kilku dniach, podobnie na kamieniach. Co do podniesienia poziomu NO3 - nie wiem, ale wątpię, to na pewno sinic nie zniszczy.
Erytromycynę bardzo łatwo dostać - pójdź do jakiegokolwiek lekarza, powiedz na co to ma być a napewno dostaniesz ;) a do tego jest to bardzo tani lek :)
mi np przepisał alergolog ;)

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Sinice czy glony?

Post autor: szalinski_2005 » 2008-11-21, 21:36

Katarzynka, spróbuj z zaciemnieniem akwarium na 3 dni z tym że to trzeba zrobić bardzo dokładnie tzn. nie przykryć jednym kocem jak to niektórzy robią ale użyć z trzech lub innych materiałów wyłączyć co2 nie karmić rybek po 3 dniach podmiana wody 50% i wybranie jak największej ilości sinic
pytasz o stężenie po4 i no3 więc no3 można podnieść do góry o ile masz testy i wychodzi że masz 0
jeżeli zaciemnienie nie pomoże to wtedy pozostaje erytromycyna tylko poczytaj jak z nią postępować bo źle użyta może pogorszyć sytuacje
miłego dnia :)

ODPOWIEDZ