Tilapia mozambijska

Stary dział encyklopedii roślin i ryb.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Tilapia mozambijska

Post autor: RAMZES » 2007-03-20, 16:54

Tilapia mozambijska

Pierwotnie zamieszkiwała Afrykę gdzie żyła w słodkich słonawych wodach obecnie dzięki dużej zdolności aklimatyzacji znacznie bardziej rozpowszechniona.
Długość zależnie od źródeł 40 -60 cm ( w akwariach przeważnie nie przekracza 35cm) samice zawsze znacznie mniejsze, nie jest wybredna jeśli chodzi o pokarm lecz jest bardzo łakoma jednak żywy pokarm ( dafnia ochotka) jest dobry do odchowu narybki tak duża ryba zjada nagie ślimaki dżdżownice surowe mięso ( kurczak, wołowina, chuda wieprzowina) lub suche pokarmy duże płatki lub tabletki które można podawać jej wprost do pyska.
Woda o temperaturze 22-30 stopni pH 6-8 twardość wody niema znaczenia wymagają bardzo dużego akwarium myślę, że minimum to 350l minimum 130cm dł.
Są to gębacze, więc na jednego samca może przypadać kilka samic (ja swoje tilapie trzymałem w proporcji 2 samce 3 samice),samce toczą między sobą niezwykle widowiskowe, ale nieszkodliwe walki. Roślin nie sadzimy, ponieważ podczas tarła samce silnie kopią w podłożu i niszczą rośliny, samica składa jednorazowo od100 do ponad 1000( według niektórych autorów) szt. ikry, którą nosi w pysku do czasu wyklucia podobnie postępuje z narybkiem jest bardzo troskliwą matką i nawet w akwarium z ogólnym można odchować pewną ilość potomstwa poza wielkością jest to ryba łagodna w stosunku do innych gatunków nawet mniejszych od niej jednak ryby trzymane z tilapiami muszą mieć, co najmniej 15cm.
Samce zwłaszcza w czasie godów są pięknie ubarwione całe ciemnie lub czarne c czerwoną obwódką dookoła płetw samice są szare do niemal białych.
Co do wystroju to polecam niezbyt gruby żwir ze względu na upodobanie ryb do kopania i przenoszenia podłoża (możliwość zbicia szyby) kamienie duże ale tak mocowane żeby ryby ich nie pokopały ani nie przewróciły oraz korzenie.
Polecam te ryby zwłaszcza, jeśli ktoś ma warunki i lubi pielęgnice.


Gatunki pokrewne to:
Tilapia wielkogłowa
Tilapia natalska

Zablokowany