Trawniczek i spółka

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Trawniczek i spółka

Post autor: Nicole » 2008-11-24, 00:27

Jakie 'trawki', ewentualnie jakichś inne niskie polecacie do 25l akwarium?
Ponieważ będę zmieniać aranżację, potrzebuję przykładów roślin, które są niskie, drobnolistne i będą ładnie eksponować obsadę akwa (obsada w opisie - nie liczcie bojownika - wraz ze zmianą aranżacji w 200l, zmieni miejsce zamieszkania).
Temperatura wody, jest w granicach 26-27 stopni, oświetlenie dosyć dobre (nie znam mocy, niestety), nawożenie nawozami w płynie, jako 'towarzystwo' dla roślin drobnolistnych na 100% będzie mech flame i jawajski przyczepiony na korzeniu (mam krewetki).
Proszę o porady ;)

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Suja » 2008-11-24, 00:31

podaj oświetlenie to pogadamy ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Thierry Henry » 2008-11-24, 01:35

Suja pisze:podaj oświetlenie to pogadamy ;)
Cenna uwaga. :)
Do małego akwarium na pierwszy plan zdałby się mały henio.
Mówisz trawnik? No to Eleocharis parvula się zda na pewno. Przy okazji krewecie będą miały się gdzie chować.

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Tamcia » 2008-11-24, 13:17

Przy dobrym oświetleniu popularna glosia(Glossostigma)

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Nicole » 2008-11-24, 16:01

Suja, uwierz, że gdybym wiedziała jakie dokładnie mam oświetlenie, już byście wiedzieli.
Ale jest coś ok. 25W, do tego dochodzą odbłyśniki w postaci taśmy, którą obklejone jest wnętrze pokrywy.
A może ktoś jeszcze wie, gdzie w Białymstoku można takie 'trawnikowe' roślinki znaleźć?

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: gizun » 2008-11-24, 16:02

Może byc też utricularia graminifolia, ale jest niezbyt często spotykana

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Nicole » 2008-11-24, 16:07

gizun, ta utricularia graminifolia naprawdę mi się podoba, najgorzej, że nie ma skąd jej wziąć :( A może ktoś z forum ma nadwyżkę i chce odsprzedać?

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: gizun » 2008-11-24, 16:10

W sklepie roslinyakwariowe jest, ale w zabójczej cenie.Lileaopsis też jest fajny.

Nicole
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 2008-03-02, 00:53
Imię: cykmykpyk

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Nicole » 2008-11-24, 16:58

Lilaeopsis miałam, słabo u mnie rósł i odcień zieleni niezbyt mi pasował (był jakiś taki jaskrawy i liście były dość szerokie), poza tym nadawał się raczej na ostatni plan (małe akwa).
Mam już pewien plan, co do aranżacji.
Na ostatnim planie będą kamienie (jeszcze nie wiem jakie), lub korzeń, porośnięty jakimiś roślinkami (proszę o przykłady :D ), ewentualnie mchem (z tym, że nie wiem jak będzie to wyglądało). Na przednich planach będą glosia, ewentualnie jakieś microsorium.
Jeśli macie jakieś rady związane z planami akwa, to proszę o doradzenie ;)
Dopiero po świętach (jestem prawosławna, więc po 6-tym stycznia), będę miała 'dostawę' kasy, więc najprawdopodobniej wtedy zacznę zmiany aranżacjii, tak więc mam jeszcze trochę czasu na przemyślenie.
Póki co oświetlenie idzie do wymiany, ojciec powiedział, że wstawi dwie świetlówki (jak powie jakie, to napisze ;d).
Filtr z wewnętrznego zamienimy na zewnętrzny (lepsza wydajność).
W obsadzie zostają microrasbory (jeśli nie będzie przerybienia, być może dokupię jeszcze parę sztuk) i krewetki red cherry, choć bardzo możliwe, że redki zastąpią orange, crystal red, lub hummel.
A i jeszcze jedno - proszę, podajcie pełną nazwę 'heńka', którego polecacie (małego) ;]

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: hodowca_rybek » 2008-11-28, 11:08

Mały henio to - Hemianthus Callitrichoides

Co do ceny utricularii na roslinyakwariowe, to rzeczywiście masakra. 25zł za porcję 2x2. Za tą cenę kupiłem koszyczek tej samej firmy co oni oferują. Ciekawe skąd takie ceny.

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Mata_Hari » 2008-11-30, 17:14

Ja u siebie na trawnik pierwotnie planowałam małego Heńka, ale z racji na fakt, że on potrzebuje naprawdę sporo światła, poszedł u mnie na korzeń, który jest bardzo wysoko pod pokrywą. Pomimo, że mam ponad 0,5 W/l to wystarczyło, aby przysłoniły go rośliny, a o jego wzroście trudno mówić. Raczej mi marnieje. Podejrzewam, że gdyby był na dole w podłożu, to już wcale by nie przetrwał.
Jako trawnik, na dole mam glosię, która nawet nieźle sobie radzi. Eleocharisa parvulę za to musiałam przenieść na bok z przodu, bo mi bardzo szedł ku górze i w efekcie, po przycinkach średnio wg mnie nadawał się na trawnik. Faktem natomiast jest, że dla krewetek jest niezłym schronieniem, choć pomimo wszystko krewetki raczej wolą rosnące u mnie mchy i zakamarki korzenia niż inne rośliny.

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Bohdan » 2008-11-30, 17:42

hej,

osobiście postąpiłbym inaczej, w szczególności biorąc pod uwagę i światło i rozmiar akwa.....
zastanowiłbym się bardziej nad trawnikiem ale w stronę dywanu.....czyli gałęzatka i to ją bym rozerwał i stosując kamienie oraz korzenie położył na podłożu-krewetki to uwielbiają, zresztą nie tylko one.

co do microzurium.....akwa jest małe a microzorium rośnie duże i zacznie przytłaczać....
pomyśl nad mini odmianą microzorium lub mini anubiasem....

natomiast niskie i drobnolistne to zdecydowanie polecam cryptocoryne parva tzw zwartka drobna (wys 5-10 cm, szer 5-7cm) mam ja u siebie

pzdr

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Mata_Hari » 2008-11-30, 18:15

Gałęzatka jest fajna, tylko się bardzo szybko brudzi, a wtedy wygląda bardzo nieciekawie.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: szalinski_2005 » 2008-11-30, 19:01

a może zrobić trawniczek z mini peli na początku na pewno by był problem z przyczepieniem do dna może na jakiś małych siateczkach może na płaskich kamieniach lub coś w tym stylu ale efekt byłby na pewno super
miłego dnia :)

Mata_Hari
Stały bywalec
Posty: 203
Rejestracja: 2007-09-08, 20:42
Pojemność akwarium: 52
Imię: Joanna
Lokalizacja: POLSKA - Łódź
Kontakt:

Re: Trawniczek i spółka

Post autor: Mata_Hari » 2008-11-30, 19:12

Pelia to chyba tylko pod siateczką i to gęstą. Na kamieniach to się chyba nie utrzyma.

ODPOWIEDZ