Reduktor

Moderator: ModTeam

mlodyakwar
Stały bywalec
Posty: 272
Rejestracja: 2007-11-26, 15:54
Pojemność akwarium: 60
Imię: Gracjan
Nazwisko: Nykiel
Lokalizacja: Uniejów/Łódz

Reduktor

Post autor: mlodyakwar » 2009-01-22, 17:08

Jaki reduktor jest lepszy reduktor z ratometrem czy z dwoma zegarami?

Tofifi

Re: Reduktor

Post autor: Tofifi » 2009-01-22, 18:05

mlodyakwar pisze:ratometr
nie zadziała ci więc jest niepotrzebny kup taki co ma 2 manometry w ten sposób będziesz wiedział jakie masz ciśnienie w butli, oraz jakie ciśnienie jest "przepuszczane" do wężyka

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Reduktor

Post autor: marthinez » 2009-01-22, 18:27

mlodyakwar pisze:Jaki reduktor jest lepszy reduktor z ratometrem czy z dwoma zegarami?
W/g mnie ten z rotametrem. Posiada on zawór iglicowy, dzięki czemu możliwe jest dokładne ustawienie gazu bez konieczności montowania zaworka precyzyjnego.
Tofifi pisze:kup taki co ma 2 manometry w ten sposób będziesz wiedział jakie masz ciśnienie w butli, oraz jakie ciśnienie jest "przepuszczane" do wężyka
Mam taki (Aquamedic) i powiem jedno. Kompletnie nie potrzebny gadżet.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Reduktor

Post autor: daroo » 2009-02-02, 22:43

marthinez pisze:W/g mnie ten z rotametrem. Posiada on zawór iglicowy, dzięki czemu możliwe jest dokładne ustawienie gazu bez konieczności montowania zaworka precyzyjnego.
Ja taki właśnie zamierzam zakupić, podpowiedzcie jeszcze tylko czy konieczny jest przy tym reduktorze licznik bąbelków, bo różne są opinie. Czy da się z tego rotametru wyczytac taką informacje?

Awatar użytkownika
pszemoo
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-21, 14:55
Pojemność akwarium: 72
Imię: Przemek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Reduktor

Post autor: pszemoo » 2009-02-03, 00:54

Licznik bąbelków jest potrzebny, na rotametrze nic praktycznie nie odczytasz, bo w akwarium potrzebne są małe przepływy gazu (poniżej 1 l/min). Ale czytałem gdzieś, że rotametr można przerobić na licznik bąbelków ;)
72 l - roślinne

112 l - mcharium :D

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Reduktor

Post autor: daroo » 2009-02-04, 15:17

To jeszcze jedno pytanko. Czy w reduktorze takim jak w tym zestawie http://www.allegro.pl/item537548878_zes ... ndard.html konieczne jest zamontowanie węzyka na szybkozłączkę (próbuje mnie do tego przekonać sprzedawca, a to dodatkowy koszt) nie można "normalnie" nasunąć wężyka na króciec i ew uszczelnić?
i jeszcze jedno - do uszczelnienia połączenia reduktora z butlą wystarczy taśma teflonowa do połączeń gazowych, nie trzeba dodatkowych "bajerów"?

Awatar użytkownika
matmax426
Zakręcony forumowicz
Posty: 1486
Rejestracja: 2007-05-11, 19:33
Pojemność akwarium: 82
Imię: mat
Nazwisko: mam :)
Lokalizacja: Skarżysko Kamienna
Kontakt:

Re: Reduktor

Post autor: matmax426 » 2009-02-04, 15:40

1. szybkozlaczka jest bardzo dobrym rozwiazaniem, ma swoja cene ale warto.
nie tylko masz pewne szczelne polaczenie ale rowniez nie ma problemu z rozlaczeniem calego systemu (np podczas wymiany czesci lub nawet podczas poczatkowej przymiarki długości rurek)

2. tasma teflonowa w zupełności wystarczy, tylko pamietaj żeby nakladac ja "na mokro" znaczy zwilzyc ja przed nalozeniem, lepiej wtedy przylega do gwintu

[ Dodano: 2009-02-04, 14:41 ]
i jeszcze jedno, w tym zestawie nie ma licznika bąbelkow.
jesli zdecydowales sie na ten zestaw to dokup go, zapytaj tego sprzedawce moze ma licznik w ofercie, po co masz dwa razy za przesyłke placic?

Awatar użytkownika
Drottnar
Akwarysta
Posty: 608
Rejestracja: 2008-04-13, 22:41
Pojemność akwarium: 240
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reduktor

Post autor: Drottnar » 2009-02-04, 16:36

matmax426 pisze:i jeszcze jedno, w tym zestawie nie ma licznika bąbelkow.
Jest. Nie ma jedynie zdjęcia ;) Ja u niego kupowałem właśnie zestaw do CO2 tyle, że bez reduktora i ogólnie jestem zadowolony. W tej ofercie jest lepszy zaworek precyzyjny niż te, co ja kupiłem.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reduktor

Post autor: croc » 2009-02-04, 17:37

matmax426 pisze:1. szybkozlaczka jest bardzo dobrym rozwiazaniem, ma swoja cene ale warto.
nie tylko masz pewne szczelne polaczenie ale rowniez nie ma problemu z rozlaczeniem calego systemu (np podczas wymiany czesci lub nawet podczas poczatkowej przymiarki długości rurek)

2. tasma teflonowa w zupełności wystarczy, tylko pamietaj żeby nakladac ja "na mokro" znaczy zwilzyc ja przed nalozeniem, lepiej wtedy przylega do gwintu

[ Dodano: 2009-02-04, 14:41 ]
i jeszcze jedno, w tym zestawie nie ma licznika bąbelkow.
jesli zdecydowales sie na ten zestaw to dokup go, zapytaj tego sprzedawce moze ma licznik w ofercie, po co masz dwa razy za przesyłke placic?
Szybkozłączka jest przydatna, ale niekonieczna. Tzn, mozna złozyć zestaw bez szybkozłączek, które opcjonalnie mozna z czasem dokupić.

Połaczenie reduktora z butla odbywa się za oring, lub płaską uszczelkę, któa jest już w reduktorze. Żadnej taśmy, ani niczego innego już nie trzeba. Jak będziesz miał ten reduktor, to zobacz w głąb tej nakrętki, a zobaczysz uszczelkę.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Reduktor

Post autor: marthinez » 2009-02-04, 19:40

daroo pisze:Czy w reduktorze takim jak w tym zestawie http://www.allegro.pl/ite...2_standard.html konieczne jest zamontowanie węzyka na szybkozłączkę (próbuje mnie do tego przekonać sprzedawca, a to dodatkowy koszt) nie można "normalnie" nasunąć wężyka na króciec i ew uszczelnić?
W tym przypadku szybkozłaczka nie jest potrzebna.
matmax426 pisze:szybkozlaczka jest bardzo dobrym rozwiazaniem, ma swoja cene ale warto.
nie tylko masz pewne szczelne polaczenie ale rowniez nie ma problemu z rozlaczeniem calego systemu
Z tym "pewnym" połączeniem to różnie bywa.
Zdecydowanie pewniejsze jest wciśnięcie wężyka na króciec.
matmax426 pisze:tasma teflonowa w zupełności wystarczy, tylko pamietaj żeby nakladac ja "na mokro" znaczy zwilzyc ja przed nalozeniem, lepiej wtedy przylega do gwintu
Taśma teflonowa nie jest w ogóle potrzebna. Jest tak jak napisał croc.
W niektórych reduktorach (aquamedic) stosuje się uszczelkę, która jest osobno. Ja dostałem w komplecie z reduktorem. Taka twarda do połączeń gazowych.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

daroo
Stały bywalec
Posty: 369
Rejestracja: 2008-04-10, 23:59
Pojemność akwarium: 30
Imię: Darek
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Reduktor

Post autor: daroo » 2009-02-04, 21:56

Zdecydowałem się na wersję bez złączek. Czy węzyk nałożony na króciec trzeba jeszcze jakoś doszczelnić? dosmarować obwódkę silikonem?

No i klops - dostałem zestaw, a króciec jest z dwa razy grubszy niż wężyk :/ co robić? naciągnąć zwykły silikonowy?

mama51
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-10, 10:42
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jacek
Lokalizacja: Radom

reduktor

Post autor: mama51 » 2009-02-20, 19:43

witam wszystkich i pozwolę sobie podpiąć do tematu o reduktorach żeby nie zaśmiecać forum . Czy normalną sprawą jest syczenie w reduktorze podczas jego normalnej pracy czy występuje reduktor który nie syczy i jak to syczenie wyciszyć ( instalacja szczelna CO2 nigdzie nie ucieka prucz dyfuzora :)) Pozdawiam Jacek
Ostatnio zmieniony 2009-02-20, 19:45 przez mama51, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pszemoo
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 2007-08-21, 14:55
Pojemność akwarium: 72
Imię: Przemek
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Reduktor

Post autor: pszemoo » 2009-02-20, 19:45

U mnie nic nie syczy w reduktorze. Syczy tylko w momencie rozszczelniena. Sprawdz jeszcze raz dokladnie czy aby na pewno wszytko jest szczelne.
72 l - roślinne

112 l - mcharium :D

mama51
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-02-10, 10:42
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jacek
Lokalizacja: Radom

Re: Reduktor

Post autor: mama51 » 2009-02-20, 20:01

A może ktoś z forumowiczów używa reduktora produkcji rosyjskiej takiego z dwoma zegarami na górze i śrubą na dole do ustawienia ciśnienia . Reduktor jest nowy , ale wyprodukowany z 10 lat temu może dlatego słychać w nim syczenie bo poprostu jego normalma praca a to syczenie to zmiana ciśnienia z dużego na małe . Nie znam zasady działania tego reduktora i stąd moje pytania.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: Reduktor

Post autor: croc » 2009-02-20, 22:48

reduktor nie może syczeć. Jeśli syczy to na bank ucieka Ci gdzieś CO2. Nalej wody do wanny i zanurz całą butlę z reduktorem w wodzie. Odkręć butlę i obserwuj gdzie bąbelki się ulatniają. jak namierzysz nieszczelność to pomyślimy jak ją usunąć.

ODPOWIEDZ